Na dovolenou autem? Allianz přichází s tipy, jak to zvládnout bezpečně a v klidu

Praha, 27. června 2024; Prázdniny jsou za rohem a mnoho lidí se vydává na dovolenou autem. Ať už toto léto zamíříte k moři nebo do hor, Allianz pojišťovna připravila několik tipů, které pomohou k tomu, abyste si dovolenou užili bez starostí.

Zkontrolovat stav automobilu se vyplatí
Před cestou na dovolenou je vhodné zkontrolovat technický stav vozidla, kterým pojedete. Samozřejmostí by měla být kontrola stavu všech kapalin v automobilu, stejně jako prohlídka pneumatik (důležité je zkontrolovat nejen tlak, ale i hloubku dezénu), světel včetně blinkrů a u elektromobilů je vhodná kontrola dobíjecích kabelů, adaptérů a dalšího příslušenství.  

U delších, náročných tras je dobré, nespoléhat se na kontrolu vozu svépomocí, ale obrátit se na autoservis, který prohlídku odborně provede za vás a vy tak získáte jistotu, že je váš vůz před dlouhou cestou v pořádku. 

  

Znalost předpisů v zemích, přes které pojedete
Nejen požadavky na povinnou výbavu se mohou v různých zemích lišit. Než vyrazíte na cestu, doporučujeme ověřit si, co vyžaduje každý konkrétní stát, kterým budete do cílové destinace projíždět. Různá mohou být i samotná pravidla silničního provozu, přičemž sankce za jejich porušení bývají v zahraničí poměrně vysoké. Seznámit se předem s dopravními předpisy států, přes které pojedete, je důležité nejen pro bezpečnost na silnicích, ale i pro vaši peněženku. 

Nezbytná je rovněž kontrola platnosti vašich osobních dokladů a dokladů od vozidla, včetně „zelené“ karty (která již několik let nemusí být tištěná na zeleném papíře a například v Čechách bude stačit v elektronické podobě, na cesty do zahraničí je však dobré, mít ji vytištěnou).  

Pozornost se vyplatí věnovat i situaci, kdy řídíte vozidlo, jehož nejste vlastníkem. V tuzemsku při řízení vozidla, které je ve vlastnictví jiné osoby, nemusí mít řidič písemný souhlas vlastníka. V cizině je však písemný souhlas leckde nutný. Bez písemného souhlasu může tamní policie takovou situaci považovat za neoprávněně použití vozidla a vozidlo dočasně zabavit. 

  

Trasu i přestávky je dobré plánovat
Naplánovanou trasou včetně přestávek na odpočinek a občerstvení můžete získat nejen čas navíc a vyhnout se kolonám, ale i příjemnější zážitky z celé cesty. Trasu se vyplatí plánovat dopředu i s ohledem na včasný nákup dálničních známek (případně mýtného).  

 

Důvěřovat, ale prověřovat platí i pro navigace
Navigace je v posledních několika letech takřka neodmyslitelnou součástí cestování autem. Přestože se jedná o praktického pomocníka, někdy bývá lepší, spoléhat se více na vlastní rozum než výlučně na navigační software. Včas bezpečně zastavit a podívat se do mapy by mělo být vždy pravidlem, pokud si trasou nejste jistí. 

Allianz pojišťovna, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijní společnosti, a. s. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.