Nejkratší cesta utem k moři

Nejkratší cesta autem k moři: Kudy do Chorvatska, Slovinska, Polska a Itálie?

Jízda vlastním autem za koupáním či sportem k moři má své nepopiratelné výhody. Můžete se sbalit ze dne na den, vyrazit kdy chcete, udělat si libovolné množství zastávek a také se vrátit, až se vám to bude hodit. Cesta za plážemi a sluncem přitom nemusí být kdo ví jak dlouhá – k moři můžete dorazit klidně už za pět hodin
Vybrali jsme pro vás ty nejlepší a nejrychlejší trasy i s tipy na zajímavé zastávky. Jelikož mohou cesty z východní a západní části České republiky trvat značně rozdílnou dobu, zaměřili jsme se na výběr jízdy z východních i západních částí naší země.

Ze severní části ČR se vydáte po německé dálnici A17 směrem na Drážďany, poté po A13 k Berlínu a dále po A11 na Štětín. Odtud vám už zbývá jen zhruba stovka kilometrů do Mezizdrojů na ostrově Volyň při Baltském moři. Výhodou je, že v Německu ani v Polsku na této trase neplatíte mýtné.

V Mezizdrojích a jejich okolí najdete písčité pláže pro letní radovánky, líbit se vám bude také místní promenáda nebo molo s restauracemi a polskou obdobou hollywoodského chodníku slávy. Poblíž se nachází zajímavý Wolinsky národní park s nejkrásnějším úsekem polského útesového pobřeží, stovkami druhů ptáků a zubry.

Co navštívit po cestě:

Drážďany – historické centrum, galerie Zwinger, prohlídka továrny Volkswagen Gläserne Manufaktur

Berlín – bulvár Unter den Linden, Braniborská brána, budova Spolkového sněmu

Štětín: zámek pomořanských knížat, námořní muzeum, rybí restaurace.

Gdaňsk

Gdaňsk, Janusz Kreczmański, Pixabay

Za Ostravou budete pokračovatgda po dálnici A1 směrem na Hlivice/Gliwice dále na sever okolo Čenstochové, Lodže a Toruně až do jednoho z nejkrásnějších polských měst Gdaňsku, které tvoří trojměstí se Sopoty a Gdyní. V této oblasti najdete množství písečných pláží (Brzezno, Stogi a další), na nichž se jistě nebudete mačkat s dalšími návštěvníky.

Ve městě samotném stojí za prohlídku historické centrum bazilikou Nanebevzetí Panny Marie, Dlouhým náměstím, významným muzeem II. světové války nebo severněji památník Westerplatte, připomínka hrdinného odporu Poláků proti jednomu z prvních útoků okupantů.

Co navštívit po cestě:

Gliwice – botanická zahrada, vysílací věž

Lodž – zoologická zahrada, městské muzeum, muzeum kinematografie, Herbstův palác

Toruň – staré město na seznamu UNESCO

Caorle

Caorle, PazemanShec, Pixabay

Cesta za italskými plážemi vede z Jižních Čech přes Linec a Salzburg, poté skrze Alpy na město Udine až ke křížení dálnic A23 a A4. V této oblasti pak můžete vyrazit na jih, západ a východ do nedalekých letovisek. Na trase se připravte na placení mýtného v Rakousku i Itálii.

Směrem k Benátkám se nachází oblíbené lokality Bibione, Caorle a Lido di Jesolo s dokonalou turistickou infrastrukturou pro ubytování a nejen plážové radovánky. Cílem může být také město Grado na zajímavém poloostrově, nebo okolí města Monfalcone u Slovinských hranic.

Co navštívit po cestě:

Salzburg – zámek Mirabell na seznamu UNESCO, muzeum moderního umění Rupertinum, technické muzeum Red Bull Hangar 7

Berchtesgaden – Hitlerovo „orlí hnízdo“

Palmanova – pevnostní město z dob Benátské republiky na seznamu UNESCO

Rijeka

Rijeka, Ivan Vuksa, Pixabay

Pokud do Chorvatska vyrážíte z Čech, vydáte se přes Linec, pak odbočíte z dálnice A1 na A9 a poté si zkrátíte cestu mimo dálnici přes kopce u městečka Trieben. Cesta vás povede alpskými průsmyky a údolími skrze Klagenfurt a do Slovinska po prudkém stoupání skrze průsmyk Loibl. Poté pokračujete směrem na Lublaň a dále směrem k Terstu, zhruba v polovině dálnice A1 ale odbočíte na jih a po okresních silnicích dorazíte k Chorvatským hranicím. Pak vás čeká krátký úsek po dálnici k pobřeží u měst Rijeka a Opatija. Moře si můžete užít zde, nebo přejet ještě kousek trajektem nebo po mostě na ostrovy Cres a Krk.

Z Moravy se vydáte na Vídeň, poté směrem k Štýrskému Hradci (Graz) dle dopravní situace po dálnicích S6/S35 nebo A2, do Slovinska dorazíte poblíž Mariboru a pak opět dle zácp buď k Lublani nebo okolo chorvatské metropole Záhřebu k moři. Ve zdejším okolí se můžete podívat například na nejstarší hotel Kvarner na východním jaderském pobřeží ve městě Opatija, vyfotíte se u známé sochy dívky s rackem nebo v Rijece navštívíte hrad Trsat.

Co navštívit po cestě:

Klagenfurt am Wörthersee – historické centrum s trhy, park miniatur Minimundus

Muzeum Pivka – muzeum vojenské techniky a slovinské moderní historie

Záhřeb – centrum, technické muzeum Nikoly Tesly, městské muzeum

Bled

Bled, GreenvalleyPictures, Pixabay

Cesty vedou po stejných trasách jako u výše uvedeného Chorvatska s tím rozdílem, že nejedete přes Záhřeb, pokud si nechcete pořádně zajet. Do Slovinska vstoupíte buď u Mariboru nebo skrze tunel Karawanken/Karavanky na rakousko-slovinských hranicích. U něj pozor na kolony, vyplatí se pozorně sledovat dopravní situaci.

Pobřeží Slovinka sice není dlouhé, ale milovníkům moře poskytuje dostatek prostoru pro plné vyžití. Centrum města Koper je kompaktní, procházky v jeho úzkých uličkách si zamilujete. Nezapomeňte se podívat na Prétorský palác, osvěžit s můžete kamenitých plážích. Dalšími oblíbenými turistickými destinacemi jsou Izola a Portorož, nesmíte vynechat návštěvu historického města Piran, které připomíná miniaturní Benátky. Z přírodních zajímavostí stojí za prozkoumání přírodní rezervace na poloostrově Strunjan s osmdesátimetrovými útesy, solnými pánvemi a lagunou.

Co navštívit po cestě:

Lublaň: hrad, historické centrum okolo řeky, trojitý most

Bled: jezero s kostelem na ostrově a hradem na skalním útesu

Jeskyně Postojna: velkolepé útvary a prostory, jízda podzemním vláčkem

  • Ověřte si platnost svého povinného ručení, případně havarijního pojištění. Při cestách do zahraničí se hodí mít dostatečné krytí a dobré podmínky pro případ odtahu nebo repatriace.
  • Nezapomeňte na cestovní pojištění a připojištění, pokud se u moře hodláte věnovat sportu.
  • Nastudujte si rychlostní limity a dopravní předpisy v tranzitních i cílových zemích. Zkontrolujte povinnou výbavu.
  • Sežeňte si dálniční známky předem nebo online, ať se po cestě nezdržujete. Na mýtných branách se dá vždy platit kartou.
  • Do kabiny si vezměte dostatek jídla a tekutin, případně zábavu pro děti.
Při plánování cesty k moři je důležité mít kromě cestovního pojištění i pojištění vozidla do zahraničí. Než se vydáte na cestu, si zkontrolujte pojistné smlouvy, abyste si zajistili potřebné krytí pro bezproblémovou cestu.
Loď na moři, západ slunce
Pojistíme Vás, ať už vyrazíte kamkoli.
Ikona letadla
Stačí Vám základní cestovní pojištění, nebo naopak oceníte komplexní řešení, které kryje většinu rizik? Nabízíme obojí.
 
Sjednat online
Ikona potapěče
150 sportovních aktivit jsme automaticky zahrnuli do základního cestovního pojištění. Dalších 40 si můžete připojistit.
 
Seznam sportů
Zrušení dovolené
Někdy na dovolenou kvůli vážným důvodům nemůžete. Když máte naše připojištění, jde až 80 % nákladů za námi.
 
Pojištění storna