Shape Created with Sketch. 241 170 000
ENG

Allianz udělala výjimku a jinak nelikvidní pojistnou událost brněnskému univerzitnímu profesorovi zlikvidovala. Většina netopýrů ji navíc přežila

Praha, 8. září 2011; Kuriózní pojistnou událost se šťastným koncem pro všechny její aktéry nedávno vyřizovala Allianz pojišťovna v Brně. Do domu, jehož majitel odjel na pouhé čtyři dny na dovolenou, totiž pootevřenou ventilací vlétlo přes 200 netopýrů. Stali se nechtěnými obyvateli jedné místnosti, kterou dokázali svým trusem pořádně zdevastovat. Měli ale štěstí v neštěstí – při své pravidelné podzimní migraci se nastěhovali k profesoru Václavu Tlapákovi z lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Tím si naprostá většina z nich zachránila život. Vysokoškolskému pedagogovi a soudnímu znalci pro obor Ochrana přírody, tedy s empatií pro přírodu a její obyvatele, se totiž podařilo téměř všechny zachránit, většinu z nich vzal do rukou a pustil na svobodu.

„Netopýři hvízdaví se na podzim pravidelně přemísťují do zimovišť a můj byt si vybrali docela náhodně,“ řekl prof. Václav Tlapák. I když tento druh není chráněný, snažil se, aby jim při vypouštění do přírody neublížil. „Jde o velmi malá zvířata, která se vejdou i do mezer o velikosti 1,5 cm, třeba za obraz. Váží pouze tři až devět gramů, ale když rozepnou blány, mají rozpětí až dvacet centimetrů,“ dodává prof. Tlapák. Po této zkušenosti a také proto, že tito tvorové disponují velmi dobrou prostorovou orientací a rádi se tedy vrací, už si raději pořídil do oken sítě. Ostatně, nebyl sám, kdo se s netopýry musel v poslední době potýkat. Letos jsou totiž přemnoženi.

 

Zatímco pro rizika požáru, vichřic, záplav nebo loupeže vás běžně ochrání pojišťovny, s následky nedobrovolného „chovu“ netopýrů jejich pojistné podmínky nepočítají. „Dokážeme krýt například riziko vandalismu, ale to, co se stalo panu prof. Tlapákovi klasický vandalismus nebyl,“ vysvětluje Petr Jandek, vedoucí likvidace pojistných událostí Allianz pojišťovny. „Přesto jsme tuto pojistnou událost zcela mimořádně zlikvidovali. Zaujal nás totiž neobvykle vstřícný postoj našeho klienta vůči těmto malým letcům,“dodává Jandek.

 

Netopýři byli v ložnici domu, který stojí nedaleko brněnské Černé rokle, všude. Viseli na garnýži, na zácloně, spali za obrazy, za zrcadlem, viseli na každém vhodném výstupku na nábytku.

 

Pro netopýry, ale i pro obyvatele domu, který navštívili, tedy vše skončilo šťastně.

 

Allianz pojišťovna, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijního fondu, a. s., založeného v roce 1994. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.

 

Pro další informace prosím kdykoliv kontaktujte

 

Václav Bálek, tiskový mluvčí

Allianz pojišťovna

Telefon: +420 224 405 409

Mobil: +420 605 203 447

Mail: vaclav.balek@allianz.cz

www.allianz.cz

www.allianzfoto.cz

 

 

nahoru