Dívka na pobřeží oceánu

Co by měla obsahovat cestovní lékárnička

Kompletní průvodce, co sbalit do lékárničky na dovolenou do hor, exotiky i s dětmi.
A další triky, jak si užít dovolenou bez strachy z úrazů.
Kdo je připraven, není překvapen. Ať už se chystáte na slunnou pláž, do Alp a nebo jenom za humny, dobře vybavená cestovní lékárnička vám může ušetřit spoustu starostí a stresu. Pojďte zjistit, co všechno by měla obsahovat cestovní lékárnička + jak si ji doma sestavit přesně podle toho, kam aktuálně vyrážíte.
Dovolená je především o odpočinku od každodenního shonu a o zábavě. Nemoci a úrazy se ale bohužel nestávají jen v domácím prostředí, ale kdekoliv. I drobné zdravotní potíže, jako je bolest hlavy, zažívací potíže nebo odřenina vám mohou zkazit radost z objevování nových míst.
S cestovní lékárničkou budete připraveni na nejčastější zdravotní problémy a úrazy a ušetříte si čas a nervy s hledáním lékárny v cizí zemi. (Vzpomeňte si na scénku z filmu Deník Bridget Jones, kdy se zoufalá Bridget snaží pantomimou koupit ve francouzské lékárně těhotenský test.)
#jsmesvami i na cestách
Někdy bohužel ani plně vybavená cestovní lékárnička nestačí.
Na vše ostatní je tady cestovní pojištění. Pokryje nejen lékařské prohlídky a případnou hospitalizaci, ale také třeba ztrátu zavazadel. S Allianz si sjednáte cestovní pojištění online a během pár minut. Nabízíme i pojištění s neomezeným krytím léčebných výloh, takže nemusíte řešit limity.
Tato sada představuje základ cestovní lékárničky bez ohledu na to, kam se aktuálně chystáte:
  • Léky proti bolesti a horečce: Paracetamol, ibuprofen – vybírejte léky, které vám obvykle zabírají a nemáte s nimi problém.
  • Léky proti průjmu: Aktivní uhlí, loperamid – pro případ zažívacích potíží. (Není na škodu sbalit i probiotika, která podpoří normální funkci trávicí soustavy.)
  • Léky proti zvracení: Dimenhydrinát (Kinedryl) – oceníte při cestování autem, lodí nebo letadlem.
  • Antihistaminika: Pro zmírnění alergických reakcí na hmyzí štípnutí, slunce nebo potraviny.
  • Dezinfekce: Jodisol, Betadine – pro ošetření drobných ran a oděrek.
  • Nůžky, pinzeta, teploměr: Pro odstranění třísek, klíšťat a na měření tělesné teploty. Přečtěte si rovnou článek: Jak se chránit před klíšťaty.
  • Opalovací krém s vysokým faktorem: Pro ochranu pokožky před sluncem.
  • Panthenol nebo jiný přípravek na spáleniny: Pro zklidnění pokožky po nadměrném slunění.
  • Oční kapky: Pro zvlhčení očí při suchém vzduchu nebo alergii.
  • Obvazový materiál: Sterilní obvazy, elastické obinadlo, náplasti (různé velikosti), trojcípý šátek.
  • Ochranné pomůcky: Respirátory a jednorázové rukavice – v případě dýchacích potíží a případnému ošetření cizího člověka.
  • Léky, které pravidelně užíváte: Nezapomeňte na dostatečnou zásobu léků, které pravidelně užíváte, a to i s rezervou. Není na škodu mít s sebou i anglicky napsanou lékařskou zprávu, která potvrzuje, že tyto léky potřebujete.
  • Kontaktní údaje na lékaře a pojišťovnu: Mějte s sebou také kontaktní údaje na svého lékaře a na asistenční službu vaší pojišťovny.
#jsmesvami i na cestách
Bolest břicha v Egyptě. U klienta se během dovolené projevily zdravotní obtíže spojené s bolestí v břišní dutině a oblasti zad. Po vyšetření v nemocnici bylo zjištěno, že se jedná o žlučníkový kámen, který vyžadoval neodkladné chirurgické řešení a třídenní hospitalizaci. Po stabilizaci zdravotního stav bylo možné pokračovat a dokončit pobyt. Náklady za léčebné výlohy dosáhly 205 000 Kč. Díky cestovnímu pojištění Allianz se ale klient nemusel obávat účtenek za hospitalizaci.
  • Náplasti na puchýře – když selžou boty.
  • Tablety na čištění vody – v případě, že vám dojde čistá voda.
  • Hroznový cukr – rychlá energie pro případ vyčerpání.
  • Bandáže a tejpovací pásky – pomohou, když si podvrtnete kotník.
  • Gely s protizánětlivými a analgetickými účinky – na bolest svalů nebo kloubů po celodenním treku.
  • Termofolie – udrží vás v teple, když se zraníte.
  • Sjednejte si i naše speciální cestovní pojištění na hory nebo cestovní pojištění do Alp. Kryjí vše potřebné, abyste nemuseli nic řešit. Myslíme i na sporty – v rámci cestovního pojištění do Alp máme v základním pojištění Ferraty stupně obtížnosti A, snowtubbing nebo turistiku až do 3000 metrů nad mořem nebo se stupněm obtížnosti 1 UIAA.
Maják
TIP: Pokud cestujete po České republice, stáhněte si do mobilu aplikaci Záchranka – jedním stiskem si přivoláte pomoc. Záchranářům prostřednictvím této aplikace posíláte přesné souřadnice vaší polohy. Aplikace vám předá aktuální informace o počasí a máte v ní i informace o tom, jak poskytnou první pomoc.
Ještě předtím, než vyrazíte poznávat exotickou zemi, se poraďte se svým lékařem o tom, jaká očkování by do dané destinace doporučil. 
Například do Thajska se obecně doporučuje se nechat naočkovat proti břišnímu tyfu a žloutence A+B. A pokud cestujete do oblasti s výskytem malárie, poraďte se s lékařem také ohledně preventivního užívání antimalarik. 

Cestovní lékárničku řešte obzvláště v případě, pokud cestujete s:

  • Dětmi, a to hlavně do 3 let: Malé děti ještě nemají tak dobře vyvinutou imunitu jako dospělí, a tak jim i změna prostředí nemusí udělat dobře. Obecně se doporučuje také vyhýbat exotickým destinacím a raději vybírat ty s kvalitnějším ubytováním a dostupnou lékařskou péčí. V lékárničce pak nezapomeňte mít speciální léky proti horečce a bolesti vhodné pro děti, ale také třeba krém na opruzeniny.
  • Staršími lidmi: U starších lidí platí velmi podobná pravidla jako u malých dětí. Mějte v lékárničce dostatečnou zásobu léků, které senior pravidelně bere. Pokud plánujete poznávací dovolenou, zvažte i trekové hole nebo jiné pomůcky na usnadnění pohybu.
  • Osobami se speciálními dietami: Předem si ověřte, zda jsou v oblasti dostupné potraviny, které daný člověk může jíst.  Mějte s sebou raději zásobu vlastních potravin pro případ nouze. Vezměte také léky proti zažívacím potížím a vitamíny, které pravidelně bere.
  • Těhotnými nebo kojícími ženami: Těhotné ženy v pokročilém stádiu těhotenství nebo ženy v rizikovém těhotenství by raději každou delší cestu měly konzultovat se svým lékařem.