Shape Created with Sketch. 241 170 000

Allianz odhalila od ledna do března podvody za 31 milionů korun, jejich rozsah eliminuje nejenom prevence, ale i nový systém pojišťoven

Praha, 17. dubna 2012; Allianz pojišťovna za letošní první čtvrtletí zachránila 31 milionů korun. Detektivové pojišťovny prověřili 382 případů. Nejvíce podvodníků odhalili v Praze a Středočeském kraji, nejméně naopak v kraji Vysočina. Nejčastěji se podvodníci pokoušeli podvádět opět s auty, případy pojistných podvodů se ale vztahovaly i k pojištění domácnosti a občanů.

V podvodech stále převažují automobily, ale velká pozornost se věnuje také škodám u nemovitostí, kde jde o desítky i stovky milionů. Nejsou to jen požáry, ale i vodovodní škody z prasklých vodovodních trubek. Znalci poznají, zda šlo o náhodu, nebo neštěstí někdo pomohl. Typy podvodů se pohybují po jakési spirále, někdy se vrací v jiné kvalitě a ve větším množství. Nové podvody se neobjevují, spíše se neustále zdokonaluje jejich metodika. Zejména organizované skupiny sledují, co pojišťovny zjišťují a na co se zaměřují. A na to se pak snaží reagovat.

 

V poslední době se množí podvody z parkovišť u hypermarketů, jde o malé škody, odřeniny. Na parkovišti obchodního centra najdete poškozené auto, viník je v nedohlednu. Auto nemá havarijní pojištění nebo jeho majitel nechce platit spoluúčast. Hledá tedy možnost, jak by to zaplatila pojišťovna a najde se nějaký kamarád, který to vezme na sebe. A když je příležitost, tak škodu dotyčný ještě „přifoukne“.

 

Rozsah podvodů snižuje nejenom značná prevence ze strany pojišťoven, ale v případě některých z nich i jejich vzájemná spolupráce v této oblasti. Allianz pojišťovna se v tomto čtvrtletí zúčastnila vývoje nového systému pojišťoven na odhalování podvodů zvaného SVIPO, jehož prostřednictvím si pojišťovny začínají vyměňovat informace o podezřelých pojistných událostech. Odhalování pojistných podvodů se tímto stává efektivnější a komplexnější. Příkladem jeho využití je čerstvý příklad údajné nehody vozu BMW.

 

„Začátkem roku nám oznámil majitel BMW škodu, která měla vzniknout po dopravní nehodě s jiným autem na Šumpersku," říká vedoucí detektivů Allianz pojišťovny Vlastimil Pršal. "Od počátku nám byla podezřelá, a proto jsme se zeptali kolegů v jiných pojišťovnách, zda s uvedeným autem nepřišli do styku také oni. Naše podezření se potvrdilo, majitel "bavoráku" si totiž nechal stejnou škodu zlikvidovat o 4 měsíce dříve. Poškození přední části automobilu bylo navlas stejné a na tachometru mezitím přibylo pouhých 10 km. Šlo o klasický podvod, který tehdy ještě zachytil "lidský faktor". Nyní jej už bude možné odhalit prostřednictvím systému SVIPO," doplňuje šéf detektivů Allianz pojišťovny Vlastimil Pršal.

 

Allianz pojišťovna zjistila v loňském roce 1347 případů pojistných podvodů a uchránila tak na pojistném plnění téměř 102 milionů korun.

 

Odhalené podvody 1. čtvrtletí 2011/2012

Kraj                                      Odhalené v mil. Kč                Odhalené případy

Praha                                          4,3/2,8                                  96/86

Jihočeský kraj                              2,2/3,3                                  18/26

Jihomoravský kraj                        3,8/2,8                                  27/27

Karlovarský kraj                           1,8/3,1                                  19/16

Královéhradecký kraj                   1,9/1,5                                  15/16

Liberecký kraj                              2,3/1,4                                  19/19

Moravskoslezský kraj                  2,6/2,9                                   29/30

Olomoucký kraj                            2,1/1,7                                  17/13

Pardubický kraj                            3,3/1,3                                  12/12

Plzeňský kraj                               2,1/1,5                                  15/17

Středočeský kraj                        10,0/3,3                                110/65

Ústecký kraj                                 4,1/2,1                                  33/33

Vysočina                                      1,9/1,3                                  11/10

Zlínský kraj                                  2,3/2,1                                  16/12

Celkový součet                          44,6/31,0                              443/382

 

 

Allianz pojišťovna, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijního fondu, a. s., založeného v roce 1994. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.

 

Pro další informace prosím kdykoliv kontaktujte

Václav Bálek

tiskový mluvčí

Allianz pojišťovna

Telefon: +420 224 405 409

Mobil: +420 605 203 447

Mail: vaclav.balek@allianz.cz

www.allianz.cz

www.allianzfoto.cz

 

 

 

nahoru