Jak správně připravit auto na blížící se zimu?

Jak správně připravit auto na blížící se zimu?

Léto končí, podzim je tady. S ním přichází také čas na přípravu vašeho vozidla na blížící se zimu, která dokáže řidiče pěkně potrápit a způsobit někdy i nemalé škody. Lidé v posledních letech mnohem častěji svěřují svá auta do péče odborných servisů, které jim zaručují kontrolu všeho potřebného, i přesto zůstává spousta práce i na majitelích. Podívejte se, jak nejlépe můžete své auto na zimu nachystat a eliminovat tak případné problémy spojené se zimním nečasem. Kromě toho, že je dobré mít také povinné ručení a havarijní pojištění.

Nezáleží na tom, jestli jezdíte autem pravidelně každý den, nebo jen na víkendové návštěvy, zimní pneumatiky jsou na sněhu a ledu ze zákona povinné již od 1. listopadu do 31. března. Jízdní vlastnosti vašeho auta se ovšem zhoršují už při poklesu teplot pod 7°C, kdy s nižšími teplotami letní gumy tvrdnou a zhoršuje se tak jejich přilnavost. Proto je dobré reagovat na změnu počasí jejich výměnou klidně i dříve.

Pokud nekupujete nové zimní pneumatiky, ale přezouváte na nějaké starší, nezapomeňte zkontrolovat, v jakém stavu je dezén po předchozí zimě. Jeho hloubka má být 1,6 milimetrů, odborníci ovšem doporučují hloubku 4 milimetry a více. Pokud své pneumatiky skladujete správně, zachovávají si své vlastnosti i několik let, není tedy nutné, kupovat zimní přezutí každý rok. 

Vozidlo na silnici
Ať svěřujete své auto odborníkům, nebo zvládáte základy údržby sami, nezapomeňte, že nízké teploty ohrožují také provozní kapaliny. Podívejte se, jaká je hladina vaší brzdové kapaliny a motorového oleje, včetně jeho stáří vzhledem k najetým kilometrům. Dobré je také ověřit hladinu chladící kapaliny a její koncentraci. V ostřikovačích vyměňte klasickou směs za tu nemrznoucí a podívejte se na průchodnost ostřikovacích trysek. 
Se zimou se pojí také silničáři a posypová sůl, která může výrazně pomoci korodovat vašemu laku. Pokud má auto nějaké hlubší rýhy a škrábance, nechte je odborně zalakovat. V opačném případě stačí auto pořádně umýt, nebo s ním můžete zajet do myčky, a poté dopřejte vašemu laku extra péči v podobě nové vrstvy kvalitního vosku. Pozor si dejte zejména na místa, kde po jízdě zůstávají usazené zbytky sněhu a soli - například oblast kol. 
Vozidlo na horách
Stalo se vám někdy, že jste v zimě své auto nenastartovali? Pokud ne, tak máte štěstí, ale většina řidičů, kteří se s tím setkali, vám potvrdí, že to není nic příjemného. V zimním období je baterie vašeho vozidla vystavována výkyvům teplot či dlouhému stání v extrémních podmínkách, například na horách. Moderní baterie jsou již takřka bezúdržbové, stále ovšem podléhají určitému opotřebení, pokud tedy nemáte úplně novou baterii, nechte si v servisu změřit její klidové napětí. Stejnou péči věnujte také světlometům. Zkontrolujte mlhovky i dálková světla a směrovky. 

S podzimním deštěm se připravte také na ranní mrazíky, pokud parkujete své auto venku, bude pro vás škrabka na okna a smetáček nezbytným vybavením. Případně lze použít plachtu, kterou můžete zakrýt celé auto, nebo jen okna a zabráníte tak jejich zamrznutí. Pokud se chystáte do hor, budou se hodit sněhové řetězy, které bývají v některých úsecích dokonce povinné, a startovací kabely.

Právě na podzim se většina servisů předhání v tom, kdo nabídne svým zákazníkům lepší sazbu za zimní prohlídky a komplexnější servis, nezapomeňte se ovšem objednat včas, ať jste na podzimní plískanice a zimní závěje i s vašim vozidlem včas připraveni a neřešíte vše na poslední chvíli. 

Nevíte si rady s výběrem pojištění nebo potřebujete pomoct při sjednání?
Vždy Vám rádi pomůžeme!