Shape Created with Sketch. 241 170 000
ENG

Mezinárodní studie Allianz centra pro technologie varuje: Nepozornost za volantem způsobuje každou desátou nehodu!

Mnichov/Praha, 5. června 2012; Nejnovější mezinárodní studie Allianz centra pro technologie "Nepozornost v dopravě" odhalila, že mnozí řidiči se za volantem kromě jízdy věnují více činnostem, které do auta nepatří, jako je například převlékání či dokonce holení. Až 27 procent řidičů přiznalo, že se během řízení věnuje činnostem, které odvádějí jejich pozornost. Neuvěřitelné je i to, že každý pátý řidič se během jízdy svléká, či převléká.

 

Toto nevěnování dostatečné pozornosti řízení vozidla se mnohem častěji stává příčinou dopravní nehody, než se dříve předpokládalo. "Nepozornost řidičů je významným faktorem při vzniku přibližně každé desáté nehody," říká Christoph Lauterwasser, generální ředitel mnichovského Allianz centra pro technologie, kde už před desítkami let spatřily světlo světa například první bezpečnostní pásy a airbagy.

 

Podle studie až 27 procent všech řidičů přiznalo, že se během řízení motorového vozidla věnují i ​​ jiným činnostem, které odvádějí jejich pozornost. Mezi nejčastější příklady těchto činností patří například úprava zevnějšku ve zpětných zrcátkách nebo nasazování si hodinek, šperků či jiných doplňků.

 

Seznam nejčastějších činností, které odvádějí řidičovu pozornost:

 

- Nasazování si šperků a hodinek

- Kontrola oblečení

- Vylepšování účesu

- Kontrolování čistoty zubů nebo pleti

- Péče o nehty

- Výměna brýlí

- Užívání léků

- Uvazování kravaty

- Přezouvání bot

¨

Na několik sekund bez pozornosti a soustředění

"Mnohé z těchto činností se při řízení motorového vozidla nepovažují za riskantní a řidič často ani nepostřehne, že se jimi zabývá. Dějí se jako by mimochodem. A to je přesně ten důvod, proč jsou tak nebezpečné," vysvětluje Jörg Kubitzki, specialista na dopravní nehody v Allianz centru pro technologie. Mnoho lidí také podceňuje potenciální nebezpečí, které představuje například pozorování ostatních řidičů ve zpětném zrcátku či kontrola vlastního make-upu. Specialisté na výzkum dopravních nehod vypočítali, že takové činnosti, při kterých nevěnujeme pozornost řízení motorových vozidel, mohou trvat i několik sekund, které mohou být a často také jsou osudné.

"Úprava make-upu nebo u mužů dokonce holení je dobrým příkladem takové aktivity. Jak ukázala studie, během této činnosti ztrácí šofér minimálně 40 procent pozornosti, kterou by měl věnovat řízení vozidla, "říká Kubitzki. Studie také ukázala, že těmto a podobným činnostem spojenými s úpravami zevnějšku se věnuje až 7 procent všech řidičů.

 

Pozor na převlékání

S příchodem léta se zvyšuje i procento řidičů, kteří se během jízdy převlékají, nebo svlékají. Ve studii se k takové činnosti přiznal až každý pátý řidič. "Během letních dnů chvíli trvá, než rozpálené auto klimatizace vychladí, a tak se často stává, že řidiči odkládají přebytečné vrstvy oblečení během jízdy," říká Kubitzki. "Během této chvíle nejen že nevěnují pozornost okolí, ale ani nedrží správně volant. A to je snadno může stát i život.“

 

 

 

nahoru