Shape Created with Sketch. 241 170 000
ENG

Kterým úsekům se vyhnout a kde zpomalit? Řidičům opět poradí Allianz Automapa

Praha, 25. března 2014; Víte, kde byste jako řidiči měli zbystřit všechny smysly, nebo jakým úsekům silnic na území naší republiky se raději zcela vyhnout? Poradí vám Allianz Automapa, projekt prevence silničních nehod, který Allianz pojišťovna poprvé představila v roce 2011. Od té doby řidiče pravidelně varuje před nebezpečím na cestách a nyní přichází s aktualizovanou dvacítkou nejrizikovějších míst.

Stejně jako v předchozích letech vychází i nejnovější analýza z veřejně přístupné databáze s lokalizací všech dopravních nehod v České republice evidovaných Policií ČR. Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do statistiky Allianz Automapy jsou alespoň dvě na sobě navzájem zcela nezávislé dopravní nehody s těžkými zdravotními následky nebo smrtí, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než 100 metrů. Tak bylo během posledních tří let vytipováno celkem 63 rizikových lokalit se 179 vážnými nehodami.

„Nebezpečná místa jsme pak seřadili podle míry kumulace nehod s těžkými osobními následky. Pořadí závažnosti kritických lokalit určujeme podle několika kritérií: za prvé podle počtu nehod, při kterých zde došlo ke smrtelnému nebo těžkému zranění, dále podle počtu zraněných nebo usmrcených osob na místě, podle závažnosti zranění a počtu ostatních nehod v dané lokalitě,“ vysvětluje metodiku Tomáš Vysoudil, člen představenstva Allianz a místopředseda správní rady Allianz nadačního fondu.

Nejrizikovější místo je v Olomouckém kraji. Černou statistiku ale vedou střední Čechy

Z výsledků v tabulce níže je patrné, že v daném tříletém období dopadl zdaleka nejhůře Středočeský kraj. Obsadil čtvrtinu míst z nejnebezpečnější dvacítky, dvě z jeho pěti umístění se vešla dokonce do první desítky. Po třech příčkách pak obsadily kraje Královéhradecký, Olomoucký a Zlínský, dvě si na své konto připsal Moravskoslezský kraj.

Nejrizikovějším místem vůbec se ukázala být křižovatka silnic I/47 a II/637, kam se řidiči dostanou po výjezdu z centra Lipníka nad Bečvou ulicí Na Horecku směrem na městskou část Trnávka, která vede dál na Olomouc. V posledních třech letech se zde stalo sedm vážných nehod. Na druhém místě skončila křižovatka u Nové Vsi ve Středočeském kraji před nájezdem na dálnici D8 ve směru na Prahu, resp. silnice I/16, s pěti vážnými nehodami ve sledovaném období. Na jejím místě jsou dnes již dva kruhové objezdy a zdejší nehodovost by tak měla podstatně klesnout. A jako třetí nejkritičtější místo se do statistik zapsal úsek silnice I/35 v Milovicích u Hořic v Královéhradeckém kraji, a to v několikasetmetrovém pásmu v okolí benzinové stanice při příjezdu do obce směrem od Stračova.

(Přehled nejrizikovějších lokalit všech krajů, včetně jejich GPS souřadnic a fotografií z pohledu řidiče, najdete na www.allianzfoto.cz ve složce Allianz Automapa 2014.)

Společné rysy nehod? Střízliví řidiči, suchá vozovka a denní světlo

„Nehodové lokality i jednotlivé dopravní nehody jsou všeobecně rozdílné, ovšem ze souhrnné statistiky lze vyvodit několik dílčích závěrů a specifikací. Převážná většina nehod se stala ve dne, na suché vozovce a viníkem byl řidič, který nebyl pod vlivem alkoholu,“ uvádí dopravní odborník Jaroslav Heinrich z HBH projektu, brněnské projekční kanceláře pro dopravní a inženýrské stavby, která se na vzniku Allianz Automapy podílí.

Přesto na některých místech ve zvýšené koncentraci docházelo k nehodám se shodnými rysy, typicky asociovanými s úrazy na silnicích. Celkově u 54 prošetřovaných nehod byl řidič v roli viníka nehody pod vlivem alkoholu. Ve 12 lokalitách byla přítomnost alkoholu v krvi řidiče dokonce zjištěna u všech nebo u naprosté většiny prošetřovaných nehod.

Ovlivnit možnost srážky s řidičem, který řídí pod vlivem alkoholu, příliš nemůžeme, Allianz nadační fond se přesto snaží s nehodovostí bojovat. Ve spolupráci se společností 3M Česko, odborníky na řešení pro dopravní bezpečnost, pracuje na tom, aby co nejvíce rizikových míst z českých silnic zmizelo. Vybrané lokality proto pro motoristy zviditelní vhodným doplněním či úpravou dopravního značení.

„Někdy totiž stačí málo, třeba právě změna značení, která může zachránit lidské životy. Proto v nejbližších týdnech začneme s první realizací a během dalších měsíců budeme společně vytipovávat další nebezpečné úseky,“ dodává za společnost 3M Česko Eduard Perski, specialista na řešení pro dopravní bezpečnost.

Z nehodových lokalit, které se v žebříčku na čelních místech objevily v minulých letech, byly k úpravě značení vybrány zatím čtyři – Milín na Příbramsku, třinecká městská část Nebory, Lhota pod Libčan v Královéhradeckém kraji a Toužetín na Lounsku. Projekty jsou aktuálně v různé fázi rozpracovanosti. Někde již veškeré administrativní kroky proběhly a se samotnou realizací se čeká na příznivější jarní počasí, jinde jednání se zainteresovanými orgány ještě probíhají.

Nejkritičtější místa státní silniční sítě podle nejnovějších výsledků Allianz Automapy

Podbarvené řádky ukazují na lokality, které se ve statistikách Automapy objevují opakovaně.

Pořadí Silnice Kraj Okres Vážné nehody Zraněné osoby Katastr
  SZ TZ LZ
1. I/47 Olomoucký PR 7 2 9 13 Lipník nad Bečvou
2. I/16 Středočeský ME 5 0 5 5 Nová Ves
3. I/35 Královéhradecký JC 4 2 4 9 Milovice u Hořic
4. I/37 Vysočina ZR 4 1 5 8 Vlkov
5. I/50 Zlínský UH 4 2 3 3 Buchlovice
6. I/11 Královéhradecký HK 4 1 4 4 Třebechovice pod Orebem
7. I/38 Středočeský MB 4 0 5 4 Čistá
8. I/44 Olomoucký JE 4 2 2 0 Bělá pod Pradědem
9. I/11 Moravskoslezský FM 4 1 3 2 Bystřice
10. I/13 Ústecký CV 4 1 3 1 Chomutov
11. I/36 Pardubický PU 4 1 3 0 Pardubice
12. I/48 Moravskoslezský FM 4 0 4 4 Frýdek-Místek
13. I/50 Zlínský UH 4 0 4 0 Staré Hutě
14. I/35 Olomoucký OL 3 0 8 17 Olomouc
15. I/20 Jihočeský PI 3 3 4 2 Protivín
16. I/6 Středočeský RA 3 4 2 2 Řevničov
17. I/3 Středočeský BN 3 3 3 5 Čtyřkoly
18. I/35 Královéhradecký HK 3 3 3 4 Vysoká nad Labem
19. I/50 Zlínský KM 3 1 5 3 Střílky
20. I/3 Středočeský PH 3 7 0 5 Senohraby

Zkratky : SZ = smrtelná zranění; TZ = těžká zranění; LZ = lehká zranění. Z tabulky je zřejmé, že vliv na pořadí má kombinace mnoha faktorů, vylučujících náhodu.

Allianz pojišťovna, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijní společnosti, a. s. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.

Pro další informace prosím kdykoliv kontaktujte

Václav Bálek,
tiskový mluvčí
Allianz pojišťovna

Telefon: +420 224 405 409                                                                       
Mobil: +420 605 203 447
Mail: vaclav.balek@allianz.cz
www.allianz.cz
www.allianzfoto.cz

 

nahoru