Letní vedra - nenechávejte své děti a mazlíčky v automobilech


Letní vedra
nenechávejte své děti
a mazlíčky v automobilech
 

V následujících měsících nebude výjimkou, že se letní teploty vyšplhají až k 35 stupňům Celsia. Moderní automobily jsou vybaveny klimatizací a my si tak užíváme pohodovou jízdu a možná si občas neuvědomíme, že i automobil s klimatizací se po zaparkování během pár minut může proměnit v životu nebezpečný uzavřený prostor.

Teplota v kabině vozu zaparkovaném na přímém slunci může během hodiny vystoupat i k 70 stupňům Celsia. Záchranáři každý rok řeší nespočet případů s vyprošťováním dětí nebo domácích mazlíčků z útrob rozpáleného vozu. Dětské tělo se ohřívá až pětkrát rychleji, než tělo dospělého člověka. Psi zase narozdíl od lidí nemají, krom polštářků na tlapkách, žádné potní žlázy a mohou se tedy ochlazovat pouze zrychleným dýcháním a vyplazeným jazykem, což zdaleka není tak účinné.

Při záchranné akci jde kolikrát i o vteřiny. K přehřátí dítěte nebo mazlíčka totiž může dojít již po 15 minutovém pobytu v rozpáleném vozidle. 40 stupňů, což je pro člověka ve voze kritická teplota, naměřili v testu po 45 minutách vozidla na slunci.

Dítě se nejprve potí, což je prvotní snaha o ochlazení, to ale s rostoucí teplotou nepomáhá a přichází motání hlavy, ztráta vědomí, křeče, apatie a může dojít i k úmrtí.

Především nenechávejte své mazlíčky ani děti zavřené v automobilu, když jdete například nakupovat. Teplota se v autě začne zvedat již po 2 minutách od vypnutí motoru a klimatizace.

Své zaparkované auto můžete chránit před sluncem různými způsoby. Auto můžete zaparkovat do stínu nebo do garáže. Pokud není k dispozici ani jedna z těchto variant, existují různé folie buď na přední sklo nebo na přístrojovou desku, které odráží sluneční paprsky a zabraňují tak rozehřátí automobilu. V testech se ukázalo, že pokud přístrojovou desku nechráníte, její teplota se vyšplhá skoro na 80 stupňů, ale s fólií zůstane na 35 stupních.

Ukázalo se také, že tmavá auta se oproti světlým rozehřívají mnohem rychleji a že pootevřené okénko, jak si někteří řidiči myslí, doopravdy nepomáhá s ochlazením interiéru. Teplota v autě byla v testech pouze o 2 stupně menší. 

Pozor na vedra!
Pokud narazíte na dítě či mazlíčka uvězněného v uzavřeném autě stojícím na slunci, snažte se voláním najít majitele auta. S dítětem navažte kontakt, pokud vidíte, že nereaguje okamžitě volejte záchrannou službu (155) a policii (158) popřípadě 112. Pokuste se dostat do vozidla, každá minuta hraje roli. 
Hlavní je nepanikařit. Chlazení musí být postupné, takže není vhodné zvíře polévat studenou vodou nebo ho např. sprchovat. Zvíře bychom měli položit na chladné místo (např. dlažba). Nejvíce pomáhá chlazení tlapek třeba kelímkem s ledovou vodou nebo zmrzlinou, zajištěním proudění vzduchu na zvíře, namočení třísel, krku a hlavy, nabízení malých dávek chladné vody na pití. Zvíře bychom měli nejprve ošetřit a až poté ho převážet k veterináři. 

Rozpálené auto a spreje či zapalovače také není dobrá kombinace. Spreje mohou po vysokém zahřátí explodovat a pokud nemáte pojištěné auto, může to vaší peněženku stát celkem dost.

Dále není vhodné v autě na slunci nechávat potraviny, které rychle přestávají být poživatelné a pokud užíváte pravidelně léky, doporučujeme brát je s sebou a nenechávat je v autě, protože teplem mohou ztratit svou účinnost nebo vám přivodit zdravotní problémy.