Shape Created with Sketch. 241 170 000
ENG

Podle statistik Allianz přinesla letošní letní turistická sezóna nárůst krádeží a také více incidentů českých turistů s domorodci

Praha, 18. září 2012; Za letní prázdninovou sezónu zaznamenala Allianz pojišťovna již více než 1400 případů z cestovního pojištění a počet pojistných událostí i přes blížící se konec sezóny stále roste. Konečné číslo za letošní léto tak bude vzhledem k průměrným denním hlášením minimálně o dvě stovky případů vyšší, než loni. Počty událostí se zvyšují i přesto, že letos mělo do zahraničí na dovolenou vycestovat méně rekreantů, než v uplynulých letech. Léto 2012 přineslo i dva nové trendy – enormně se zvýšil počet škod našich turistů z krádeží a z bezdůvodných napadení místními obyvateli.

Mezi nejčastější destinace, ze kterých v uplynulých měsících klienti hlásili zdravotní problémy, patřily tentokrát Řecko a Egypt – i když odtud jich letos bylo podstatně méně, než v předchozích letech, turisté se do těchto končin báli vyjíždět kvůli politickým a vojenským nepokojům. Vyráželi tedy častěji po vlastní ose do Evropy, proto stojí na dalších příčkách Chorvatsko, Bulharsko, Turecko a Itálie.

 

Letošní léto přineslo hned několik nových trendů. Za prvé to byl s výjimkou Egypta a částečně Řecka – tradiční výskyt zažívacích potíží - v ostatních destinacích vyrovnání poměru počtu onemocnění a úrazů. Druhým poznatkem byl rapidní nárůst ceny za ošetření našich pacientů. Například průměrné náklady na jedno, i banální ošetření, se v Řecku pohybovaly kolem 6 tisíc korun a v Turecku dokonce dospěly k hranici 10 tisíc korun. V Bulharsku pak byly srovnatelné zákroky až o tři čtvrtiny levnější!

 

„Letos jsme v hojné míře zaregistrovali i další události, které byly dosud spíše výjimečné. Je to zřejmě tím, že turisté kvůli nebezpečí a možná i financím změnili své dosavadní cestovatelské návyky a více cestovali v autech, obytných vozech, nebo na lodích,“ komentuje aktuální zjištění Allianz Kateřina Krenarová z úseku likvidace škod z cestovního pojištění. Zdvojnásobil se počet krádeží, a to jak zavazadel – nejčastěji právě z obytných vozů, tak i krádeží a loupeží na ulici, v autobusech, na nádražích, či ze zapůjčených lodí.

 

„Lidé by měli být obezřetní a zapomenout na ujištění domorodců, že „tady se nekrade“. Naopak, zloději například v Itálii vymýšlejí stále sofistikovanější metody, jak turistu okrást a pracují většinou ve dvou. Cestovatele například upozorní na to, že má zašpiněný oděv a ve chvíli, kdy jeden oprašuje fiktivní špínu, druhý sahá do batohu a vytahuje peněženku. Jeden turista takhle přišel i o notebook,“ doplňuje Kateřina Krenarová.

 

Bohužel v letošním roce si turisté přivezli ze zahraničí i dost úrazů, často i ošklivých, například z dopravních nehod na vypůjčených skútrech, nebo děti z aquaparků. Kuriózní bylo hlášení hned dvou úrazů najednou – když maminka čtyřletého chlapce viděla, že si po pádu z prolézačky zlomil ruku, omdlela a při svém pádu si rozsekla hlavu. Do ordinace je odvezli společně. Mezi letošní nejdražší škody, které přesáhly hranici 300 tisíc korun, patřily kromě úrazů po dopravních nehodách i celkem běžné zlomeniny – pažní kosti po pádu z motorky, nebo zlomenina lýtkové a holenní kosti, která se stala hráči amerického fotbalu.

 

Poslední letošní novinkou a ne právě příjemnou, byla bezdůvodná napadení našich turistů místními obyvateli. „To se přihodilo například mladému páru v Chorvatsku – při čekání na uvolnění pokoje v Chorvatsku se stal muž obětí řádění skupinky místních, kteří mu zlomili čelist. Podobné šarvátky často s nádechem alkoholu se objevovaly v hlášeních zejména z jižních zemí a často končily nejrůznějšími pády, tržnými ranami, ale i majetkovými škodami – zničením oděvu nebo zařízení v hotelích či penzionech,“ uzavírá K. Krenarová.

 

Allianz pojišťovna, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijního fondu, a. s., založeného v roce 1994. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.

 

Pro další informace prosím kdykoliv kontaktujte

 

Václav Bálek

tiskový mluvčí

Allianz pojišťovna

Telefon: +420 224 405 409

Mobil: +420 605 203 447

Mail: vaclav.balek@allianz.cz

www.allianz.cz

www.allianzfoto.cz

 

 

nahoru