Škola volá? Pozor na dětské úrazy, varuje Allianz

Praha, 25. srpna 2020; Blíží se začátek nového školního roku a s ním také stoupá zvýšené riziko dětských úrazů. Podle Allianz jsou poranění dětí v září dokonce častější než je tomu během letních prázdnin. Ročně jich pojišťovna eviduje okolo osmi tisíc a většinou jde o zranění při odpočinkové činnosti, na hřišti, turistice nebo při rekreačním sportu. Následují je ale právě nehody, které se stanou ve škole či při školních aktivitách.

„Každý rok zaznamenáváme v září nárůst hlášení dětských úrazů o několik procent oproti ostatním měsícům v roce. Počet úrazů má také stoupající tendenci s přibývajícím věkem dítěte. Starší děti jsou totiž více bez dozoru a na rodičovské rady příliš nedají. Zároveň se s věkem mění i typy úrazů, ke kterým dochází,“ vysvětluje vedoucí likvidace životního a úrazového pojištění Allianz Eva Pištíková.

U předškoláků jsou to nejčastěji tržné rány na hlavě, otřesy mozku, pohmožděniny a zlomeniny horních končetin, které se stanou hlavně po pádech. Rodiče školních dětí do 15 let zase nejvíce nahlašují úrazy způsobené v létě pádem z kola, pádem z in-line bruslí nebo skateboardu. „Podle našich statistik jsou častěji ve všech věkových kategoriích zraněni chlapci než dívky, které bývají opatrnější a méně riskují,“ dodává Pištíková.

Mezi dost nebezpečné aktivity patří skákání na trampolíně, která je v dnešní době snad na všech zahradách, a také úrazy při koupání či pádu do bazénu a bohužel v těchto případech jsou takto způsobené úrazy i fatální. Na dalším místě figurují i opařeniny horkou vodou.

U „letních“ úrazů jde obvykle o tržné rány a úplné či neúplné zlomeniny zápěstí. Z fotbalu a dalších míčových her jsou to pak poraněná kolena, kotníky, podvrknutí prstů. Těžší úrazy jsou po prázdninách zaznamenané i v silničním provozu.

Likvidátoři Allianz se setkávají i s příběhy, které se týkají velmi malých dětí. Osmnáctiměsíční holčička se popálila na více než 5 % těla, tříletý vnouček zase při běhu uklouznul pod dědečkovu sekačku, kterou mu přejel nohu a způsobil tak devastační poranění paty.

Allianz pojišťovna, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijní společnosti, a. s. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.