Shape Created with Sketch. 241 170 000
ENG

Allianz pojišťovna odhalila za první pololetí pojistné podvody za 59 milionů korun, nejvíce podvodníků je z Prahy a středních Čech

Praha (28. července 2011) – Během prvních šesti měsíců letošního roku odhalili detektivové Allianz pojišťovny podvody za téměř 59 milionů korun, přičemž ve srovnatelném období loňského roku zachránili na pojistných plněních částku přesahující 51 milionů korun. Nejvíce se snažili podvádět lidé ve středních Čechách, na jižní Moravě a v Praze, naopak nejméně na Vysočině a Karlovarsku. Celkem bylo prošetřeno 712 podvodů, meziroční nárůst počtu prošetřovaných případů činil 19%.

Oproti prvnímu pololetí loňského roku došlo v objemu i počtu odhalených podvodů k mírnému nárůstu, a to o 19 % v počtu prošetřovaných případů a o 14 % v uchráněné hodnotě. „ Nejčastěji se snažili falšovat a zkreslovat pojistné události v Praze a středních Čechách, naopak nejméně na Vysočině. Největší, dvojnásobný, nárůst oproti loňskému prvnímu pololetí byl pak zaznamenán v Pardubickém kraji, pohoršil si i kraj Zlínský, Karlovarský a Jihočeský. Naopak výrazný pokles počtu podvodů zaznamenaly Moravskoslezský kraj a Vysočina,“ rekapituluje Maya Mašková, vedoucí oddělení interního auditu a kontroly Allianz pojišťovny.

 

Opět v počtech pojistných podvodů vedlo pojištění automobilů. Nebo lépe řečeno některých špatně pojištěných nebo dokonce nepojištěných vozů. Právě obavy z vysoké částky, která by byla nutná na opravu auta po nehodě, doženou jejich majitele k trestné činnosti. V tu chvíli si člověk vůbec nepřipouští, že se na to přijde. A přijde se velmi brzy a stejně rychle přichází trest - některé skutky klientů Allianz pojišťovny jsou staré pouhých několik měsíců a byly nejen odhaleny, ale i rozsouzeny.

 

S podmínkou na jeden rok odešla od soudu 42letá účetní z Olomoucka, která před koncem loňského roku srazila srnu. Protože však neměla havarijní pojištění, nehodu oznámila až několik týdnů poté a její průběh popsala tak, že v areálu firmy, kde pracuje, zaparkovala a o její vozidlo zachytil při otáčení řidič náklaďáku s návěsem. Návěs místo srny? Nikoliv. To, že poškození vozu v hodnotě 89 tisíc korun je zcela neadekvátní popisu nehody, poznal mobilní technik na první pohled. Pak následoval znalecký posudek z oboru dopravy i autoopravárenství, které prokázaly technickou nepřijatelnost vzniku škody popsaným způsobem. Podezřelá se k činu doznala a přijala podmíněný trest se zkušební dobou 12 měsíců.

 

Mírnější postih, ale o to dražší poučení si ze svého pokusu o podvod odnesl mladý pár z okresu Brno-venkov. Podle hlášení, které pojišťovně zaslali oba řidiči, jel v lednu majitel Octavie po silnici směrem z Brna a na blíže neurčeném místě jej začala předjíždět řidička stříbrného BMW. A předjížděla tak nešikovně, že o Octavii zavadila a následně ji vytlačila ze silnice, takže vůz narazil do kovové konstrukce mostu. Oba aktéři sepsali hlášení o nehodě a společně také škodu nahlásili. Na první pohled již bylo zvláštní, že oba účastníci nehody mají stejnou adresu trvalého bydliště a podezření se potvrdilo následnou prohlídkou BMW. Z ní jasně vyplynulo, že k dopravní nehodě mezi uvedenými vozy vůbec nedošlo. Téměř 68 tisíc korun jako náhrada za pomuchlané plechy vyplaceno nebylo, naopak oba obvinění sáhli ještě hlouběji do vlastní kapsy, protože z rozhodnutí soudu musel každý přispět částkou 5000 Kč na státní účet pro oběti trestné činnosti a druhou pětitisícovou bankovku pak věnovat na charitu. Protože oba mladí projevili účinnou lítost, písemně se omluvili a jejich dosavadní trestní rejstřík byl čistočistý, bylo nakonec trestní řízení zastaveno.

 

Také další Octavia byla předmětem pojistného podvodu, tentokrát dokonaného. Za její poškození po nehodě, u níž se díky důkladnému šetření nakonec podařilo prokázat, že se stala jindy a jinak, než bylo nahlášeno, vyplatila Allianz manželům z Prahy více než 151 tisíc korun. Podle výpovědi obžalované řidičky do ní mělo v centru Prahy před křižovatkou zezadu narazit auto, které z místa činu ujelo a odhodilo ji na před ní stojící Mercedes čekající na semaforech. Nesrovnalosti do její verze události pak vnesla svědectví řidičky i spolujezdce v Mercedesu, kteří děj popsali zcela jinak a hlavně popřeli, že by existoval další účastník incidentu, který ujel. Podrobným šetřením detektivové zjistili, že poškození je mnohem staršího data a vina byla manželům následně prokázána. Ti místo vyjádření lítosti odmítli u soudu vypovídat a ještě se snažili využít známosti s policistou k ovlivnění vyšetřování. Proto také jejich tresty byly vyšší – 12 a 15 měsíců odnětí svobody s podmíněným odkladem na 30 měsíců a samozřejmě vrácení neoprávněného plnění.

 

Nejčastějším motivem spáchání pojistného podvodu už nebývá tak často touha po „velkých penězích“, i když výjimky jsou pravidlem. Přilepšit si chtěla skupina mladých lidí, kteří několikrát po sobě – z různých evropských destinací a z různých automobilů hlásili krádeže sportovních potřeb – surfů, potápěčské výzbroje a další sportovní výbavy. Žádný neznámý pachatel však neexistoval. Okénko u auta vždy rozbili kamenem, zavolali místní policii a údajně odcizené věci nechali schované v hotelu. Z cestovního pojištění pak doma vyinkasovali finanční náhradu. Když se jedno z dívčích jmen ze skupiny „sportovců“ objevilo v hlášeních podruhé, začal se celý komplot rozplétat. Případ je zatím v šetření a částka neoprávněně získaných peněz ještě není konečná. Ale určitě bude v řádu statisíců.

 

Podle světových statistik patří mezi pojistné podvody čtrnáct procent všech případů, které lidé hlásí pojišťovnám. V případě autopojištění se číslo zvyšuje, podvádět zkouší 35 procent pojištěných. Pojistný podvod je trestným činem, za který hrozí odnětí svobody až na 10 let a nový trestní zákoník přísněji postihuje tzv. recidivisty, tedy osoby, které již v minulosti pojistný podvod spáchaly.

Pojistné podvody 2. Q 2011/2. Q 2010

Kraj

Odhalené v mil. Kč

Odhalené případy

 

Praha

5,4/9,6

164/156

Středočeský kraj

12,9/3,5

160/126

Jihočeský kraj

3,3/1,5

30/18

Jihomoravský kraj

5,8/2,1

43/41

Karlovarský kraj

2,2/1,7

26/15

Královéhradecký kraj

2,5/5

25/21

Liberecký kraj

2,8/2,5

34/30

Moravskoslezský kraj

4,5/12,9

56/68

Olomoucký kraj

2,7/1,7

28/20

Pardubický kraj

4,2/1,6

28/14

Plzeňský kraj

2,4/2,3

21/16

Ústecký kraj

4,7/3,6

58/40

Vysočina

2,2/1,9

14/21

Zlínský kraj

3,1/1,6

25/14

Celkový součet

58,7/51,5

712/600

Nárůst v roce 2011

7,2

112

Allianz pojišťovna, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijního fondu, a. s., založeného v roce 1994.
Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.

Pro další informace prosím kdykoliv kontaktujte

Václav Bálek, tiskový mluvčí

Allianz pojišťovna

Telefon: +420 224 405 409

Mobil: +420 605 203 447

Mail: vaclav.balek@allianz.cz

www.allianz.cz
www.allianzfoto.cz

 

 

nahoru