Necelá polovina lidí žije v rodinných domech. Dům si lidé nechávají pojistit už jako stavbu a v pojištění následně pokračují. Co když ale dům postupně doplňujeme o nákladné vybavení typu fotovoltaiky, tepelného čerpadla nebo bateriového úložiště. Tím jsme zvedli hodnotu nemovitosti, projeví se to i v pojistce?
Člověk by se o své pojištění měl starat. U pojištění nemovitosti nejde jen o to, že máte dům pojištěný proti povodni, požáru či třeba kroupám. Zásadní je totiž to, jak máte nastavenou pojistnou částku. V té by měly být technologie, které zvyšují hodnotu nemovitosti, zohledněny.
Vnější výměník tepelného čerpadla bývá umístěn mimo samotnou budovu. Jak se na toto dívají pojišťovny?
Z pohledu pojišťovny jde o tzv. vedlejší stavbu. Je běžné, že při sjednání nebo aktualizaci majetkového pojištění Allianz se řeší právě i tyto “vedlejší stavby”, tedy jakékoliv stavby či technologie umístěné na vedlejším pozemku.
Co vše jsou vedlejší stavby?
Může jít například o plot, tepelná čerpadla, garáže, kůlny, zapuštěný bazén, opěrné zdi či třeba pergoly. Tedy nemovité věci a stavby sloužící jako doplněk k hlavní nemovitosti.
Například, tepelné čerpadlo stálo 0,5 mil. Kč. Jak se v takovém případě nastavuje pojistka?
V Allianz se snažíme nabídku pojištění co nejvíce zjednodušit. Proto i pojištění majetku nabízíme jako připravené balíčky. Allianz automaticky zahrnuje do pojištění nemovitosti vedlejší stavby (např. vnější výměník tepelného čerpadla) s limitem plnění vyčísleným na základě hodnoty hlavní budovy. Například pokud je hodnota hlavní stavby 10 000 000 Kč, klient má automaticky pojištěné vedlejší stavby do limitu 1 000 000 Kč. Tento limit si klient může dále zvyšovat.
Pokud si pořídím novou technologii (např. soláry, tepelné čerpadlo apod.), je potřeba dokládat nějaké dokumenty? Například projektová dokumentace a revizní zprávy?
Allianz nemá žádné speciální požadavky, které vyžaduje při sjednání pojištění. V případě pojistné události bude pojišťovna požadovat dokumenty prokazující vlastnictví a cenu zařízení, případně revizní zprávy, pokud jsou povinné.
Jaké jsou nejčastější pojistné události u tepelných čerpadel?
Nejčastější pojistné události jsou stejné jako u nemovitostí, tedy primárně živly (zaplavení, kroupy, vichřice apod.). Pro typy strojního zařízení, jako jsou tepelná čerpadla, pojezdové brány, automatické žaluzie či různé systémy chytré domácnosti Allianz nabízí v balíčku MAX také tzv. allriskové pojištění. To znamená, že když je zařízení poškozeno z jakékoliv nahodilé příčiny (i jiné než běžně pojištěné), pojištění se na něj vztahuje.