Shape Created with Sketch. 241 170 000

Co charakterizovalo uplynulou zimu? Podle Allianz byla ve znamení úrazů z lyží, ale i hadích uštknutí a svrabu

Praha, 5. května 2011; Květnoví ledoví muži, kteří přišli oproti kalendáři letos o něco dříve, udělali definitivní tečku za zimní lyžařskou sezónou. Lyžaři a další turisté, kteří vycestovali do zahraničí s cestovním pojištěním Allianz, nahlásili za uplynulé čtyři měsíce více než 2100 případů svých zranění nebo nemocí, což je o necelé tři stovky případů více, než ve srovnatelném období loňského roku. Téměř polovina z nich byla hlášena z nejoblíbenějších lyžařských středisek v Rakousku, Itálii a Francii. V žebříčku první desítky, odkud se nemocní nejčastěji ozývali se žádostí o lékařskou pomoc, figurovaly také Egypt, USA, Německo, Švýcarsko, Thajsko, Kanada a Velká Británie.

Letošní zimní turistická sezóna přinesla do likvidačních spisů z cestovního pojištění Allianz pojištění několik nových poznatků. „Oproti loňskému roku se více než o třetinu zvýšil počet odškodnění za úrazy z odpovědnostního pojištění. Díky politickým nepokojům v Tunisu a zejména Egyptě se zvýšil i počet storen zájezdů. A v neposlední řadě se objevily choroby, které jsou v České republice téměř zapomenuty, například svrab,“ stručně zrekapitulovala zimní sezónu Jana Slavíková, ředitelka úseku cestovního pojištění Allianz pojišťovny.

 

Z pojištění stornovacích poplatků bylo v prvním čtyřech měsících nahlášeno několik desítek škod, které přímo či nepřímo souvisely s politickými a občanskými nepokoji v turistických destinacích severní Afriky. Klienti tak využili nabídky pojišťovny Allianz, která jim vyšla vstříc a umožnila uplatnit storno zájezdu i na rizika politických nepokojů, na které se běžně storno nevztahuje.

 

Poměrně velké množství škod z pojištění léčebných výloh v zahraničí bylo způsobeno jinou osobou, nejčastěji šlo o srážky lyžařů na sjezdovce. „Zajímavé je, že zatímco v případech, kdy český lyžař zaviní zranění zahraničního lyžaře, policie zahájí šetření a poškozený hned vymáhá nemalé odškodnění. Ale v případě, kdy našeho lyžaře zraní jiný cizinec, policie viníka většinou nevypátrá a tudíž náš klient nemá ani po kom odškodné požadovat. V horším případě je to navíc náš pojištěný, často sám zraněný, který je uznán odpovědným za vzniklou škodu,“ doplňuje Kateřina Krenarová, likvidátorka škod z cestovního pojištění Allianz.

 

Čím dál častěji se naši turisté stávají „lacinou kořistí“ pro lyžaře z jiných zemí, kteří si neváhají i v případě „zanedbatelných“ škod najmout právníky a peníze vymáhat. To se přihodilo i mladému Brňanovi, z jehož nevinného pádu se stala noční můra. Poté, co na sjezdovce v rakouských Alpách sám bez jakéhokoliv poranění upadl, klouzal se ještě chvíli velmi malou rychlostí po zádech ze svahu dolů. Těsně před zastavením nohou zavadil o botu německé lyžařky, která stála v hloučku na kraji sjezdovky. Ta upadla a spolu s ní další dva němečtí lyžaři, které údajně strhla. První poškozená, která utrpěla lehké poranění dolní končetiny a krční páteře, požaduje po pojištěném 300 000 Kč. Další lyžař, který v době a na místě nehody žádné zdravotní potíže neudával, nyní najednou žádá odškodnění 80 tisíc. A jak se z jednání Allianz pojišťovny s poškozenými zdá, sumy ještě nemusejí být konečné.

 

„Obrana proti těmto ne vždy zcela čestným praktikám zahraničních lyžařů je pouze jedna – v každém případě nepodepisovat žádný dokument a vždy zavolat asistenční službu, která umí zajistit i právní pomoc, nebo alespoň tlumočníka,“ doplňuje Jana Slavíková.

 

Celkově největší počet zimních zdravotních problémů tvořily lyžařské úrazy, nejčastěji poranění kolenních a ramenních kloubů, či otřesy mozku, často za desítky tisíc korun. Při víkendovém pobytu v Rakousku si například mladá lyžařka při skoku ze skokánku ve snowparku pohmoždila záda, břicho a způsobila otřes mozku i přesto, že měla helmu. Byla okamžitě převezena vrtulníkem do nemocnice, kde strávila na pozorování 4 dny a následně byla repatriována zpět do Čech. Celkové náklady dosáhly téměř 100 tisíc korun.

 

Na zahraničních cestách číhala na turisty i jiná nebezpečí – krb, had, ale i svrab. Při pobytu v chatě v Kanadě u příbuzných se například čerstvá důchodkyně přiotrávila zplodinami z krbu. Byla ošetřena v nemocnici a následně propuštěna do domácí péče, přesto si nemocnice za své služby naúčtovala 30 tisíc korun. Při vylézání z vody se klient opřel o kameny, mezi kterými byl „mořský had“ a ten jej uštkl v zápěstí. Ambulantně byl ošetřen v místní nemocnici a šok z celé událost byl mnohem větší, než účet za ošetření za 1200 Kč. Klientka na Novém Zélandu zpozorovala, že po nastěhování do hostelu se jí objevila na těle nepříjemná vyrážka. Lékaři diagnostikovali svrab, který byl velkým překvapením, že tyto choroby stále ještě v civilizovaném světě existují.

 

Allianz pojišťovna, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijního fondu, a. s., založeného v roce 1994. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.

 


Václav Bálek, tiskový mluvčí
Allianz pojišťovna
Mobil: +420 605 203 447
Mail: vaclav.balek@allianz.cz
www.allianz.cz

 

 

Pro další informace prosím kdykoliv kontaktujte
nahoru