Největším rizikem pro firmy jsou opět kybernetické hrozby. Pandemie v žebříčku klesla, ukazuje Allianz Barometr rizik 2022  
 

Praha, 19. ledna 2022; Podle Allianz Barometru rizik jsou kybernetická rizika pro společnosti v roce 2022 opět tím největším problémem. Hrozba ransomwarových útoků, narušení dat nebo velkých IT výpadků znepokojuje společnosti ještě více než přerušení provozu, přírodní katastrofy nebo pandemie Covid-19. Vyplývá to z výpovědí více než 2650 odborníků na vývoj rizik z 89 zemí světa.

 

Kybernetické hrozby jsou na prvním místě Allianz Barometru rizik teprve podruhé v historii průzkumu (44 %), přerušení provozu kleslo na těsné druhé místo (42 %) a na třetím místě jsou přírodní katastrofy (25 %) – oproti šestému místu v roce 2021. Pandemie klesla na čtvrté místo (22 %), zatímco změna klimatu se vyšplhala na své historicky nejvyšší šesté místo (17 %).

„Přerušení provozu zůstane pravděpodobně tím hlavním rizikovým tématem v roce 2022,“ říká CEO AGCS Joachim Müller a dodává: „Pro většinu společností představuje největší hrozbu riziko, že nebudou schopny vyrábět své produkty nebo poskytovat služby. V roce 2021 došlo k bezprecedentním úrovním narušení, a to z různých příčin. Ochromující kybernetické útoky, dopady na dodavatelský řetězec, události související se změnou klimatu, výrobní problémy spojené s pandemií, problémy s distribucí. Letošní rok slibuje pouze postupné uvolňování situace, i když nelze vyloučit další problémy související s Covid-19. Odolnost vůči mnoha příčinám přerušení podnikání se pro mnohé společnosti stává stále větší výhodou.“

Každoroční průzkum společnosti Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) zahrnuje názory 2 650 odborníků z 89 zemí a oblastí, včetně generálních ředitelů, manažerů rizik, makléřů a odborníků na pojištění. Zde si můžete prohlédnout celý Allianz Barometr rizik 2022.

 

                TOP 10 rizik pro firmy po celém světě pro rok 2022

1.

Kybernetické hrozby

44 %

2.

Přerušení provozu

42 %

3.

Přírodní katastrofy

25 %

4.

Pandemie

22 %

5.

Změny v legislativě a regulaci

19 %

6.

Klimatické změny

17 %

7.

Požáry a exploze

17 %

8.

Vývoj na trhu

15 %

9.

Nedostatek kvalifikované pracovní síly

13 %

10.

Makroekonomický vývoj

11 %

Allianz pojišťovna, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijní společnosti, a. s. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.