Pojistné podvody? V čele jsou škody na vozidlech, sčítá Allianz

Praha, 4. srpna 2020; V souvislosti s COVID-19 a vyhlášením nouzového stavu se sice v březnu a dubnu snížil provoz vozidel na silnicích a díky tomu došlo k poklesu dopravních nehod, což se i u Allianz projevilo snížením počtu nahlášených škod. V květnu a v červnu už se však v návaznosti na postupné uvolňování opatření motoristé opět vrátili k původním číslům. V prvním pololetí jsou tak znovu v čele pojistných podvodů škody na vozidlech a to zejména pokud jde o jejich počet.

„I během krizových opatření se Allianz setkala s klienty, kteří se pokusili na úkor pojišťovny obohatit, ale vzhledem k povědomí lidí, že páchání trestné činnosti v nouzovém stavu je posuzováno orgány činnými v trestním řízení a soudy přísněji, zaznamenali jsme spíše pokles těchto případů. Dopad vládních kroků v souvislosti s pandemií se v této oblasti projeví mnohem později,“ říká manažer operačních rizik vyšetřování pojistných podvodů v Allianz pojišťovně Michal Vlk.

Allianz se často setkává se zraněními, uplatňovanými z povinného ručení, která byla způsobena při dopravních nehodách a ve kterých se objevuje čím dál častěji trend zveličování zdravotních obtíží a záměrné prodlužování doby léčení s cílem získat od pojišťovny co největší finanční obnos. „Jeden právní zástupce poškozeného třeba poukazoval na ztížení společenského uplatnění svého klienta a argumentoval tím, že poškozený nemůže vstát bez pomoci, neudrží se déle na nohou, nemůže si kleknout a podobně. Vyšetřovatelé pojišťovny ale zjistili, že jeho klient chodil běžně s rodinou nebo se psem na dlouhé procházky, na výlety do přírody, navštěvoval fitness a pořádal s kamarády taneční akce,“ vysvětluje Vlk.

I během koronavirové epidemie se detektivové Allianz setkali s netradičními případy. „Klient doplňoval palivo u čerpací stanice, a když odešel do obchodu, nechal klíče v zapalování, čehož využil pachatel a s vozidlem ujel. Zloděj byl zadržen již následující den na Slovensku. Své jednání vysvětlil tím, že byl propuštěn z výkonu trestu a v souvislosti s COVID-19 neměl kam jít. Zároveň tento případ nebyl typickou krádeží, protože pojištěný vozidlo neuzamkl a ještě ponechal klíče v zapalování. Pachateli ale každopádně hrozí vyšší trestní sazba, neboť skutek spáchal v době nouzového stavu,“ vypráví Vlk.

Allianz pojišťovna, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijní společnosti, a. s. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.