Shape Created with Sketch. 241 170 000
ENG

Podle studie Allianz v nejbližších letech trh s drony několikanásobně stoupne

Praha, 18. května 2017; Průmyslové kontroly, letecké snímkování, hlídání hranic, distribuce zboží, nouzové zásobování, průzkum růstu rostlin, ale i rekreační účely. Využití bezpilotních letadel, známých jako drony stoupá a prudce roste i jejich popularita. Stále častěji je využívají i pojišťovny, zejména při likvidaci pojistných událostí. Podle nejnovější studie Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) s názvem Rise of the Drones do roku 2020 počet dronů stoupne až na 4,7 milióny.

„Komerční využívání dronů se v dalším desetiletí výrazně zvýší, protože jsou velmi užitečné při pomocných či nebezpečných pracích,“ vysvětluje upisovatel leteckého pojištění AGCS Thomas Kreismann. Kromě výškových prací nebo distribuce zboží do těžko dostupných oblastí, pomáhají drony i v pojišťovnictví. Allianz je využila například po explozích v čínském přístavu v Tchien-ťin před dvěma lety, když díky nim zajistila pro likvidátory pojistné události prakticky hned po tragických výbuších důležité záběry a mohla tak okamžitě začít pracovat na výpočtu pojistného plnění. Podle odhadů stoupne trh, který se zabývá komerčním využíváním dronů z dnešních 2 miliard dolarů (1,84 Euro) do roku 2020 na přibližně 127 miliard dolarů (117 miliard Euro).

Roste počet pojištěných dronů

Kromě výhod s sebou používání dronů přináší i rizika a při nehodě mohou způsobit obrovské škody. Někteří jejich majitelé se vystavují vysoké pokutě, neboť pro svoji činnost nemají potřebná povolení ani „povinné ručení“. Že musejí coby piloti dronů pro komerční využití dostat povolení od Úřadu pro civilní letectví (ÚCL), možná mnohé fotografy ani nenapadne, zejména pokud se svou činností zabývají čistě „amatérsky“ při focení vlastního bydliště či přírody v okolí. Allianz proto nabízí pojištění dronů nejen majitelům komerčně využívaných strojů, kde je povinné pro všechny, ale i těm, kteří je používají jen jako hobby. V této kategorii je zatím pojištění povinné pouze v případě, že dron váží více než 20 kg.

„V základním pojištění odpovědnosti umíme klienty ochránit před splácením nákladů zdravotním pojišťovnám za škody na zdraví a životě poškozených a také za ně uhradíme náklady na právního zástupce pojištěného, ale i poškozeného. V souvislosti s havárií letadla zaplatíme i za nápravu škod na životním prostředí,“ vypočítává Tomáš Gratzl, upisovatel pojištění letadel v Allianz. „Pojištění sjednáváme bez spoluúčasti pojištěného, a umíme ho samozřejmě dále upravovat podle individuálních požadavků,“ dodává.


Allianz pojišťovna, a. s.,
je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijní společnosti, a. s. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.


Pro další informace, prosím, kdykoliv kontaktujte:

Václav Bálek
tiskový mluvčí
Allianz pojišťovna

224 405 409                                                               
605 203 447
vaclav.balek@allianz.cz


Mirek Mazáč
specialista komunikace
Allianz pojišťovna
'
224 405 359
731 696 405
mirek.mazac@allianz.cz

 

nahoru