Zabezpečení kola: Od zámků po pojištění – kompletní průvodce pro cyklisty

Jste vášnivý cyklista a vaše kolo je pro vás víc než jen dopravní prostředek? Pak jistě víte, jak nepříjemná je představa jeho ztráty. Přitom krádeže kol jsou bohužel velmi častou realitou, což dokazují i statistiky.

Podle policejních statistik ukradli zloději v roce 2024 v České republice neuvěřitelných 4 156 jízdních kol a elektrokol za celkovou škodu 126 milionů korun. Reálná hodnota kol ale může být daleko vyšší, protože tato čísla zahrnují pouze řádně nahlášené případy.

Tato statistika jasně ukazuje, že riziko krádeže kola není úplně malé. Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak riziko minimalizovat a zabezpečit kolo co nejlépe.

Během dovolené nám vykradli sklep v apartmánu a odnesli si moje závodní kolo. Allianz rychle poskytla náhradu a já mohl pokračovat v tréninku.

Nejlepší a nejbezpečnější útočiště pro vaše kolo samozřejmě představuje vnitřek vašeho bytu nebo domu. Pokud takovou možnost máte, ať už v předsíni, komoře, nebo třeba (s trochou nadsázky) přímo v ložnici, jedná se o ideální řešení. Kolo zůstává pod neustálým dohledem.

Jenže ruku na srdce, málokdo disponuje takovým prostorovým luxusem, aby si mohl dovolit uskladnit kolo, natož celou rodinnou flotilu, přímo v obytných místnostech.

A i když se zdá, že balkon nabízí bezpečnou alternativu, pozor na to! Existují bohužel případy, kdy zloději odcizili kolo i z balkonu, a to dokonce z vyšších pater. Dnešní zloději projevují značnou vynalézavost a pro drahý speciál si dokážou najít cestu.

Navíc, v posledních letech se objevují i specializované gangy, které se zaměřují výhradně na krádeže kol. Tito zloději prokazují ochotu a schopnost vloupat se pro drahý speciál i na zakázku přímo do bytu nebo domu. Nechceme vás strašit, ale je důležité o těchto rizicích vědět, abyste mohli přijmout adekvátní opatření.

Pokud kolo necháváte stát ve společných prostorech nebo v garáži, nezapomeňte z něj raději sundat také všechny lehce snímatelné doplňky – tachometr, cyklo tašky, světla, ale třeba i drahé sedlo.

Pokud tedy nepatříte mezi šťastlivce, kteří si mohou své kolo hýčkat přímo pod střechou svého domova, a jste nuceni ho uskladnit jinde – ať už v technické místnosti, společné garáži, kočárkárně nebo ve sklepě – pak věnujte zvýšenou pozornost následujícím bodům:

Pole

Nejčastější chybu představuje podcenění výběru zámku. Obyčejný tenký zámek zloděje nezastaví, spíše jej povzbudí k činu. Investujte do kvalitního zámku z masivního řetězu, případně zvolte tzv. U-zámky, které patří mezi ty nejbezpečnější.

Dokonce si už můžete pořídit také speciální zámek se zvukovým alarmem, který v případě porušení začne vydávat pronikavý zvuk. Což vyděsí zloděje a přiláká pozornost dalších lidí.

Nenechávejte kolo volně ležet na chodbě domu nebo v neuzamčeném sklepě. Pokud vlastníte sklep, ujistěte se, že je dobře zabezpečený a kolo v něm uzamkněte k pevnému bodu – sloup, zábradlí, speciální stojan na kola. Nikdy nezamykejte jen kolo samo k sobě nebo k lehce přenosnému objektu. Pamatujte, že čím více překážet musí zloděj překonat, tím lépe pro vás.

V případě, že kolo necháváte ve společných prostorách bytu, popřemýšlejte také o bezpečnostním oku – to můžete upevnit do stěny nebo do zdi a skrz něj následně provléknete zámek na kolo.

Nikdy nenechávejte kolo stát jen tak i na veřejném místě. Existují i případy, kdy si zloději vybírají kola přímo na závodech a jsou schopni kolo odcizit během několika minut, když zrovna nedáváte pozor. Proto vždy nezapomeňte i venku zamknout kolo.

Dobrý bezpečnostní zámek nestačí, musíte také vědět, jak správně kolo zamknout. Zamkněte nejenom zadní kolo, ale také rám kola k pevnému objektu. V ideálním případě mějte ještě druhý zámek, kterým zajistíte přední kolo.

Neviditelný fix sice neodradí zloděje, ale v případě krádeže zvýší šanci, že policie vaše kolo najde. Tento speciální roztok obsahuje unikátní mikročástice a UV složku. Kolo se jím označí na několika místech, a ačkoliv je značení pouhým okem neviditelné, pod UV lampou se odhalí a policie může snadno ověřit majitele.

Ještě lepší řešení představuje mikročip, který obsahuje informace o jeho majiteli.

Kromě toho můžete také kolo zaregistrovat do Centrálního registru jízdních kol CEREK. Stačí do něj registrovat jedinečné výrobní číslo (číslo rámu kola).

Zvažte také pořízení kamerového systému. Zejména u soukromých garáží, sklepů nebo vjezdů k domu může instalace kamerového systému výrazně zvýšit bezpečnost. Záznamy z kamer mohou pomoci identifikovat pachatele a sloužit jako důkazní materiál pro policii i pojišťovnu. Moderní systémy navíc často nabízejí vzdálený přístup a upozornění na pohyb.

I přes veškerá preventivní opatření se bohužel může stát, že se jednou probudíte a najdete zničené dveře od zámku sklepa a kolo nikde. V       takovém případě na nic nesahejte a zavolejte rovnou policii. Vše si nafoťte a pohlídejte si, zda se vaše pojištění majetku vztahuje i na kolo. Pro více informací mrkněte do článku Na co se vztahuje pojištění domácnosti.

Pojištění kola se obvykle sjednává jako součást pojištění domácnosti. Vždy si ale ověřte, jaké konkrétní situace pojištění kryje a do jaké výše. Určitě vás potěšíme, že v Allianz pamatujeme i na tyto nečekané události a v rámci našich pojistných podmínek myslíme i na krádež kola ze sklepa / garáže.