Co je zelená karta?

Co je zelená karta? A může být i bílá?

Zelená karta je nejdůležitějším dokumentem pro provoz jakéhokoliv vozu. Jde o doklad potvrzující existenci pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, který je uznáván napříč evropskými státy. Řidiči často nemají jasno v pravidlech a povinnostech, které se se zelenou kartou pojí, proto si na nejčastější otázky v tomto článku odpovíme. 

Zelená karta je mezinárodním osvědčením o platnosti povinného ručení za provoz konkrétního vozidla. Bez ní nesmíte vyjet na veřejnou komunikaci a už vůbec ne do zahraničí.

Na zelené kartě vždy musí být uvedeny následující údaje, které jsou v souladu s aktuálním stavem:

 • Název: Mezinárodní automobilová pojišťovací karta
 • Údaje o vozidle (SPZ, model)
 • Datum platnosti zelené karty
 • Územní platnost
 • Detaily o asistenční službě
Žena v autě

Platnost zelené karty je omezena jednak časově. Obvykle se sjednává na dobu jednoho roku a přesné datum je vyznačeno přímo na zelené kartě. Pokud máte povinné ručení sjednáno čerstvě, pojišťovna Vám někdy vystaví dočasnou zelenou kartu s platností jeden měsíc, kterou Vám po uhrazení dané částky vymění za trvalou.

Dále je třeba dbát na platnost zelené karty v rámci zemí. Na zadní straně zelené karty najdete seznam zemí, ve kterých povinné ručení platí, pokud tedy registrační značka daného státu není přeškrtnutá. Většina evropských států se zavázala zelená karty uznávat automaticky, dokonce i bez kontrol na hranicích.

Seznam zemí, které uznávají zelenou kartu:

 • Státy EHP (Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovenská republika, Slovinsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko)
 • Další evropské státy (Albánie, Andorra, Bosna a Hercegovina, Bývalá svazová republika Makedonie, Černá Hora, Monako, San Marino, Srbská republika, Turecko, Ukrajina, Vatikán)
 • Pokud nejsou na kartě přeškrtnuté tak i ostatní státy (Ázerbájdžán, Bělorusko, Írán, Moldavsko, Maroko, Rusko, Tunisko)

Výjimkou je například Kosovo nebo severní Kypr, kde budete při vjezdu nuceni uhradit tzv. hraniční pojištění, které Vám umožní provoz vozidla na silnicích těchto států.

Sjednání povinného ručení je snadné. Na stránce povinné ručení Allianz si vše zvládnete zařídit online během několika minut:

 • Výběr ze 4 balíčků autopojištění – povinné ručení je součástí všech.
 • Můžete si pojistit auto, ale také například čtyřkolku, motorku, traktor nebo nákladní automobil.
 • Zaslání originálu a duplikátu zelená karty lze poštou nebo elektronicky v PDF verzi
 • Asistence na telefonu 24/7
Při výběru pojistky se Vám budou hodit naše tipy z článku jak vybírat povinné ručení.
Při ztrátě zelené karty stačí přes MojeAllianz nebo jakýmkoliv jiným způsobem kontaktovat Vaši pojišťovnu, která Vám zašle kartu novou - buď poštou nebo také elektronicky. Od roku 2020 je umožněno zelenou kartu používat i na bílém podkladu, takže si ji můžete jednoduše sami vytisknout kolikrát uznáte za vhodné.
Ztráta zelené karty
Dočasná zelená karta je někdy vydávána při sjednání nového povinného ručení a obvykle platí 1 měsíc. Opravňuje Vás provozovat vozidlo od chvíle sjednání pojištění až do jeho úhrady, kdy pojišťovna vystaví trvalou zelenou kartu s platností nejčastěji jeden rok. Na Vás pak je pouze to, abyste si karty ve vozidle nezapomněli vyměnit.
Ano. Od roku 2020 se evropské státy dohodly, že budou zelenou kartu uznávat i na bílém podkladě, takže si řidiči mohou karty sami snadno vytisknout. Jde o první krok směrem k úplné digitalizaci, zatím ale kartu v kastlíku vozit musíme i nadále. Černobílé kartě se i dál říká zelená, jelikož je tak uvedena v příslušném zákoně a čeká se na jeho aktualizaci.
Termín "zelená karta" používán pro doklad o sjednaném povinném ručení motorových vozidel. Tento dokument potvrzuje, že vlastník vozidla má platné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.
Pokud ztratíte "zelenou kartu" doporučujeme v takovém případě kontaktovat svou pojišťovnu Allianz co nejdříve. Poskytneme vám informace o postupu při ztrátě a pomůžeme vám získat novou zelenou kartu.
Po uzavření pojištění vám zašleme "zelenou kartu" spolu s instrukcemi pro správné vytištění na váš e-mail.
Nevíte si rady s výběrem pojištění nebo potřebujete pomoct při sjednání?
Vždy Vám rádi pomůžeme!