
Zkuste (nejen s dětmi) spaní pod širákem: Tipy pro nezapomenutelný zážitek
Spaní pod širákem, kempování nadivoko, bivakování: Co to je?
Specifika národních parků a chráněných oblastí:
V národních parcích a národních přírodních rezervacích platí ještě přísnější pravidla. Zde se smíte pohybovat pouze po turisticky značených cestách, abyste svou přítomností nenarušili křehký ekosystém.
Existují ale výjimky. Některé národní parky a chráněné krajinné oblasti vycházejí vstříc turistům a nabízejí tzv. nouzová nocoviště (bivakovací místa), kde přespání povolují za dodržení přísných podmínek (zákaz ohně, odnášení odpadků, minimální vybavení).
Taková nouzová stanoviště najdete například v Národním parku Šumava. Zde naleznete hned několik nouzových stanovišť, například Poledník, Modrava, Hůrka, Strážný, Bučina a další. Jejich přesné umístění a pravidla si vždy ověřte na webových stránkách Správy NP Šumava.
V rámci dálkové trasy Via Czechia najdete také speciální útulny, které jsou určené pro poustevníky putující po této trase a můžete v nich přestat, aniž byste se museli bát, že porušujete zákony.
Před každou výpravou si pečlivě zjistěte aktuální pravidla a omezení pro konkrétní oblast, kam se chystáte! Respektujte přírodu a ostatní návštěvníky.

Příprava je základ: Co u spaní pod širákem nepodcenit?
Výběr místa konkrétního místa

Co sbalit do batohu?
Oblečení volte s ohledem na vrstvení a aktuální počasí: termoprádlo jako spodní vrstvu, teplou mikinu či fleecovou bundu, nepromokavou a větruodolnou bundu, náhradní suché ponožky a spodní prádlo.
Dostatek jídla a pití je samozřejmostí – nezapomeňte na vodu (na pití i případné umytí), energetické svačiny jako oříšky, sušené ovoce nebo müsli tyčinky, a jídlo, které nevyžaduje složitou přípravu (např. pečivo, sýr, salám nebo speciální sušená jídla na trek). Přibalte také skládací hrnek a lžíci.
Nezapomeňte doma ani čelovku nebo svítilnu pro pohyb po setmění, multifunkční nůž a samozřejmě lékárničku. Co všechno do ní sbalit, se dozvíte v článku Co by měla obsahovat cestovní lékárnička.
Pokud povolují rozdělání ohně, přibalte zápalky nebo zapalovač. Nezapomeňte na malou lopatku pro zakopání biologického odpadu a pytle na odpadky – vše, co si přinesete, si i odnesete!
Pro hygienické potřeby postačí malý ručník, zubní kartáček a pasta, a vlhčené ubrousky. A aby se děti nenudily, přibalte karty, dalekohled na pozorování hvězd nebo lupu na zkoumání přírody.
4 tipy pro nezapomenutelné chvíle
#jsmesvami i během spaní pod širákem

I přes veškerou přípravu a opatrnost se vám i během spaní pod širákem může něco stát. Drobný úraz, jako je podvrtnutý kotník na nerovném terénu, nebo kousnutí hmyzem, může přijít kdykoli. Ale co když dojde k něčemu vážnějšímu?
Představte si, že se vám během vašeho mini dobrodružství přihodí úraz, který má za následek delší léčení, pracovní neschopnost, nebo dokonce trvalé následky nebo invaliditu. V takových chvílích finanční dopad na rodinu značně narůstá. Nemocenská nepokryje běžné výdaje, a k tomu se mohou přidat náklady na rehabilitaci, úpravy bydlení nebo speciální pomůcky.
Životní pojištění od Allianz je tu přesně pro takové chvíle. Pokryje výpadek příjmů, uhradí náklady za léčbu a péči v případě dlouhodobé nemoci, invalidity, vážného úrazu a dalších rizik, která život přináší.
Každý jsme jiný, a přesně takové je i naše pojištění – flexibilní podle vašich skutečných potřeb. Pomůžeme vám si poskládat životní pojištění přesně tak, jak potřebujete.