„I během krizových opatření se Allianz setkala s klienty, kteří se pokusili na úkor pojišťovny obohatit, ale vzhledem k povědomí lidí, že páchání trestné činnosti v nouzovém stavu je posuzováno orgány činnými v trestním řízení a soudy přísněji, zaznamenali jsme spíše pokles těchto případů. Dopad vládních kroků v souvislosti s pandemií se v této oblasti projeví mnohem později,“ říká manažer operačních rizik vyšetřování pojistných podvodů v Allianz pojišťovně Michal Vlk.
Allianz se často setkává se zraněními, uplatňovanými z povinného ručení, která byla způsobena při dopravních nehodách a ve kterých se objevuje čím dál častěji trend zveličování zdravotních obtíží a záměrné prodlužování doby léčení s cílem získat od pojišťovny co největší finanční obnos. „Jeden právní zástupce poškozeného třeba poukazoval na ztížení společenského uplatnění svého klienta a argumentoval tím, že poškozený nemůže vstát bez pomoci, neudrží se déle na nohou, nemůže si kleknout a podobně. Vyšetřovatelé pojišťovny ale zjistili, že jeho klient chodil běžně s rodinou nebo se psem na dlouhé procházky, na výlety do přírody, navštěvoval fitness a pořádal s kamarády taneční akce,“ vysvětluje Vlk.
I během koronavirové epidemie se detektivové Allianz setkali s netradičními případy. „Klient doplňoval palivo u čerpací stanice, a když odešel do obchodu, nechal klíče v zapalování, čehož využil pachatel a s vozidlem ujel. Zloděj byl zadržen již následující den na Slovensku. Své jednání vysvětlil tím, že byl propuštěn z výkonu trestu a v souvislosti s COVID-19 neměl kam jít. Zároveň tento případ nebyl typickou krádeží, protože pojištěný vozidlo neuzamkl a ještě ponechal klíče v zapalování. Pachateli ale každopádně hrozí vyšší trestní sazba, neboť skutek spáchal v době nouzového stavu,“ vypráví Vlk.