Chorvatsko - dovolená - loď

Kde se zastavit cestou
do Chorvatska autem?

Cesta do Chorvatska autem je dlouhá a pokud nejedete v noci, je škoda cestou nenavštívit některou z řady zajímavých lokalit v Rakousku nebo Maďarsku. Připravili jsme pro vás výběr toho nejlepšího, co můžete poblíž tří hlavních tras navštívit. Vždy jsme se snažili vybírat jen místa v blízkosti hlavní trasy, abyste nemuseli zajíždět příliš daleko.

Seznam je rozdělen na tři hlavní trasy vedoucí z Česka do Chorvatska (přes Vídeň a Graz, Přes Maďarsko nebo přes Alpy) a místa jsou seřazena postupně vždy směrem z Česka. Nejvíce zajímavých míst potkáte určitě cestou přes Alpy (přes Salzburg a Villach) ale i na dalších dvou trasách se nudit nebudete.

Lokality jsme vybírali podle vlastních zkušeností, z podobných článků i přes tipy na serveru Tripadvisor.

Co v článku najdete?

 • 6 hradů a zámků
 • 6 měst
 • 3 jezera
 • 2 vodopády
 • 1 soutěsku
 • 1 zoo
 • 1 jeskyni
 • a 1 sídlo firmy
Vídeň, povoz s koňmi
Cestu do Chorvatska přes Vídeň a Graz využijí hlavně lidé jedoucí z Moravy, ale můžete ji využít i při cestě ze středních Čech či z Prahy. Je sice asi o 65 km delší než přes Salzburg ale časově vychází podobně.

Stolová hora Hohe Wand

První zajímavá oblast leží nedaleko Vídně, v blízkosti městečka Wiener Neustadt. Máte-li rádi procházky a skály, je to ideální místo. Hohe Wand je vyhledávaným místem i mezi horolezci a milovníky jištěných cest, kterých zde najdete hned několik.

Hrad Seebenstein

Další zastávkou na vaší cestě do Chorvatska může být hrad Seebenstein ve spolkové zemi Dolní Rakousy. Seebenstein byl postaven v 11. století a najdete ho jižně od města Wiener Neustadt. V interiéru najdete například sbírku zbraní a plastik.

Hrad Riegersburg

Asi 40 km východně od Štýrského hradce (Graz) leží nádherný středověký hrad Riegersburg. Hrad se tyčí na vysoké skále - vyhaslé sopce a jsou z něj nádeherné výhledy na okolní vinice, pole a vesnice. Hrad je ve vlastnictví rodu Lichtenštejnů a z celkových 108 místností je 25 přístupných veřejnosti.

Herberstein Zoo

Safari zoo Herberstein najdete asi 55 km severovýchodně od Grazu. Safari je rozdělené do pěti částí podle jednotlivých světadílů a můžete zde vidět více než 500 zvířat. Zblízka můžete pozorovat lvi, gepardy, gibony nebo tapíry.

Pokud jedete s dětmi, nebo jste sami milovníky zvířat, je pro vás tato rakouská zoo ideální zastávkou na dlouhé cestě do Chorvatska.

Soutěska Kesselfallklamm

Divoká soutěska nedaleko Štýrského hradce (Grazu) je vhodná pro ty, kteří mají rádi divokou přírodu, skály, vodopády a lezení po dřevěných lávkách, kterých je na 2,5 km dlouhém okruhu opravdu hodně. Trasa je vhodná i pro děti, ne ale pro kočárky.

Štýrský hradec - Graz

Poslední zastávkou v Rakousku může být nádherné město Graz, hlavní město Štýrska. Graz leží asi 60 km od slovinských hranic a při cestě z Prahy do středního Chorvatska, je přibližně na půl cesty.

Štýrský hradec je druhým největším rakouským městem a jeho centrum je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Můžete navštívit vrch Schlossberg s pevností a známou hodinovou věží - Uhrturm, která je symbolem města. Podívejte se také do uliček starého města v okolí hlavního náměstí. Za návštěvu stojí i moderní budova muzea umění “ Grazer Kunsthaus” na pravém břehu řeky Mur, nebo plovoucí ostrov Murinsel.

Bratislava
Cesta do Chorvatska přes Maďarsko není příliš oblíbená
ale i tak je zde několik míst, které stojí za návštěvu.

Lednicko-valtický areál

I když jsme vybírali pouze místa za hranicemi, zde uděláme výjimku. Lednicko-valtický areál totiž patří k tomu nejlepšímu, co lze na Moravě i v celém Česku navštívit. Jde o rozsáhlý zámecký park, ve kterém jsou rozmístěny různé menší stavby, většinou napodobeniny různých tradičních budov. Najdete tu minaret, akvadukt, obelisk, vítězný oblouk (Dianin chrám) a řadu dalších. Nádherný je i samotný zámek Lednice.

Bratislava

Bratislavu asi není třeba představovat. Kdy jste tam ale naposledy byli? Na krátkou zastávku je to sice poměrně velké město, ale když si vyberete jen něco konkrétního, stojí to za to. Zajímavý je například památník Slavín nebo hrad Děvín nedaleko Bratislavy.

Győr

Asi 60 km od Bratislavy leží město Győr, česky také Ráb. Kromě krásného starého města jsou zde i lázně a termální prameny nebo krásná židovská synagoga, která slouží jako muzeum.

Hrad Nádasdy a muzeum Ference Nádasdyho v Sárváru

Malebný hrad Nádasdy je ideální na krátkou procházku při náročné cestě do Chorvatska. Hrad není velký, zato je i s parkem krásně upravený a určitě stojí za návštěvu. Najdete ho ve městě Sárvár, asi 5 km od dálnice.

Městečko Varaždin v severním Chorvatsku

Jen pár kilometrů za maďarskými hranicemi leží hned u dálnice malebné město Varaždin. Město je plné barokních paláců v čele s Varaždínským hradem. Pokud bychom měli vybrat jedno místo, kde se cestou do Chorvatska přes Maďarsko zastavit, byl by to právě Varaždin.

Vodopád - Alpy
Cesta do Chorvatska přes Alpy toho nabízí k vidění úplně nejvíc. Vlastně by se tu dala strávit celá i delší dovolená. Hledáme však místa, kde se dá odpočinout během dlouhé cesty autem do Chorvatska a tak jsme vybrali jen několik nejzajímavějších lokalit.

Město Linz - Linz

Hlavní město Horních Rakous je moderní město, třetí největší v Rakousku. Kromě historického centra města stojí za vidění i řada moderních budov, například Ars Electronica Center s proměnlivým osvětlením venkovní fasády. To nejlepší ale najdete uvnitř, kde jsou expozice zaměřené na propojení umění a vědy, výzkum vesmíru, neurologii, biotechnologii nebo robotiku s velkým důrazem na interaktivitu. Díky tomu je muzeum právem nazýváno muzeem budoucnosti a řadí se k těm nejlepším na světě.

Kdo má raději tradiční umění, neměl by vynechat návštěvu kostela Mariendom (Mariánský chrám), jenž je největším kostelem v celém Rakousku. Za návštěvu stojí i poutní bazilika Pöstlingberg, která se tyčí na kopci nad městem.

Vodopád Traunfall

Přibližně na půl cesty mezi Lincem a Salzburgem se u vesnice Viecht nachází nádherný vodopád Traunfall. Vodopád je od dálnice vzdálen asi jeden kilometr a zastavit můžete kousek od něj. Jezírko pod vodopádem je zároveň oblíbeným místem potápěčů.

Jezero Traunsee

Turistické centrum Travenského jezera, město Gmunden je vzdálené asi 10 km od sjezdu z dálnice A1. Jezero s křišťálově čistou vodou i jeho okolí nabízí řadu příležitostí pro turistiku i vodní sporty. Pro krátkou přestávku po cestě do Chorvatska je ale ideální například návštěva jezerního zámku Ort, přímo ve měste Gmunden. Oblíbené jsou i výlety lodí.

Jezero Attersee

Atterské jezero je rájem jachtařů i potápěčů, viditelnost pod průzračnou vodou je totiž až 25 metrů. Nejblíže od dálnice (méně než 1 km) je vesnice Seewalchen am Attersee, kde můžete navštívit například Centrum Gustava Klimta.

Jezero Mondsee

Jen o pár kilometrů dál leží jedno z nejteplejších rakouských jezer - jezero Mondsee “Měsíční jezero”. V létě zde teplota vody mívá až 26° C a tak je ideální na osvěžení během náročné cesty do Chorvatska. Turistickým centrem jezera je městečko Mondsee, kterým budete projíždět po dálnici A1.

Sídlo firmy Red Bull

Sídlo známé rakouské firmy Red Bull najdete jihozápadně od jezera Mondsee na břehu menšího jezera Fuschlsee. Samotné sídlo firmy tvoří skupina velmi moderních budov se zajímavou sochou stáda býků skákajících do vody. Určitě stojí za to se tu na chvilku zastavit a trochu se tu porozhlédnout.

Město Salzburg

Nádherné město Salzburg, rodiště Mozarta, asi není třeba představovat. Na prohlídku města je lepší si nechat alespoň celé odpoledne, takže je lepší ho navštívit spíše cestou z Chorvatska domů, kdy už budete mít více času. Budete tak mít krásné zakončení dovolené.

Vodní zámek Anif u Salzburgu

Pro krátkou návštěvu se naopak skvěle hodí vodní zámek Anif, který leží asi kilometr od dálnice. Novogotický zámek je sice veřejnosti nepřístupný, ale krátká návštěva stojí za to.

Vodopád Gollinger

Asi 20 km od Salzburgu a jen pár set metrů od dálnice můžete navštívit vodopád Gollinger. Gollingský vodopád je vysoký úctyhodných 75 metrů a od parkoviště je vzdálen asi 200 metrů. Přístup k vodopádu je placený (v době psaní článku 3 eur dospělí, 1,5 eur dítě), aktuální informace o ceně najdete na https://www.golling.info/erlebnis/gollinger-wasserfall.

Cesta z parkoviště vás dovede přímo k patě vodopádu, doporučujeme ale vyjít strmou stezkou až nahoru, kde jsou dřevěné lávky, ze kterých je krásný výhled.

Ledová jeskyně Eisriesenwelt

Jednou z nejzajímavějších lokalit, kterou můžete po cestě do Chorvatska navštívit, je jeskyně Eisriesenwelt. Ta je se svými 42 kilometry největší ledovou jeskyní světa a již jen samotná cesta k ní je zážitek. Zdejší kabinová lanovka je totiž nejprudší v Rakousku. Celkově je cesta k jeskyni i samotná prohlídka poměrně náročná. V jeskyni je vždy kolem 0° C a není zde zavedena elektřina, takže si budete svítit lampičkou, kterou vám zapůjčí průvodce.

Hrad Hohenwerfen

Pokud je na vás prohlídka ledové jeskyně příliš náročná a nebo prostě nemáte tolik času, můžete se projít k velkolepému hradu Hohenwerfen, který leží nedaleko. Hrad najdete asi 40 km jižně od Salzburgu v městečku Werfen.

Záchranný kruh
Při plánování cesty do Chorvatska je důležité mít kromě cestovního pojištění i pojištění vozidla do zahraničí. Než se vydáte na cestu, si zkontrolujte pojistné smlouvy, abyste si zajistili potřebné krytí pro bezproblémovou cestu.

Přes Vídeň a Graz

Cestovní pojištění do Chorvatska sjednáte na webu Allianz. Vychutnejte si krásy Chorvatska a přilehlých ostrovů na tradiční dovolené u moře. S cestovním pojištěním Allianz Travel navíc bez obav z problémů a všedních nástrah. 

Abyste se v Chorvatsku vyvarovali případným problémům při řešení pojistných událostí, respektujte několik základních pravidel: 

 • Na cestu vyrazte v dobrém zdravotním stavu. Cestovní pojištění do Chorvatska nehradí náklady související s onemocněním, které vzniklo již před cestou. Toto pravidlo se samozřejmě týká všech zahraničních cest, nejen Chorvatska.
 • V případě pokročilého stádia těhotenství zůstaňte raději v České republice. Cestovní pojištění nehradí náklady spojené s těhotenstvím po ukončení 32. týdne.
 • Vyhněte se alkoholu a omamným látkám. Cestovní pojištění nehradí škody vzniklé po požití těchto látek.
 • Pokud máte možnost, vždy v případě problému kontaktujte asistenční službu. Je k dispozici 24 hodin denně a pomůže zajistit co nejlepší péči, která bude zároveň hrazena pojišťovnou.

Při sjednání pojištění si přečtěte pojistné podmínky, kde najdete detailní informace ke konkrétním bodům.

V případě akutního ohrožení života vždy neprodleně kontaktujte místní záchrannou službu. V takovém případě (bezvědomí, autonehoda, akutní úraz) se nejprve řeší záchrana lidského života. Poté bez zbytečného odkladu kontaktujte asistenční sužbu Allianz, která zajistí garanci úhrady léčebných nákladů a pomůže Vám při zvládání nouzové situace.

Asistence je dostupná nepřetržitě, tedy 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Operátor na lince Vám poradí, jaké zdravotnické zařízení vyhledat, jaké dokumenty si vyžádat, co všechno je součástí vašeho cestovního pojištění a zodpoví další důležité otázky. Vyhnete se tak případným problémům s vyřízením škody. 

Pokud onemocníte, nebo se Vám stane úraz, který není život ohrožující (například běžná zlomenina, angína, zánět aj.), vždy kontaktujte asistenční službu Allianz (+420 241 170 000).

 

Pokud se stanete účastníkem dopravní nehody při cestě na dovolenou, postupujte prosím dle instrukcí na webové stránce Allianz - Nehody v zahraničí, kde naleznete všechny potřebné informace jak postupovat v případě dopravní nehody na území cizího státu.
Chorvatsko je členem Evropské unie a od 1. ledna 2023 i Schengenského prostoru. To znamená, že občané České republiky nepotřebují k vstupu do Chorvatska žádné vízum. K cestě do Chorvatska mohou použít platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Chorvatsko jednostranně umožňuje vstup a pobyt na základě předložení občanského průkazu ČR, takže lze jako cestovní doklad k cestování do Chorvatska po zemi (nikoliv letecky) použít i občanský průkaz.
 • Nejčastěji využívaná cesta do Chorvatska z Prahy vede po dálnici D1 přes Mikulov a dál do Vídně. Nejkratší trasa k moři vede přes České Budějovice, ovšem není nejrychlejší, protože u nás nevede velká část po dálnici, na kterou se napojíte až v Rakousku u města Freistadt. 

 • Nejrychlejší trasa do Chorvatska z Brna vede přes Vídeň - Graz - Maribor a do Záhřebu a poté po chorvatské dálnici. 

 • Pokud jedete do Chorvatska z Plzně, nejrychlejší cesta je přes města Regensburg, Mnichov, Salzburg, Villach, Lublaň, Koper a Pulu. Z celkové vzdálenosti 900 kilometrů je pouhých 25 kilometrů mimo dálnici a to u hranic mezi Slovinskem a Chorvatskem.
Nejlevnější cesta do Chorvatska se může lišit v závislosti na vaší aktuální poloze a cílové destinaci. Můžete ušetřit na pohonných hmotách tím, že si vyhledáte aktuální ceny pohonných hmot v různých zemích na stránkách jako je https://www.tolls.eu/cs/ceny-phm
Další možností, jak ušetřit na cestě do Chorvatska, je použití plánovače tras jako je například https://www.viamichelin.com. Tato služba vám umožní vyhledat nejlevnější trasu do vaší cílové destinace a zobrazit vám odhadované náklady na pohonné hmoty a mýtné.

V Rakousku, Slovinsku, Maďarsku ani Chorvatsku se nejvyšší povolené rychlosti příliš neliší od těch v České republice. Přesto zde drobné odchylky vyskytují: 

Rakousko:  V obci: 50 km/h,  mimo obec: 100 km/h ,  na dálnici: 130 km/h

Slovinsko: V obci: 50 km/h, mimo obec: 90 km/h, na rychlostní silnici: 110 km/h, na dálnici: 130 km/h

Maďarsko: V obci: 50 km/h, mimo obec: 90 km/h, na rychlostní silnici: 110 km/h, na dálnici: 130 km/h

Chorvatsko: V obci: 50 km/h, mimo obec: 90 km/h, na rychlostní silnici: 110 km/h, na dálnici: 130 km/h

Tolerance alkoholu pro řidiče se v jednotlivých zemích liší. Nulová tolerance jako v Česku platí v Maďarsku. Jinde jsou pravidla benevolentnější: 

 • V Rakousku je tolerance alkoholu 0,5 promile. 
 • Ve Slovinsku 0,5 promile, ale neplatí pro řidiče do 21 let, řidiče, kteří mají řidičský průkaz méně než 2 roky a řidiče z povolání. 
 • V Chorvatsku je tolerance alkoholu 0,5 promile, ale neplatí pro mladé řidiče do věku 24 let a pro profesionální řidiče při výkonu zaměstnání.
Pokud pojedete do Chorvatska přes Rakousko a Slovinsko, budete potřebovat dálniční známky pro obě země. Cena desetidenní dálniční známky pro Rakousko je 10 eur a pro Slovinsko je 15 eur. Pokud pojedete do Chorvatska přes Maďarsko, budete rovněž potřebovat dálniční známku, která v 10denní variantě stojí 5500 forintů. Uvedené ceny platí pro rok 2023.
Loď na moři, západ slunce
Pojistíme Vás, ať už vyrazíte kamkoli.
ikona letadla
Stačí Vám základní cestovní pojištění, nebo naopak oceníte komplexní řešení, které kryje většinu rizik? Nabízíme obojí.
 
Sjednat online
ikona potapěče
150 sportovních aktivit jsme automaticky zahrnuli do základního cestovního pojištění. Dalších 40 si můžete připojistit.
 
Seznam sportů
ikona zrušit dovolenou
Někdy na dovolenou kvůli vážným důvodům nemůžete. Když máte naše připojištění, jde až 80 % nákladů za námi.
 
Pojištění storna