Jaká je vhodná teplota v bytě či domě?
Jaké jsou druhy termostatů?
Základní typy termostatů se liší podle způsobu ovládání a funkcí:
- Manuální termostat: Klasický systém s ovládacím kolečkem a jednoduchou elektronikou uvnitř
- Digitální programovatelný termostat: Umožňuje nastavovat různou teplotu dle denní doby nebo dní v týdnu
- Digitální termostat s dálkovým ovládáním: Dovoluje komunikaci a nastavování přes internet/aplikaci nebo GSM modul pro dálkové řízení
- Digitální chytrý termostat: Disponuje řadou různých funkcí, od spínání kotle v závislosti na poloze uživatele přes komunikaci s topnými hlavicemi až po možnost regulace více topných okruhů
Jak funguje termostat?
Jak správně nastavit termostat?
Ve zkratce tak, aby vám nebyla zima a zároveň jste nepřetápěli byt, dům či jednotlivé místnosti zbytečně. Pokud využíváte jeden termostat v celém bytě či domě, nastavte jej na požadovanou teplotu a vyzkoušejte, jak vysoká je teplota v různých místnostech – pocitově nebo za pomoci teploměru. Teplotu pak můžete regulovat individuálně termostatickými hlavicemi na topných tělesech či radiátorech.
Větších úspor můžete dosáhnout díky programovatelným termostatům, které například sníží teplotu v noci nebo přes den během hodin, kdy nejste doma dle zadaných časových úseků. Dobrou investicí mohou být inteligentní digitální termostatické hlavice, které mají vlastní zabudovaný termostat a regulují průtok kapaliny v radiátorech. Co díky nim ušetříte v jedné místnosti se tak může snadno využít v jiné, kde je naopak zapotřebí vyšší teplota.
Nastavení termostatu, když jedete na dovolenou v chladném počasí, záleží na typu a jeho technických možnostech. Pokud máte běžný druh bez programování, teplotu snižte, ale topení zcela nevypínejte – v závislosti na tepelných ztrátách, zdroji tepla, typu radiátorů a době pobytu mimo byt nebo dům je doporučena teplota 10 až 16 stupňů. Pokud topení během dovolené úplně vypnete, bude se muset nahřívat celá topná soustava, zdi, vzduch uvnitř obydlí – a to může způsobit mnohem vyšší spotřebu, než kdybyste nechali byt či dům lehce temperovat.
Vždy si pečlivě prostudujte návod k použití termostatu nebo konzultujte konkrétní řešení vašeho vytápění s topenářem – vyhnete se tak pokusům a tápání, které mohou zbytečně stát peníze.
Kam namontovat termostat?
Co je termostatická hlavice a jak ji nastavit?
Termostatická hlavice slouží k ovládání radiátorů a umožňuje individuální nastavení teploty v jednotlivých místnostech a topných tělesech. Druhů je mnoho: klasické manuální, elektronické s nastavením teploty, chytré s napojením na termostat a inteligentní domácnost. Mechanická termostatická hlavice má ve své klasické podobě šest stupňů. U dálkového vytápění značí vypnuto nula nebo symbol hvězdičky, přívod topného média do radiátoru je zcela uzavřen. Stupeň jedna znamená zhruba 15 stupňů, dvojka cca 18 stupňů, trojka 22 stupňů, čtyřka 24 stupňů a pětka až ke třiceti stupňům.
V rodinných domech nebo bytech s vlastním zdrojem tepla se teplota nastavená termostatickou hlavicí odvíjí od vstupní teploty topného média za zdrojem tepla, to je zpravidla výsledkem nastavení termostatu, spínajícího například tepelné čerpadlo nebo plynový kotel.
Jak správně a úsporně topit?
Tak, aby vám nebyla zima, a abyste neplatili příliš velké účty. Na úsporném topení se podílí více faktorů:
- Vhodný zdroj tepla pro váš byt nebo dům
- Teplota nastavená na jednotlivých radiátorech a termostatu
- Odvzdušnění radiátorů
- Zateplení domu, izolační vlastnosti oken, zateplení střechy, obecně tepelná ztráta vašeho obydlí
- Využití inteligentních nebo programovatelných elektronických termostatů nebo hlavic