
Co by měla obsahovat cestovní lékárnička
Kompletní průvodce, co sbalit do lékárničky na dovolenou do hor, exotiky i s dětmi.
A další triky, jak si užít dovolenou bez strachy z úrazů.
A další triky, jak si užít dovolenou bez strachy z úrazů.
Kdo je připraven, není překvapen. Ať už se chystáte na slunnou pláž, do Alp a nebo jenom za humny, dobře vybavená cestovní lékárnička vám může ušetřit spoustu starostí a stresu. Pojďte zjistit, co všechno by měla obsahovat cestovní lékárnička + jak si ji doma sestavit přesně podle toho, kam aktuálně vyrážíte.
Proč si sbalit cestovní lékárničku?
Dovolená je především o odpočinku od každodenního shonu a o zábavě. Nemoci a úrazy se ale bohužel nestávají jen v domácím prostředí, ale kdekoliv. I drobné zdravotní potíže, jako je bolest hlavy, zažívací potíže nebo odřenina vám mohou zkazit radost z objevování nových míst.
S cestovní lékárničkou budete připraveni na nejčastější zdravotní problémy a úrazy a ušetříte si čas a nervy s hledáním lékárny v cizí zemi. (Vzpomeňte si na scénku z filmu Deník Bridget Jones, kdy se zoufalá Bridget snaží pantomimou koupit ve francouzské lékárně těhotenský test.)
#jsmesvami i na cestách
Někdy bohužel ani plně vybavená cestovní lékárnička nestačí.
Na vše ostatní je tady cestovní pojištění. Pokryje nejen lékařské prohlídky a případnou hospitalizaci, ale také třeba ztrátu zavazadel. S Allianz si sjednáte cestovní pojištění online a během pár minut. Nabízíme i pojištění s neomezeným krytím léčebných výloh, takže nemusíte řešit limity.
Na vše ostatní je tady cestovní pojištění. Pokryje nejen lékařské prohlídky a případnou hospitalizaci, ale také třeba ztrátu zavazadel. S Allianz si sjednáte cestovní pojištění online a během pár minut. Nabízíme i pojištění s neomezeným krytím léčebných výloh, takže nemusíte řešit limity.
Základní vybavení cestovní lékárničky:
Tato sada představuje základ cestovní lékárničky bez ohledu na to, kam se aktuálně chystáte:
#jsmesvami i na cestách
Bolest břicha v Egyptě. U klienta se během dovolené projevily zdravotní obtíže spojené s bolestí v břišní dutině a oblasti zad. Po vyšetření v nemocnici bylo zjištěno, že se jedná o žlučníkový kámen, který vyžadoval neodkladné chirurgické řešení a třídenní hospitalizaci. Po stabilizaci zdravotního stav bylo možné pokračovat a dokončit pobyt. Náklady za léčebné výlohy dosáhly 205 000 Kč. Díky cestovnímu pojištění Allianz se ale klient nemusel obávat účtenek za hospitalizaci.
Chystáte se do hor? Pak raději outdoorovou cestovní lékárničku vybavte ještě o:

TIP: Pokud cestujete po České republice, stáhněte si do mobilu aplikaci Záchranka – jedním stiskem si přivoláte pomoc. Záchranářům prostřednictvím této aplikace posíláte přesné souřadnice vaší polohy. Aplikace vám předá aktuální informace o počasí a máte v ní i informace o tom, jak poskytnou první pomoc.
Čeká vás exotika?
Ještě předtím, než vyrazíte poznávat exotickou zemi, se poraďte se svým lékařem o tom, jaká očkování by do dané destinace doporučil.
Například do Thajska se obecně doporučuje se nechat naočkovat proti břišnímu tyfu a žloutence A+B. A pokud cestujete do oblasti s výskytem malárie, poraďte se s lékařem také ohledně preventivního užívání antimalarik.
Kdo by měl dbát na vybavení cestovní lékárničky obzvlášť pečlivě?
Cestovní lékárničku řešte obzvláště v případě, pokud cestujete s:
- Dětmi, a to hlavně do 3 let: Malé děti ještě nemají tak dobře vyvinutou imunitu jako dospělí, a tak jim i změna prostředí nemusí udělat dobře. Obecně se doporučuje také vyhýbat exotickým destinacím a raději vybírat ty s kvalitnějším ubytováním a dostupnou lékařskou péčí. V lékárničce pak nezapomeňte mít speciální léky proti horečce a bolesti vhodné pro děti, ale také třeba krém na opruzeniny.
- Staršími lidmi: U starších lidí platí velmi podobná pravidla jako u malých dětí. Mějte v lékárničce dostatečnou zásobu léků, které senior pravidelně bere. Pokud plánujete poznávací dovolenou, zvažte i trekové hole nebo jiné pomůcky na usnadnění pohybu.
- Osobami se speciálními dietami: Předem si ověřte, zda jsou v oblasti dostupné potraviny, které daný člověk může jíst. Mějte s sebou raději zásobu vlastních potravin pro případ nouze. Vezměte také léky proti zažívacím potížím a vitamíny, které pravidelně bere.
- Těhotnými nebo kojícími ženami: Těhotné ženy v pokročilém stádiu těhotenství nebo ženy v rizikovém těhotenství by raději každou delší cestu měly konzultovat se svým lékařem.