asdsad

Pojištění domácnosti

Řada lidí podceňuje hodnotu vybavení domácnosti (oblečení, skříně, vybavení, sedačky, spotřebiče, elektronika apod.). Pak se často stane, že domácnost pojištěná na 500 tis. má hodnotu třeba 2 miliony. Proto je nutné při zvýšení hodnoty věcí v domácnosti aktualizovat pojištění. Tak se vyhnete situaci, kdy například při požáru shoří veškeré vybavení domu za 2 miliony a vy dostanete od pojišťovny pouze původně nastavenou pojistnou částku, třeba jen 1/2 milionu.
Trendem současnosti je vyšší důvěra při likvidaci škody vůči klientovi, ale zůstává pravidlo, zejména u vyšších škod, že klient musí hodnotu zničené či odcizené věci prokázat. Doporučujeme pořizovat si zejména u dražších věcí fotodokumentaci.  Také při pojistné události je základním pravidlem vše důkladně nafotit.
Pro pojišťovnu je vždycky zásadní, jakou cestou se zloděj dostal dovnitř a že překonal nějakou překážku. Například, pokud musel překonat bezpečnostní dveře, je situace jasná. V případě, že se dostal do domu či bytu pomocí ztracených klíčů, je situace složitější. Tam nárok na plnění není. Může se však požádat o tzv. kulanci, Pak se zohledňuje např. délka stávajícího pojištění či počet předchozích škodních událostí. 
Míra zabezpečení domácnosti ovlivňuje limit plnění. Například, když máte domácnost (tedy vybavení, ne nemovitost) pojištěnou na 10 milionů korun a došlo by k povodni a zničení věcí, pojišťovna vám vyplatí celých 10 milionů. U krádeže ale pojišťovna posuzuje míru zabezpečení domu či bytu a na základě toho teprve vyplatí částku – u nízkého zabezpečení nižší a u kvalitního vyšší.