vánoční tipy

6 tipů pro klidné Vánoce od Allianz pojišťovny 

Praha 30. listopadu 2023; Nejkrásnější svátky roku se kvapem blíží a Allianz pojišťovna před začátkem adventu přináší 6 tipů pro klidné a bezpečné Vánoce.

Při zapalování svíček a prskavek se vyplatí obezřetnost

Svíčky a prskavky nepochybně dodávají Vánocům tu správnou atmosféru, ale také jsou často příčinou požáru. Dbejte tedy na to, aby byly dostatečně vzdáleny od hořlavých materiálů, jako jsou například záclony, závěsy nebo třeba papírové obaly. Už ve vzdálenosti kolem 10 centimetrů od plamene může teplota dosahovat kolem 200 °C, a to stačí na to, aby se vzňal papír, plast nebo textil. V  prosinci loňského roku řešila Allianz pojišťovna škody způsobené požárem v objemu téměř 1,5 milionů korun a škody způsobené svítícími ozdobami na stromečku nebo adventním věnci se na této částce podílely zhruba polovinou. Rozzářený adventní věnec nebo stromeček nenechávejte bez dozoru, a než odejdete z místnosti, všechny svíčky dobře uhaste.

Pozor na suchý stromek

Zapalování prskavek na již vyprahlém stromečku při oslavách spojených s koncem roku je opravdový hazard. Suché jehličí totiž hoří extrémní rychlostí a vzniklý požár se může stát vážným ohrožením nejen majetku, ale i životů. Což potvrzuje i Renata Masárová z Allianz pojišťovny, která se setkala s případem, kdy se kvůli prskavkám rodina dokonce bála o život a vznikla jí rozsáhlá škoda v milionech korun. „V historickém domě velmi rychle chytnul suchý stromeček od zapálených prskavek. Rodina s dětmi se pochopitelně před požárem zachránila útěkem. Otevřené dveře však vytvořily průduch, který přivedl k ohni další kyslík a požár se rychle rozšířil a poškodil nejen bytovou jednotku, ale i dům jako takový. Kromě pojištění majetku je tak vhodné, nepodceňovat ani pojištění odpovědnosti a související limity pojistného plnění.“ dodává Masárová.

Dobré není ani zdržovat se se zapálenou prskavkou v ruce v blízkosti stromečku či čehokoliv hořlavého. Pokud se prskavek nechcete vzdát, ideální příležitostí pokochat se jejich jiskřením je venkovní procházka.

Vánoční osvětlení vypínejte a kontrolujte

Před odchodem z domu a na noc světýlka vypínejte. Ideální je, vytáhnout je z elektrické sítě úplně. Nejen, že tím předejdete riziku vznícení, ale současně také ušetříte. Světelný řetěz doporučujeme kontrolovat. Pokud by se přehříval, nebo by z něj dokonce byla cítit spálenina, už ho nepoužívejte.

Pozor na mazlíčky

Naši čtyřnozí přátelé si mohou z dlouhé chvíle najít nebezpečnou zábavu - rozkousat kabel vánočního osvětlení. Máte-li doma mazlíčka, který se po bytě volně pohybuje, pak je naprosto nezbytné vytahovat kabely ze sítě a pravidelně je kontrolovat. Stejně tak je potřeba zvýšená opatrnost u hořících svíček. Převrhnout hořící svícen nebo shrnout ubrus, na kterém je zapálený adventní věnec, hravě zvládne kočka i pes.

Kontrola před topnou sezonou

„Kromě obezřetnosti při manipulaci s otevřeným ohněm, tedy se svíčkami, doporučuji, nechat si společně s příchodem topné sezony zkontrolovat a případně vyčistit spalinové cesty. Požáry totiž mohou vzniknout právě i zanedbáním údržby kamen, krbů nebo kotlů.“ říká Miloš Bednář, manažer oddělení likvidace pojistných událostí v sekci pojištění majetku a odpovědnosti v Allianz.

Pyrotechnika v kondici

Poslední řádky patří především příznivcům zábavní pyrotechniky. Používejte jen legální pyrotechniku, ke které je přiložený srozumitelný návod. Pyrotechnice s prošlou expirační lhůtou nebo s navlhlým obalem je potřeba se vyhnout, stejně tak jako nevhodným místům pro její odpálení. V opačném případě hrozí nejen požár, ale i poškození zdraví a majetku. K odpálení tak vybírejte místa na volném prostranství, daleko od zaparkovaných automobilů, bytů či zahrad a chraňte si i sluch.

Allianz pojišťovna, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijní společnosti, a. s. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.