Shape Created with Sketch. 241 170 000

Aktuální studie skupiny Allianz upozorňuje na nová nebezpečí: vesmírný odpad ohrožuje satelity

Mnichov/Praha, 27. července 2012; Nová studie Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) "Vesmírná rizika: Nová generace výzev" analyzuje riziko, které pro satelity a vesmírné mise představují miliony kousků vesmírného odpadu obíhajících kolem Země. Studie Allianz zkoumá možnosti, jak toto riziko snížit a využít nové technologie při odstraňování vesmírného odpadu. Zároveň dokládá význam a důležitost pojištění pro soukromé provozovatele satelitů při komerčním využití vesmírného prostoru. Na oběžné dráze je totiž více než 35 milionů objektů.

 "Prostor kolem naší planety začíná být skutečně přeplněný," říká Thierry Colliot, ředitel vesmírného pojištění v AGCS. Od roku 1957, kdy začalo objevování vesmíru, v něm lidé zanechali velké množství objektů, jako jsou např. nefunkční satelity, vysloužilé součásti vesmírných raket či jiný materiál používaný při výzkumu vesmíru. "Dnes už se situace zdá být nezvratnou," říká Colliot, „protože množství vesmírného odpadu je již tak velké, že se samo v atmosféře nezničí. Naopak, ve skutečnosti se počet vesmírných fragmentů zvyšuje, což je způsobeno častými kolizemi s jinými objekty, které produkují jakousi řetězovou reakci.

 

 

V současnosti poskytuje více než 800 satelitů obíhajících Zemi geografické data, informace o počasí nebo telekomunikační služby, přičemž všechny jsou pod neustálou palbou vesmírného odpadu. Dosud bylo zaznamenáno více než 16 tisíc objektů větších než 10 cm. Avšak toto číslo se v porovnání se skutečným počtem objektů jeví jako velmi malé. Odhady hovoří o 300 tisíc objektech, které jsou v rozmezí od 1 do 10 cm a 35 milionech předmětů, které jsou menší než 1 cm. Ty se pohybují rychlostí více než 10 km za sekundu, což je desetkrát rychleji než vystřelená kulka z pistole. Při takových rychlostech mohou mít i malé objekty silný devastující účinek. Dokáží proniknout povrchem satelitu a poškodit vážně elektroniku, což může v nejhorších případech dokonce celý satelit zničit.

 

Aby se zabránilo těmto ztrátám, je přibližně čtvrtina ze všech satelitů na oběžné dráze Země pojištěna proti fyzickému poškození nebo přerušení služeb, které poskytuje. Většina takto pojištěných satelitů patří telekomunikačním společnostem. Tyto přístroje se nacházejí na tzv. geostacionární oběžné dráze ve výšce zhruba 36 tisíc km nad rovníkem a na začátku užívání je jejich hodnota až 200 milionů dolarů. Většina ze zbývajících satelitů se používá k pozorování Země a jsou provozovány vládami, které kryjí i pojištění proti možným rizikům. Jejich hodnota je většinou nižší, kolem 40 milionů dolarů, pohybují se v nižší výšce od 300 km do 2000 km a obvykle jejich životnost končí do pěti let od vypuštění.

 

Allianz se nezabývá pouze pojištěním vesmírných satelitů a dalších zařízení, ale nově i pojištěním vesmírné turistiky. Ještě letos by se totiž měly uskutečnit první komerční lety do vesmíru a rizika spojená s cestováním do této nové destinace si budou moci astronauti – amatéři poprvé v historii lidstva sami pojistit. V rámci speciálního cestovního pojištění jim to umožní Allianz Global Assistance, která už kvůli tomu uzavřela smlouvu s Mezinárodní asociací pro vesmírnou dopravu (ISTA).


Allianz pojišťovna, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijního fondu, a. s., založeného v roce 1994. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.

 

Pro další informace prosím kdykoliv kontaktujte

 

Václav Bálek, tiskový mluvčí
Allianz pojišťovna
Telefon: +420 224 405 409
Mobil: +420 605 203 447
Mail: vaclav.balek@allianz.cz
www.allianz.cz
www.allianzfoto.cz

 

 

nahoru