Podle Allianz byla pandemie podceňované riziko. Teď patří mezi největší hrozby podnikání.

Mnichov/Praha, 20. ledna 2021; Přerušení provozu a pandemie jsou spolu s kybernetickými útoky tento rok největšími hrozbami pro firmy. Vyplývá to z průzkumu Allianz Risk Barometr 2021 od společnosti Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS), který vznikl na základě odpovědí 2769 pojišťovacích expertů, manažerů rizik, makléřů a generálních ředitelů firem z 92 zemí světa. Rizika související s koronavirovou infekcí vedou jubilejní 10. ročník žebříčku, který reflektuje možné scénáře přerušení provozu a ztráty, kterým čelí společnosti v důsledku pandemie.

„Allianz Risk Barometr 2021 jednoznačně ovlivnil Covid-19. Přerušení provozu, pandemie a kybernetické hrozby jsou navzájem velmi silně propojené, což potvrzuje rostoucí zranitelnost našeho globalizovaného světa. Pandemie koronaviru jasně ukazuje, že řízení rizik a kontinuity podnikání se musí dále vyvíjet, aby pomohlo firmám připravit se na extrémní scénáře, jako je například globální výpadek cloudu, kybernetický útok, přírodní katastrofy způsobené změnou klimatu či dokonce jiné epidemie,“ vysvětluje šéf AGCS Joachim Müller.

Pandemie byla během desetileté historie tohoto žebříčku podceňovaným rizikem. V roce 2021 je však rizikem číslo jedna v 16 zemích světa a v trojici největších rizik na všech kontinentech světa. Až 59 % respondentů uvedlo pandemii jako hlavní příčinu přerušení provozu v roce 2021.

TOP 10 rizik podnikání ve světě

1.

Přerušení provozu

41 %

2.

Pandemie

40 %

3.

Kybernetické hrozby

40 %

4.

Vývoj na trhu 

19 %

5.

Změny v legislativě a regulaci

19 %

6.

Přírodní katastrofy

17 %

7.

Požáry a exploze

16 %

8.

Makroekonomický vývoj

13 %

9.

Klimatické změny

13 %

10.

Politická rizika a nepokoje

11 %

Zdroj: Allianz

Kybernetické hrozby zůstávají na 3. místě klíčovým nebezpečím. Zrychlení digitalizace a práce na dálku v návaznosti na pandemii také zvyšují zranitelnost IT. Jenom během první vlny lockdownu v dubnu 2020 oznámila FBI 300% nárůst kybernetických útoků.

Vývoj na trhu stoupl v žebříčku na 4. místo, což odráží riziko zvýšené míry platební neschopnosti po pandemii. Podle společnosti Euler Hermes dosáhne globální index platební neschopnosti rekordního maxima, kdy počet bankrotů ke konci roku 2021 stoupne až o 35 %. Nejvíce jich má být v USA, Brazílii, Číně a západní Evropě. Covid-19 zároveň podnítil rozvoj inovací a urychlil zavádění nových technologií, ale i zánik etablovaných a tradičních sektorů. V žebříčku postoupili i makroekonomický vývoj (8. místo) a politická rizika a násilí (10. místo), které jsou též z velké části důsledkem pandemie.

Celý průzkum Allianz Risk Barometr 2021 je k dispozici ZDE.

Allianz pojišťovna, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijní společnosti, a. s. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.