Shape Created with Sketch. 241 170 000

Rychlost růstu v pojišťovnictví i propojištěnost se zvýší, předvídá celosvětová studie Allianz. Tahounem bude i region východní Evropy.

Praha, 18. července 2017; Rychlost růstu hrubého předepsaného pojistného by mohla za 10 let stoupnout na 5,9 % ročně, odhadují ekonomové z německé Allianz. Oproti 3,1% růstu v období po finanční krizi (2008 – 2016) jde o optimistický výhled. Celková propojištěnost má však do roku 2027 globálně stoupnout jen o 0,2 % a ani během následujícího desetiletí nedosáhne hodnoty, kterou měla před krizí.

Autoři aktuální studie Global Insurance Markets – Current Status and Outlook se domnívají, že za zrychlením růstu bude stát hlavně poptávka obyvatel z rozvíjejících se ekonomik. Mají značný potenciál. Například region východní Evropy, kam studie řadí i Českou republiku[i], měl v roce 2016 celkem 5% podíl na globálním HDP, přitom byl ale zodpovědný za pouhých 1,5 % celosvětového hrubého předepsaného pojistného. V zemích západní Evropy je tento poměr zcela opačný (23 % HDP ku 28 % pojistného).

Celkově předpovídá studie zejména oživení segmentu životního pojištění, který zažil po krizi útlum. Ekonomové z Allianz mu v regionu východní Evropy pro rok 2027 předvídají až 8% rychlost růstu, oproti zhruba 3% růstu, který vykazoval v posledním desetiletí. Rychlost růstu neživotního pojištění v tomto regionu by měla zůstat relativně stabilní. Autoři studie však upozorňují, že dění v tomto segmentu můžou ovlivnit jevy, jejichž dopad dnes nelze plně odhadnout, typu vyššího rozšíření inteligentních vozů a s tím souvisejících změn.

Globální rychlost růstu hrubého předepsaného pojistného pro segment životního pojištění by mohla v roce 2027 dosáhnout 6,5 %, neživotní pojištění poroste pomaleji, a to o 4,9 % ročně. Hodnota propojištěnosti, která vychází z poměru globálního HDP vůči celkovému předepsanému pojistnému, se však navzdory lepší kondici celého odvětví zvýší oproti roku 2016 jen o 0,2 % na 5,8 %. Bude tak stále o 0,6 % nižší než před vypuknutím finanční krize.


Allianz pojišťovna, a. s.,
je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijní společnosti, a. s. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.

 

Pro další informace, prosím, kdykoliv kontaktujte:

Václav Bálek
tiskový mluvčí
Allianz pojišťovna

605 203 447
vaclav.balek@allianz.cz


Mirek Mazáč
specialista komunikace
Allianz pojišťovna

731 696 405
mirek.mazac@allianz.cz[i] Dále Bulharsko, Chorvatsko, Kazachstán, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Turecko a Ukrajina

nahoru