Shape Created with Sketch. 241 170 000

Bojíte se pátků třináctého? Podle Allianz zbytečně, i když – jedna výjimka letos byla

Praha, 11. července 2012; Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Bojíte se pátku třináctého? Zbytečně – statistiky i několik let zpátky potvrzují, že z pohledu počtu škod je tento den většinou bezpečnější, než kterýkoliv jiný. I když výjimka potvrzuje pravidlo. Tou byl letošní pátek 13. ledna, kdy počet událostí stoupl díky dopravním nehodám oproti průměru těchto nešťastných dní o více než dvě třetiny. I přesto zůstal ve srovnání s následujícími lednovými dny na silnicích pouze průměrným. Také podle astrologů nelze všechny pátky 13. považovat za identické, každý je úplně jiný a záleží na konkrétní konstelaci planet.

„Pokud se podíváme na pátek třináctého a jeho souvislost se škodami, které hlásí naši klienti, pak můžeme zůstat opravdu klidnými. Zvýšené riziko se týká pouze dopravy, a to hlavně v zimním období. Důvody pro vyšší počet nehod v pátek - a je lhostejné, zda je v datu 13 nebo jiná číslice - tkví v reálné situaci na silnicích – typický páteční dopravní ruch je mnohem hektičtější a tudíž rizikovější, než minimálně v dalších čtyřech dnech týdne,“ uvádí ředitel likvidace škod z autopojištění Allianz pojišťovny Tomáš Klofát.

 

Myslíte si, že v kritické dny čelíme vyššímu riziku zranění? Nikoliv – nešťastných událostí se zdravotními následky je zhruba o pětinu méně, než v kterýkoliv jiný den. Stejně tak počet krádeží majetku všeho druhu je nižší až o čtvrtinu. Zřejmě i zloději jsou pověrčiví a obávají se v tento den smolných důsledků svých činů. Ani v první desítce dnů s letošním nejvyšším počtem škod nebylo nikdy 13. a ani jeden pátek, naopak nejčastěji se objevoval ne poslední, ale první všední den týdne - pondělí. A opravdu bezkonkurenčně nejkritičtější dny v roce nejsou spojeny s určitými daty, nebo dny, ale spíš živelními kalamitami. Poslední z nich, která s sebou přinesla krupobití, blesky, vichřice a záplavy, řádila na různých částech republiky v podstatě celý minulý týden, s výjimkou pátku.

 

Pátek 13. dubna nebyl rozhodně šťastným pro klienta z Pardubicka, který si v tento den koupil své první auto. Jak sdělil operátorce, byl z toho tak moc šťastný, že výhodnou koupi šel s kamarády zapít do restaurace a pak sedl za volant. Cestou domů naboural do stromu a auto téměř sešrotoval. S o to větším smutkem odcházel od telefonu, protože když všechno do detailu operátorce popsal, dozvěděl se, že za škodu, v níž figuruje alkohol, nedostane ani korunu.

 

Naopak na pátek 13. ani nemusela čekat majitelka bytu v Praze 6. Telefonovala tři dny před „smolným“ datem, že jí vytopil soused. Do hlášení uvedla, že se na něho marně snažila dozvonit, takže uklidila, ale i přesto se rozhodla škodu uplatnit. Po pár dnech hlášení o pojistné události dokončila nečekaným rozuzlením. Navštívili ji totiž policisté a sdělili, že soused nad ní před delší dobou zemřel a to, co proteklo jejím stropem, byly tělesné tekutiny, které se při rozkladu těla uvolňovaly. Otřesný zážitek byl určitě větší, než samotná hmotná škoda.

 

Nešťastných dnů podle kalendáře naštěstí tolik není - jediným pátkem 13. byl v loňském roce 13. květen. Rok před tím pak 13. srpen, který byl obzvlášť klidným a zhruba polovinu pojistných událostí tvořily dopravní nehody. Kalamita s ničivou bouřkou a krupobitím přišla až o dva dny později, v neděli 15. srpna a s ní i skoro 4000 škod, takže v tomto případě vzala pověra zcela za své. Příští „kritický den“ nás čeká tento pátek - 13. července. A pak budeme mít od pověr s „13“ na celých 14 měsíců klid.

 

Allianz pojišťovna, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijního fondu, a. s., založeného v roce 1994. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.

 

Pro další informace prosím kdykoliv kontaktujte

Václav Bálek
tiskový mluvčí
Allianz pojišťovna
Telefon: +420 224 405 409
Mobil: +420 605 203 447
Mail: vaclav.balek@allianz.cz
www.allianz.cz

www.allianzfoto.cz

 

 

nahoru