Jak funguje a co všechno kryje pojištění rozestavěné budovy – pojištění stavby?
Má na pojištění nemovitosti vliv to, zda si dům stavím svépomocí nebo ho staví stavební firma?
Toto vliv na pojištění nemá žádný. Ale například Allianz má lhůtu 5 let, během kterých by měl člověk stavbu dokončit. Po uplynutí této lhůty je třeba kontaktovat pojišťovnu a domluvit nové podmínky (případně prodloužení lhůty). Tato lhůta je zde primárně proto, že pojištění nemovitosti ve výstavbě je cenově výhodnější než běžné pojištění nemovitosti, protože zohledňuje nižší míru rizika na počátku stavby.
Když uživatel začne v budově bydlet nebo ji zkolauduje, je povinen to oznámit pojišťovně a pojistnou smlouvu aktualizovat. Zároveň můžete začít řešit pojištění movitých věcí – pojištění domácnosti.
Na co se vztahuje pojištění rozestavěné stavby?
Až na drobné výjimky, jako je například speciální allriskové pojištění skel, je dům ve výstavbě pojištěn na stejná rizika jako běžná nemovitost.
Například zařízení staveniště je bráno jako tzv. vedlejší stavba a je automaticky pojištěno do limitu pro vedlejší stavby. Správně nastavená pojistka kryje jak poškození samotné nemovitosti do konce výstavby, tak například krádež stavebních strojů či materiálů ze stavební buňky či z rozestavěné stavby. Částečně (do limitu) hradíme i prostou krádež objemného stavebního materiálu na pozemku.
Běžné pojištění domácnosti ale sjednat u rozestavěného domu nelze. Protože se však kuchyňská linka s vestavěnými spotřebiči běžně instaluje ještě před předáním do užívání, považujeme ji pro naše pojištění za součást budovy. Je třeba budovu dostatečně zabezpečit, aby byla krytá i pro případ krádeže vloupáním.