Shape Created with Sketch. 241 170 000

Allianz vypracovala seznam nejčastějších pojistných událostí motoristů v letošním roce

Praha, 18. listopadu 2011; Celosvětové statistiky uvádějí, že každoročně zahyne při dopravních nehodách 1,3 milionu lidí. Pokud bude tento trend pokračovat, budou v roce 2030 tragické úrazy z dopravních nehod pátou nejčastější příčinou úmrtí. Ze statistik Allianz pojišťovny vyplývá, že počet smrtelných úrazů z dopravních nehod v posledních třech letech klesá – zatímco v roce 2009 evidovala z řad svých klientů přes 50 zemřelých, letos je to do dnešního dne 33, přičemž během tohoto období stoupl počet pojištěných vozů o více než 120 tisíc. Všem těmto obětem a mnohým dalším, stejně jako pozůstalým, patří Den památky obětí dopravních nehod, který si připomínáme vždy třetí listopadovou neděli, letos tedy 20. listopadu.

"Snížení počtu obětí dopravních nehod je možné dosáhnout pouze vysokou úrovní povědomí o silničních rizicích a inovativními strategiemi," řekl Christoph Lauterwasser, generální ředitel Technologického centra Allianz v Ismaningu u Mnichova (AZT). To dělá již více než 40 let vlastní výzkumy a crash-testy, jejichž výsledky pak automobilky aplikují do bezpečnostních prvků vozidel. Právě v tomto centru například spatřily světlo světa bezpečnostní pásy, airbagy a řada dalších systémů.

 

Allianz pojišťovna analyzovala nejčastější příčiny dopravních nehod na českých silnicích, které likvidovala v tomto roce a sestavila jejich žebříček. Rozdíly našla i v příčinách nehod, které likvidovala z povinného ručení a z havarijního pojištění.

 

„Nejčastější příčinou pojistných událostí likvidovaných z povinného ručení byla srážka dvou pohybujících se vozidel, těch bylo 14 140,“ rekapituluje výsledky Tomáš Klofát, ředitel úseku likvidace pojistných událostí z autopojištění. Většinu pojistných událostí způsobilo nedání přednosti v jízdě, přejíždění z pruhu do pruhu a podobně. „Druhou nejfrekventovanější příčinou byl náraz do jiného stojícího vozu, tedy hlavně na parkovišti, nebo v provozu při nedodržení dostatečného odstupu. Těchto škod eviduje Allianz 7112. Na třetím pořadí příčin nehod byly škody na čelních sklech, kterých letos máme 2546,“ tvrdí Klofát. Mezi méně obvyklé nehody placené z povinného ručení patří například srážky s vlakem nebo tramvají, nebo s různými druhy domácích zvířat, kdy peníze získal právě jejich majitel.

 

V havarijním pojištění je tento žebříček odlišný. Podle Allianz byl nejčastější příčinou škod náraz pojištěného vozidla do stojícího předmětu. Nepozorní řidiči bourali nejvíce do dopravních značek, svodidel, stromů a plotů, což v konečném součtu bylo více než 2900 pojistných událostí. Druhé místo? Srážka dvou aut. Ta byla důvodem dalších 2670 škod. Do kategorie havarijního pojištění patří i škody, které způsobili vandalové a v neposlední řadě byla likvidována také poškozená auta z důvodů nerovností nebo děr a výtluků na silnici. Nejtragičtějšími pak byly srážky s chodcem nebo cyklistou, kterých Allianz letos registruje 231.

 

Allianz jako největší světová pojišťovna s více než 50 miliony pojištěnými vozidly podporuje iniciativy ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu po celém světě. Její programy zahrnují od školení řidičů, přes dopravní výchovu dětí až po výzkumy bezpečnosti silničního provozu a zveřejňování jejich výsledků. V letošním roce vyhlásilo Valné shromáždění OSN akci "Desetiletí pro bezpečnost silničního provozu", jehož je Allianz rovněž předním partnerem.

 

"S ohledem na skličující globální statistiky je prevence nehod a bezpečnosti silničního provozu nesmírně důležitá. Allianz hraje aktivní roli partnera při řízení rizik pro své zákazníky a je lídrem a inovátorem v oblasti prevence nehod a bezpečnosti silničního provozu," říká Daniel Dirks, vedoucí Allianz4Good, což je nový strategický program v oblasti společenské odpovědnosti a sociálních iniciativ po celém světě. Podporuje již existující projekty a přenáší výměnu osvědčených postupů do ostatních států.

 

Allianz pojišťovna, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijního fondu, a. s., založeného v roce 1994. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.

 

Pro další informace prosím kdykoliv kontaktujte

 

Václav Bálek, tiskový mluvčí

Allianz pojišťovna

Telefon: +420 224 405 409

Mobil: +420 605 203 447

Mail: vaclav.balek@allianz.cz

www.allianz.cz

www.allianzfoto.cz

 

 

nahoru