McKibben prohlásil, že změna investičních vzorců je rozhodující pákou k dosažení bezuhlíkové budoucnosti. Přestože uznal, že Allianz učinila významné kroky k odklonu od investic do fosilních paliv, položil Thallingerovi otázku, proč pojišťovací průmysl nadále upisuje nové projekty pro průmysl fosilních paliv, když změna klimatu představuje pro planetu doslova existenční problém.
"Způsob odklonu od fosilních paliv je rozhodující," odpověděl Thallinger. "Přední pojistitelé přijali závazky týkající se dosažení maximální globálního oteplení o 1,5 stupně ve srovnání s předprůmyslovou érou pro svá investiční portfolia, včetně krátkodobých závazků ke změně svých portfolií. V současné době má většina pojistitelů své stanovisko k fosilním palivům a každý projekt v oblasti fosilních paliv prověřuje podle kritérií udržitelnosti. Očekávám, že brzy budou lídři - například členové net-zero aliance – vyžadovat od společností (i od těch z ropného a plynárenského sektoru) transformační cesty v souladu s dohodou o maximálním oteplení o 1,5 stupně."
Günther Thallinger je předsedou Net-Zero Asset Owner Alliance (AOA), kterou svolala OSN a která sdružuje 71 vlastníků spravujících aktiva v hodnotě více než 10 bilionů dolarů. Její členové se zavázali, že do roku 2050 převedou svá portfolia na čistě nulové emise skleníkových plynů (GHG). Uznal, že finanční instituce hrají v rychlé dekarbonizaci klíčovou roli, a zdůraznil složitost systematického přechodu od fosilních paliv, zejména pokud jde o sociální otázky.
"Spravedlivý přechod" na nízkouhlíkové hospodářství zahrnuje minimalizaci problémů pro zaměstnance a komunity, zejména v rozvojových regionech, kde ropa a zemní plyn budou ještě nějakou dobu základními prvky energetického mixu. Proto je pro zajištění spravedlivého procesu transformace zásadní zapojení fosilního průmyslu.
"Pokud dojde k narušení dodávek energie těm, kteří ji potřebují a spotřebovávají," řekl Thallinger, "lidé budou reagovat. Mnozí se obávají, že jednotliví přispěvatelé do složité světové energetické sítě začnou odcházet."
AOA dala najevo, že její členové jsou ochotni čelit krátkodobým dopadům na portfolia tím, že budou investovat dlouhodobě. Thallinger však tvrdí, že společnosti nemohou dosáhnout přechodu na nízkouhlíkovou budoucnost samy. Zásadní je také to, aby vlády stanovily jasnou strategii, která by pomohla transformaci řídit.
Thallinger uvedl, že finanční instituce by mohly poskytnout finance potřebné k přechodu společně se státními fondy. "Neexistuje žádná překážka, která by bránila realizaci. Prostředky jsou otestovány, vše je připraveno. Co je ale skutečně nutné, je pochopit, jak bude vypadat energetické zajištění celé země za deset nebo dvacet let pro celé země. Pro vyspělé regiony, jako je EU, je to celkem jasné. Zde jde o způsoby, jak se tam dostaneme, o krátkodobou a střednědobou legislativu potřebnou k dosažení těchto vizí pro roky 2030 a 2040."