Zkuste (nejen s dětmi) spaní pod širákem: Tipy pro nezapomenutelný zážitek
 

Spaní pod širákem je zážitek, který se vryje do paměti celé rodině. Ležíte uprostřed přírody, posloucháte jen okolní zvuky a koukáte na nebe plné hvězd. Tohle rodinné dobrodružství nevyžaduje drahé vybavení, ani daleké cesty, a přesto nabízí neopakovatelné spojení s přírodou a posílení rodinných vazeb. 
Než se s dětmi vydáte za dobrodružstvím do přírody, je dobré pochopit rozdíly mezi pojmy a především znát platnou legislativu v České republice. Setkáte se totiž s různými označeními pro přespávání v přírodě, ačkoliv se v praxi mohou překrývat:
Táboření (kempování nadivoko): Tento pojem označuje delší pobyt na jednom místě s rozloženým stanem, případně s rozděláním ohně a dalšími aktivitami, které mohou zanechat trvalejší stopy. V České republice zákon táboření v lese a na většině veřejných pozemků mimo vyhrazená místa (kempy, tábořiště) zakazuje. Cílem je chránit přírodu před poškozováním a znečišťováním.
Nocování (bivakování, spaní pod širákem): Na rozdíl od táboření, nocování znamená jednorázové přespání na jednom místě bez zanechání stop a bez stavění trvalejšího přístřešku, jako je stan. 
Typicky tak můžete spát přímo pod širákem na karimatce a ve spacáku, nebo v hamace (síti zavěšené mezi dva stromy). Důraz klademe na minimální dopad na přírodu – nic po sobě nezanechat, nic neodnášet, nic neničit. Toto nouzové přespání většina lesů v ČR toleruje, pokud dodržíte zásady nezanechat po sobě žádné stopy.
TIP: Plánujete sbírat houby? Pak si raději ještě důkladně prostuduje atlas hub a přečtěte si článek Otrava houbami: Příznaky, první pomoc a prevence každého houbaře.

V národních parcích a národních přírodních rezervacích platí ještě přísnější pravidla. Zde se smíte pohybovat pouze po turisticky značených cestách, abyste svou přítomností nenarušili křehký ekosystém.

Existují ale výjimky. Některé národní parky a chráněné krajinné oblasti vycházejí vstříc turistům a nabízejí tzv. nouzová nocoviště (bivakovací místa), kde přespání povolují za dodržení přísných podmínek (zákaz ohně, odnášení odpadků, minimální vybavení).

Taková nouzová stanoviště najdete například v Národním parku Šumava. Zde naleznete hned několik nouzových stanovišť, například Poledník, Modrava, Hůrka, Strážný, Bučina a další. Jejich přesné umístění a pravidla si vždy ověřte na webových stránkách Správy NP Šumava.

V rámci dálkové trasy Via Czechia najdete také speciální útulny, které jsou určené pro poustevníky putující po této trase a můžete v nich přestat, aniž byste se museli bát, že porušujete zákony.

Před každou výpravou si pečlivě zjistěte aktuální pravidla a omezení pro konkrétní oblast, kam se chystáte! Respektujte přírodu a ostatní návštěvníky.

Ranní káva
TIP: Chcete zkusit spaní pod širákem, ale nechcete se stresovat, zda zrovna na daném místě můžete nocovat? Zkuste projekt Bezkempu, na kterém nabízejí majitelé své vlastní pozemky, na kterých můžete za malý poplatek zkusit spaní pod širákem, ale i s postavit stan nebo kempovat v autě. 
Nenuťte dítě ke sportu, který ho nebaví, jen proto, že jste ho dříve hráli vy. Místo toho mu dopřejte možnost vyzkoušet si různé aktivity a najít si tu pravou, která ho chytne za srdce. Navštěvujte sportovní dny, kurzy pro nejmenší, vyzkoušejte lezeckou stěnu, plavání, bojové sporty, tanec. Možností je nespočet.
Bezpečnost: Vyberte rovné, suché místo, ideálně chráněné před větrem. Vyhněte se místům pod osamělými stromy (riziko pádu větví při bouři), v blízkosti řek (riziko záplav) nebo na mýtinách (více hmyzu).
Dostupnost: Zvažte, jak daleko budete muset jít s dětmi a veškerým vybavením. Myslete na to, že s dětmi budete pomalejší, než kdybyste šli sami.
Předpověď počasí: Pečlivě sledujte předpověď počasí. I v létě se může v noci ochladit nebo přijít bouřka.
Plán B: Mějte vždy připravený záložní plán – například možnost přespat v autě, chatě nebo se vrátit domů, pokud se počasí zhorší.
Informování blízkých: Vždy někomu sdělte, kam míříte, s kým a kdy se plánujete vrátit. Mějte u sebe nabitý telefon a v ideálním případě i nabitou powerbanku a nabíječku na mobil.
Muž s batohem na horách
Dobře sbalený turistický batoh představuje základ pohodlí a bezpečí. Pro komfortní přespání nezapomeňte na spací vybavení. Myslete na spacák s komfortní teplotou odpovídající očekávaným nočním teplotám (pro děti volte dětské spacáky), kvalitní karimatka pro izolaci od chladu země a zvýšení komfortu, a celta nebo bivakovací pytel, které ochrání před ranní rosou, lehkým deštěm nebo větrem. 

Oblečení volte s ohledem na vrstvení a aktuální počasí: termoprádlo jako spodní vrstvu, teplou mikinu či fleecovou bundu, nepromokavou a větruodolnou bundu, náhradní suché ponožky a spodní prádlo.

Dostatek jídla a pití je samozřejmostí – nezapomeňte na vodu (na pití i případné umytí), energetické svačiny jako oříšky, sušené ovoce nebo müsli tyčinky, a jídlo, které nevyžaduje složitou přípravu (např. pečivo, sýr, salám nebo speciální sušená jídla na trek). Přibalte také skládací hrnek a lžíci.

Nezapomeňte doma ani čelovku nebo svítilnu pro pohyb po setmění, multifunkční nůž a samozřejmě lékárničku. Co všechno do ní sbalit, se dozvíte v článku Co by měla obsahovat cestovní lékárnička.

Pokud povolují rozdělání ohně, přibalte zápalky nebo zapalovač. Nezapomeňte na malou lopatku pro zakopání biologického odpadu a pytle na odpadky – vše, co si přinesete, si i odnesete!

Pro hygienické potřeby postačí malý ručník, zubní kartáček a pasta, a vlhčené ubrousky. A aby se děti nenudily, přibalte karty, dalekohled na pozorování hvězd nebo lupu na zkoumání přírody.

  • Pozorování hvězd: Najděte si aplikaci s mapou hvězdné oblohy (například Stellarium Mobile) a učte se s dětmi souhvězdí.
  • Ranní probuzení: Vychutnejte si ticho a klid probouzející se přírody. Ranní rosa a zpěv ptáků nabízejí nezapomenutelný zážitek.
  • Jednoduché hry: Hrajte slovní hry, vyprávějte si příběhy nebo hledejte stopy zvířat.
  • Společné vaření: Připravte si jednoduchou večeři na ohni (pokud ho povolují) nebo z vlastních zásob.
Rodina v lese
A co když se něco stane?

I přes veškerou přípravu a opatrnost se vám i během spaní pod širákem může něco stát. Drobný úraz, jako je podvrtnutý kotník na nerovném terénu, nebo kousnutí hmyzem, může přijít kdykoli. Ale co když dojde k něčemu vážnějšímu?

Představte si, že se vám během vašeho mini dobrodružství přihodí úraz, který má za následek delší léčení, pracovní neschopnost, nebo dokonce trvalé následky nebo invaliditu. V takových chvílích finanční dopad na rodinu značně narůstá. Nemocenská nepokryje běžné výdaje, a k tomu se mohou přidat náklady na rehabilitaci, úpravy bydlení nebo speciální pomůcky.

Životní pojištění od Allianz je tu přesně pro takové chvíle. Pokryje výpadek příjmů, uhradí náklady za léčbu a péči v případě dlouhodobé nemoci, invalidity, vážného úrazu a dalších rizik, která život přináší.

Každý jsme jiný, a přesně takové je i naše pojištění – flexibilní podle vašich skutečných potřeb. Pomůžeme vám si poskládat životní pojištění přesně tak, jak potřebujete.