
Jak zabezpečit byt, když se chystáte na dovolenou?

Proč je zabezpečení bytu před dovolenou tak důležité?
#jsmesvami i doma
Během dovolené nám vykradli garáž a ukradli kola i nářadí. Allianz nám vše nahradila, takže jsme se nemuseli obávat.
Pojištění majetku (pojištění domácnosti, pojištění nemovitosti) sice nezajistí, že se do vašeho bytu zloděj nevloupá, ale finančně vykompenzuje ztrátu cenných věcí. V rámci balíčku MAX vám pomůžeme při škodě způsobené krádeží vloupáním, prostou krádeží stavebního materiálu, loupežným přepadením, prostou krádeží dětského kočárku nebo invalidního vozíku a uhradíme náklady na výjezd bezpečnostní agentury.
Jaký je rozdíl mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti vám poradíme v článku Na co se vztahuje pojištění domácnosti.
6 základních opatření zabezpečení bytu, která byste měli provést před odjezdem:
- Zamykejte: Zní to banálně, ale opravdu se raději několikrát ujistěte, že jste zavřeli všechna okna a dveře. Nezapomeňte ani na balkonové dveře a zkontrolujte raději i sklep/garáž.
- Zabezpečte vchodové dveře: Investujte do kvalitních bezpečnostních dveří s vícebodovým zamykáním. V dnešní době si už můžete vybrat hned z několika typů zámků. Rozlišujeme u nich bezpečnostní třídy – čím vyšší bezpečnostní třída, tím delší dobu zloději trvá, než se přes něj dostane. Takový zámek s bezpečnostní třídou 4 zloděj otevře jen pomocí elektrické vrtačky.
- Nenechávejte klíče pod rohožkou: Lotři znají klasické schovky. Raději klíče svěřte důvěryhodnému sousedovi nebo ideálně příbuznému.
- Zajistěte okna: Bydlíte v přízemí? Pak zvažte pořízení mříží nebo bezpečnostních fólií. Mříže sice nejsou úplně vkusné, ale za to velmi účinné. Bezpečnostní fólie jsou zase odolné vůči mechanickému poškození, takže se okno po rozbití nerozsype na tisíc kousků.
- Zajistěte předzahrádku: Dbejte na uklizenou předzahrádku – vysoká tráva a neudržovaný vzhled mohou signalizovat, že nejste doma.
- Nenechávejte cennosti na viditelném místě: Televizi nebo jinou větší elektroniku asi bohužel neschováte. Ale šperky a drobnou elektroniku nenechávejte ležet jen tak na stole. Cennosti patří do trezoru nebo je schovejte na méně nápadné místo.

Sofistikovanější systémy zabezpečení:
- Alarm: Moderní alarmy s pohybovými senzory, detektory otevření oken a dveří s napojením na centrální systém jsou dalším stupněm zabezpečení.
- Kamerový systém: Kamery s online náhledem vám umožní čas od času zkontrolovat dění ve vašem bytě i na dálku. Případně se zkuste domluvit s ostatními majiteli bytů v domě, abyste zavedli společný kamerový systém alespoň u vchodů do domu a do chodeb v patře (případně do prostor garáže). Videozáznam také slouží následně jako důkaz pro policii a pro pojišťovnu.
- Chytrá domácnost: Systém chytré domácnosti vám umožní ovládat nejenom topení, ale především osvětlení a další zařízení na dálku, abyste mohli simulovat přítomnost v bytě. A dokonce vám může pomoci vyplašit zloděje přímo při činu. Stačí si nastavit hlasovou asistentku na speciální pokyn při vloupání. Jakmile pak systém pozná, že se k vám někdo snaží vloupat, spustí světla a pustí do chytrých reproduktorů požadovaný zvuk – třeba štěkot psa. A samozřejmě automaticky vás upozorní, že se k vám někdo vloupal + kontaktuje policii.
Zabezpečení bytu na dovolené: Pozor na to, co sdílíte
Při přípravách na dovolenou se často soustředíme jenom na zjevné věci, ale zapomínáme na detaily, které mohou výrazně ovlivnit bezpečnost vašeho bytu.
Především si dejte pozor na to, co sdílíte na svých sociálních sítích. Sdílení fotek v reálném čase je sice lákavé, ale dáváte tak všem (kamarádům, rodině, ale i potenciálním zlodějům) najevo, že jste pryč. Počkejte raději se sdílením fotek až na váš návrat. A pozor, myslete i na děti a jejich sociální sítě – vysvětlete jim toto riziko a poproste je, aby vaše nařízení respektovaly.
To samé platí i pro automatické odpovědi v e-mailu – obzvlášť v případě, pokud se živíte jako živnostník. Zloději jsou v dnešní době už opravdu sofistikovaní a neštítí se ničeho. Ani toho, že vám pošlou e-mail s poptávkou, aby zjistili, zda náhodou netrávíte dovolenou v cizině.
Hledáte vhodné pojištění majetku? Pak je zde pro Vás Allianz MůjDomov.
Někdo nás vykradl, co teď?
1. Nevstupujte do bytu: Pokud máte podezření na vloupání, nevstupujte do bytu a okamžitě volejte policii.
2. Zajistěte místo činu: Nedotýkejte se ničeho, dokud nepřijede policie. Mohli byste zničit stopy.
3. Nahlaste škodu pojišťovně: Co nejdříve kontaktujte svou pojišťovnu a nahlaste škodu.
4. Dejte dohromady škody: Sepište seznam odcizených a poškozených věcí. Pokud máte k dispozici fotografie nebo účtenky, přiložte je k hlášení škody.
5. Spolupracujte s policií: Poskytněte policii veškeré informace, které by mohly vést k dopadení pachatelů.
#jsmesvami
Po vloupání do bytu jsme přišli o šperky a notebook.
Allianz nám náhradu vyplatila během několika dní.