Shape Created with Sketch. 241 170 000
ENG

Allianz pojišťovna dává šanci ženám. V jejím nižším managementu se poměr mužů a žen vyrovnal

Praha, 8. března 2011; Nejen v souvislosti s dnešním Mezinárodním dnem žen, který se poprvé slavil právě před 100 lety, se čím dál více hovoří o výraznějším zastoupení žen ve vedoucích funkcích společností. Pojišťovna Allianz v České republice může být dobrým příkladem, že se poměr žen ve vedení zvyšovat daří. Ve středním managementu mají ženy 16% zastoupení, v nižším je pak počet žen a mužů ve vedoucích funkcích rozdělen spravedlivě v totožném poměru. České výsledky tak v určitých ukazatelích předčily celoevropský průměr, který panuje v Allianz pojišťovně jinde v Evropě.

„Ženy zastávají více než 50 procent našich lidských zdrojů, ale nevyužíváme jejich schopností na všech úrovních. I když celosvětově 32 procent z našich vedoucích pozic zastávají ženy, je to evropský průměr, ale značně zaostává za našimi očekáváními. S tím nemůžeme být spokojeni,“ uvedl v rozhovoru u příležitosti MDŽ Michael Diekmann, předseda představenstva největší evropské pojišťovny Allianz.

 

„V naší firmě dokonce existují útvary, kde je zastoupení žen v nižším managementu i mnohem vyšší – například v rezortu obchodu je to dokonce 75 %, v úseku produktového managementu pak 53 %. Například v úseku cestovního pojištění a veřejných zakázek, či v odděleních správy životního pojištění nebo likvidace pojistných událostí z pojištění osob pracují pouze ženy – na vedoucích postech i jako řadové zaměstnankyně,“ říká Pavel Kohout z úseku rozvoje lidských zdrojů Allianz pojišťovny.

 

Přestože pojišťovnictví je výraznou výsadou žen a v Allianz pojišťovně je jejich zastoupení celkem téměř 62%, jsou naopak i útvary, kde pracují pouze muži, například některé útvary IT, či hospodářské správy. Průměrný věk zaměstnanců Allianz pojišťovny je u mužů 39,8 let, u žen pak 37,9 let. Téměř stovka žen, což je z jejich celkového počtu číslo blížící se téměř pětině, je aktuálně na mateřské či rodičovské dovolené.

 

„Mezi velkými finančními institucemi v České republice rozhodně s tímto počtem nepatříme k výjimkám. Trochu výjimečný je však náš přístup,“ doplňuje Ivana Fischerová, ředitelka úseku rozvoje lidských zdrojů Allianz pojišťovny. „Vypracovali jsme příručku pro budoucí rodiče, kterou dostávají zaměstnankyně – nastávající maminky - při oznámení odchodu na mateřskou dovolenou. Najdou v ní všechny nezbytné informace, které jim usnadňují orientaci při vyřizování administrativních záležitostí a hlavně s nimi neztrácíme kontakt. Pokud mají zájem, zveme je na nejrůznější firemní akce, aby po svém návratu mohly bez problémů navázat na svoji dosavadní práci, nebo dokonce postoupit v kariérním žebříčku výš,“ vysvětluje I. Fischerová.

 

MDŽ je celosvětově připomínán jako den mezinárodní solidarity žen v úsilí o rovnoprávnost a spravedlivé postavení. V současné době to znamená víc než kdy dříve i spravedlivé zastoupení žen v managementu firem. Evropská unie má k prosazení většího zastoupení žen ve vedení firem dokonce krajní řešení - zavedení povinných kvót. Například v sousedním Německu kvóty zatím uplatňovány nebudou a firmy mají šanci k vyššímu zastoupení žen dospět vlastní cestou. „Podobně postupujeme i u nás – při výběru uchazečů na manažerské posty hledíme výhradně na vzdělání, zkušenosti, chuť učit se novým věcem a další schopnosti a dovednosti, takže ženy mají u nás dveře otevřené,“ uzavírá Ivana Fischerová.

 

Allianz pojišťovna, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijního fondu, a. s., založeného v roce 1994. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.

 

Pro další informace prosím kdykoliv kontaktujte

 

Václav Bálek, tiskový mluvčí Allianz pojišťovny

Telefon: +420 224 405 409

Mobil: +420 605 203 447

Mail: vaclav.balek@allianz.cz

www.allianz.cz

 

 

nahoru