Hory

Nejpřesnější aplikace pro předpověď počasí

Bude teplo nebo zima? Slunce nebo déšť? Kdy přijde bouřka nebo sníh? Stejné otázky jako my dnes si kladli lidé už před tisícovkami let. Kdysi jim napovědělo pozorování mraků, síla větru nebo chování zvířat, s technickým pokrokem máme nyní každý kvalitní a důvěryhodnou předpověď ve své kapse či počítači a víme, jaké počasí bude za týden na druhé straně zeměkoule. 
Z praktických i ekonomických důvodů. Kromě toho, abychom se správně oblékli, nezmokli nebo neuvízli ve sněhové bouři nám může přesná předpověď také pomoci s ochranou majetku. Blíží se silný déšť? Pak nenecháme otevřená okna domu a nevytopíme si byt nebo dům. Hrozí krupobití? Rychle schovat auto do garáže, pod přístřešek, nebo na něj alespoň naházet peřiny. Meteorologické aplikace a programy pomohou i na cestách, například pokud hrozí zrušení letů, obleva při lyžování nebo riziko úrazů na dovolené kvůli rozmarům přírody. Počasí zatím ovládnout neumíme, s jeho vrtochy se ale můžeme snáze vyrovnat třeba díky pojištění proti živlům nebo cestovnímu připojištění.
Nejpohodlnějším způsobem jak zjistit vše potřebné o počasí jsou pro běžného uživatele aplikace pro chytré telefony – o to lepší, pokud jsou prověřené a zdarma. Znáte ty nejlepší?
Počasí v České republice asi nejlépe mapuje oficiální aplikace Českého hydrometeorologického ústavu. V ní najdete předpověď na aktuální den i dobu až šesti dní s rozlišením na jeden kilometr pro celou ČR, zobrazit si můžete meteorologický radar s aktuálními srážkami či předpověď srážek a pokud nefandíte číslům a tabulkám, predikci vám podá i v psané formě. Výhodou je integrace výstrah před nebezpečnými jevy dle v tuzemsku používaných stupňů, v období od dubna do října pak zjistíte i aktivitu klíšťat. Pro poučenou veřejnost je k dispozici rozšířená verze aplikace ČHMÚ+.
Také jde o aplikaci Českého hydrometeorologického ústavu, která podává informace o aktuálním počasí a předpověď na následující den v přehledné formě grafů s vývojem teploty, srážkovými úhrny, směrem a rychlostí větru včetně nárazových hodnot, výšky oblačnosti i tlaku. Její výhodou je (kromě stažení zdarma) velmi jednoduché rozhraní. Počasí si můžete nechat zobrazit v aktuální poloze dle GPS lokalizace nebo ve vybraných či uložených místech – například doma, na chatě, u přátel nebo kempu, kam zrovna míříte. Velmi užitečnou vlastností je ukazatel pocitové teploty, tedy na kolik stupňů se skutečně na daném místě cítíte nehledě na teploměr. Funguje pouze pro lokace v České republice.
Do třetice opět šikovný doplněk chytrého telefonu s daty ČHMÚ. Na mapě vám ukáže nejen aktuální srážky a jejich intenzitu, ale také pohyb dešťových mraků v nedávné minulosti a pravděpodobný směr v nejbližších hodinách. S trochou cviku se naučíte číst data a správně odhadovat například zda k vám déšť dorazí nebo skončí dříve, či kde hrozí tvorba větších srážek. Na druhou stranu, aplikace Meteor skutečně přesně ukazuje pouze srážky aktuální a již proběhlé dle informací z meteorologických radarů, jejich náhlý vznik předpovědět neumí. I tak jde ale o velmi užitečný nástroj, který se vyplatí připnout na plochu ve formě widgetu.
Tato celosvětově populární česká aplikace funguje již od roku 2014 a má za sebou i mnohá ocenění. Začínala jako předpověď pro surfaře, nyní nabízí široké množství informací a jednu z nejlepších možných předpovědí počasí, ať jste kdekoliv ve světě. Zobrazí radarová i satelitní data, směr a rychlost větru, srážky dešťové i sněhové, bouře, teplotu i vlhkost, nebo kvalitu ovzduší. V mnoha místech také můžete skrze aplikaci sledovat aktuální situaci pomocí webkamer. Windy využívá hned několik předpovědních modelů, takže si jejich studiem můžete vždy udělat prakticky dokonalou představu o počasí a jeho vývoji. Jeho hlavní výhoda, tedy velké množství dat, může ale pro někoho být také nevýhodou kvůli menší přehlednosti. Můžete zakoupit i verzi Premium s ještě podrobnějšími informacemi, delší předpovědí, funkcí upozornění a přístupem k historickým údajům.
Služby americké společnosti Accuweather využívá řada chytrých telefonů ve svém základním nastavení, celosvětově na ně spoléhá zhruba 1,5 miliardy lidí. Kromě přesné předpovědi počasí disponuje přístupem k mnoha užitečným údajům z ze všech koutů planety, které se hodí při využití aplikace třeba na dovolené. Zobrazí například varování před povodněmi, lavinami, lesními požáry, silnými bouřkami i jiným nebezpečím. Na mapě si můžete nechat ukázat aktuální i budoucí déšť, sníh i náledí. Specialitou modelu Accuweather je výpočet pocitové teploty RealFeel na základě údajů o větru, vlhkosti, sluneční aktivitě, oblačnosti i nadmořské výšce.
Skvěle hodnocená a vysoce přesná aplikace na předpověď počasí obsahuje například přehled vývoje srážek na následujících šest hodin, zobrazí pocitovou teplotu, vlhkost, rosný bod i hodinový výhled meteorologické situace v daném místě. Velmi šikovným doplňkem je jednoduché znázornění aktivity komárů, UV indexu či rizika chladu nebo suché pokožky. Aplikaci si velmi oblíbí alergici díky informacím o potenciálních alergenech v ovzduší, nebo běžci, jimž doporučí, zda v daný den sportovat.
Počasí, Norové. Jedna z nejlepších předpovědí zdarma využívá data z Norského meteorologického institutu společně s informacemi od EUMETSAT (Evropské organizace pro výzkum meteorologickými satelity) a geografické databáze GeoNames. Její rozhraní dělá ze sledování aktuálního i budoucího počasí příjemnou zábavu díky povedené vizualizaci situace a mimořádně přehlednému zobrazení předpovědí, trendů, výstupů z radarů a mnoha dalších informací. Název Yr znamená v norštině mrholení.
Tato vysoce spolehlivá aplikace využívá data z Norského meteorologického institutu. Určena je především profesionálům, kteří ocení informace o srážkách, vlhkosti, větru, tlaku i teplotě v přehledných grafech. Snadno se v ní ale zorientují i běžní uživatelé. Samozřejmostí jsou zde přesné krátkodobé i dlouhodobé předpovědi, které si můžete nechat zobrazovat i ve formě stylových widgetů.
Ne každý je zvyklý nebo ochotný stahovat aplikace do smartphonu, například (nejen) pro počítačově gramotnější seniory je přehled a předpověď počasí s osobním počítači na velké obrazovce velmi dobrou možností, jak zjistit důležité a zajímavé informace. Kde je najít?
Stránky české meteorologické organizace poskytují zcela vyčerpávající přehled aktuálního i budoucího stavu počasí, výstrah, zvláštních jevů, výstupů z radarů i snímků z družic. Najdeme zde i profesionální měsíční výhled počasí, hydrologické informace o povodních a podzemní vodě nebo index kvality ovzduší. Drobnou nevýhodou může být vcelku archaické grafické rozhraní, které ale vyniká přehledností a dobře funguje i na starších počítačích a menších monitorech.
Norové poskytují své informace o počasí mimořádně přehlednou formou tabulek a grafů, včetně detailní hodinové předpovědi. Šikovným nápadem je možnost stáhnout si data jedním kliknutím ve formě PDF k uložení či vytištění. Ve vybraných místech si můžete nechat zobrazit i výstup z webkamer a přesvědčit se o počasí v dané lokalitě na vlastní oči. 
Webové rozhraní služby Windy nadchne svou propracovanou grafikou s animacemi směru větru, mořských proudů i vln a mnoha dalšími údaji v jedné jediné mapě. Na ní můžete snadno překlikávat mezi informacemi zcela základními typu teploty a srážek, až po podrobné údaje o provozu na letištích ve vztahu k počasí. To dělá z Windy nadmíru užitečného společníka nejen pro běžného uživatele, ale i pro sportovce, cestovatele i zvídavé duše.
Kvalitní předpověď počasí po hodinách, dnech i s měsíčním výhledem, výstrahy, doporučení jak se obléci, vzdálenost od nejbližších srážek… Stránky MSN obsahují komplexní a zároveň přehledně strukturované údaje. Jejich specialitou je výběr aktuálních článků o počasí z mnoha zdrojů, bohužel se neobjedou bez (naštěstí malého) množství reklam.
Jednoduché, srozumitelné, bez zbytečností – ale se špetkou reklam, včetně vyskakovacích. I tak ale tuzemský web poskytne vše důležité pro více 150 000 míst v České republice, ukáže fáze měsíce a časy jejich výskytu a nabídne i výběr zajímavých článků s různorodou tematikou. Zajímavostí je možnost nechat si posílat předpověď počasí na email každý den nebo jednou týdně.
Nativní aplikace operačního systému Microsoft má velmi povedenou přehlednou grafiku a obsahuje překvapivé množství informací. Kromě skutečně přesné předpovědi počasí i s detailním rozpisem jednotlivých dnů v ní najdete také čas východu a západu slunce i měsíce, měsíční fázi, historické teplotní a srážkové rekordy za posledních 30 let, meteoradar se zobrazením podobným Windy, celoroční grafy teplot, srážek i sněhových dnů nebo přiměřeně detailní stav počasí po celé planetě.
Uživatelé počítačů Apple tento widget jistě důvěrně znají, zobrazí jim aktuální stav, hodinovou či desetidenní předpověď a využít mohou také interaktivní mapu. V Oznamovacím centru si mohou nastavit oznámení srážek nebo příchodu extrémního počasí. 
Aplikace má přístup k více než deseti tisícům meteorologických stanic a předpovídá počasí u více než 2,6 milionu míst na celém světě. Pyšní se precizní detekcí bouřek a blesků, před nimiž umí údajně varovat dvakrát rychleji, než konkurenční programy. Nechybí zde live radar s aktuálními informacemi i předpovědi po dnech a hodinách.
S aktualizacemi po 60 minutách máte s touto aplikací vždy dokonalý přehled o aktuální meteorologické situaci i výhledu na následující týden. Animovanou ikonu na ploše si můžete plně přizpůsobit svým potřebám, aby ukazovala současný stav, celodenní předpověď nebo zítřejší počasí. Data bere od společnosti The Weather Company, patřící pod IT giganta IBM.
Předpověď počasí může být velmi užitečná nejen pro plánování výletů a aktivit, ale také pro ochranu vašeho majetku. Například při silných bouřkách nebo krupobití může dojít k poškození vašeho vozidla nebo i domu. V takových případech je důležité mít kvalitní pojištění vozidel a nemovitosti, které vám pomůže pokrýt náklady na opravy. Zároveň díky předpovědi počasí můžete předem vědět o potenciálním nebezpečí a podniknout kroky k ochraně svého majetku.