Domácí větrná elektrárna | Tobi Kellner
Druhy větrných elektráren
Domácí větrné elektrárny fungují na jednoduchém principu: místo toho, aby využívaly elektřinu k vytváření větru – jako ventilátor – větrné turbíny využívají vítr k výrobě elektřiny. Když vítr fouká, pohání lopatky turbíny a roztáčí je. Toto otáčení otáčí hřídel uvnitř turbíny, která pohání generátor, který přeměňuje kinetickou energii otáčivého pohybu na elektřinu.
Většina větrných turbín spadá do dvou základních typů:
- Horizontální osa: Tyto turbíny mají hlavní rotorovou hřídel a generátor umístěný na vrcholu věže a musí být nasměrovány do větru. Malé turbíny jsou otočeny směrem k větru pomocí jednoduchého směrového zařízení, zatímco velké turbíny obvykle používají servomotor.
- Vertikální osa: Tyto turbíny mají hlavní rotorovou hřídel uspořádanou vertikálně. Jednou z hlavních výhod vertikálně orientovaných větrných turbín je to, že nemusí být nasměrovány dovětru.
- Energy ball: Energy Ball je unikátní koncept kdy je energie získávána z větru prostřednictvím sférické turbíny. Na rozdíl od tradičních větrných turbín poháněných vrtulí, Energy Ball nabízí řadu výhod. Díky svému sférickému designu nevytváří hluk způsobený prouděním vzduchu na konci vrtulí a jeho aerodynamický design také zajišťuje vyšší účinnost ve výnosu energie.
Jaké jsou vhodné lokality pro instalaci domácí větrné elektrárny?
Kam lze elektřinu z větru ukládat?
Domácí výroba elektřiny s sebou nese problém, kam uložit přebytečnou energii. Máte v zásadě tyto možnosti:
- Bateriové úložiště – Asi nejlepší varianta, i když s vyšší pořizovací cenou.
- Virtuální baterie – Služba některých poskytovatelů energií, kdy si za poplatek “uložíte” přebytečnou energii u dodavatele a využijete ji až když ji potřebujete.
- Prodej do sítě – Přebytečnou energii můžete jednoduše prodat do sítě. Je třeba ale myslet na limity vyrobené energie.
Jak dlouho trvá samotná instalace a kolik to celé stojí?
Instalace malé větrné turbíny může trvat několik hodin, pokud ji provádí profesionál. Samostatné větrné turbíny mohou vyžadovat delší dobu – obvykle se jedná o tři až čtyři dny. Je důležité poznamenat, že doba instalace se může lišit v závislosti na konkrétním modelu turbíny a podmínkách na místě.
Náklady na pořízení samotné elektrárny se pohybují kolem 25 000 Kč za standardní elektrárnu + cca 10 000 Kč za instalaci. Ceny se ale velmi liší, proto se poraďte se svým dodavatelem.
Instalace fotovoltaiky | Kindel Media
Je vhodné kombinovat domácí větrnou elektrárnu s fotovoltaikou?
Ano, kombinace větrné elektrárny s fotovoltaikou (tzv. Hybridní systém) přináší několik výhod:
- Doplňující se podmínky: Ve většině oblastí jsou rychlosti větru nízké v létě, když svítí slunce nejjasněji a nejdéle. Naopak na podzim a v zimě může být vítr silnější a nahradit tak nedostatek slunečního svitu. Zároveň vítr může foukat i v noci, kdy fotovoltaika samozřejmě nefunguje.
- Vyšší efektivita: Kombinace obou systému s sebou přináší lepší využití prostoru (střecha, volný pozemek), který máte k dispozici.
- Větší nezávislost na síti: Více zdrojů energie vám umožní vytvořit tzv. ostrovní systém, kdy jste energeticky soběstační a naprosto nezávislí na externí dodávce energie.
Jak silný vítr je potřeba?
Dá se domácí větrná elektrárna pojistit?
Výhody a nevýhody
Výhody:
- Nízké provozní náklady a emise: Jakmile je turbína v provozu, je energie, kterou produkuje, levná. Navíc, větrné turbíny neprodukují žádné škodlivé emise.
- Snadná instalace a údržba: Malé větrné turbíny jsou relativně snadno instalovatelné a údržba je také jednoduchá.
- Daňové pobídky: V některých zemích mohou majitelé domácích větrných elektráren využít daňových pobídek.
- Ekologický přístup: Při výrobě větrných turbín se nepoužívají žádné materiály, jejichž těžba by výrazněji zatěžovala životní prostředí.
- Dlouhá životnost: Dobře udržovaná turbína by měla vydržet více než 20 let.
Nevýhody:
- Vysoké počáteční náklady: Počáteční náklady na instalaci větrné turbíny mohou být vysoké.
- Nutná údržba: Přestože domácí elektrárny nejsou na údržbu zvlášť náročné, přece jen se skládají z pohyblivých součástí, kde k určitému opotřebení nutně dochází.
- Nízký výkon při slabém větru: Výkon turbín může být nízký, pokud není dostatek větru. Pro správnou funkci nestačí běžný vánek, silnější vítr je nezbytný. S rozhodnutím, zda je pro váš dům větrná elektrárna vhodná může pomoci větrná mapa: http://vitr.ufa.cas.cz/male-vte/
- Hlučný provoz: Provoz větrných turbín může být hlučný, a to nejen kvůli působení větru, ale také kvůli vlastním vibracím. To může snižovat komfort vašeho bydlení a třeba i rušit sousedy. Proto při výběru konkrétního modelu věnujte parametrům hlučnosti zvýšenou pozornost.