Shape Created with Sketch. 241 170 000

Umění neohrožují jen zloději. Pojišťovny nejčastěji platí za škody kvůli ohni a vodě.

Praha, 15. května 2017; Za uplynulý rok nahlásili klienti Allianz škody na uměleckých předmětech a cennostech téměř za 2 milióny korun. Většina škod byla způsobena při domovních krádežích. Samotnou veřejností jsou nejčastěji vnímané krádeže uměleckých děl nebo jejich poškození návštěvníky na výstavách. Pro pojišťovny ale bývají největším strašákem mnohem prozaičtější příčiny poškození uměleckých děl. Mezi ty nejčastější patří živly – voda a oheň.

I v sebelépe zajištěném domě mohou být umělecké předměty poškozeny nebo dokonce zničeny vodou nebo ohněm. „Nejčastěji se setkáváme s případy poškození uměleckých děl vodou, která vytekla z vodovodního zařízení, například z prasklé hadičky na WC. I tento malý otvor totiž dokáže vypustit hektolitry vody, vytopit celý dům a způsobit milionové škody,“ říká produktová specialistka pojišťovny Allianz Monika Hotová. Před několika lety například voda v jedné pražské vile zničila 10 kusů historického nábytku, jehož oprava byla vyčíslena na téměř 190 tisíc korun. Zmáčeny a zprohýbány byly také dva obrazy a tři grafiky a kresby, visící na zdech. Restaurátorský zásah, který jim vrátil původní krásu, vyšel na 15 tisíc korun.

Lidé si sbírky pojišťují proti všem rizikům, která nabízíme v rámci pojištění domácnosti. Nejčastěji jde o krádeže, ale nesmíme zapomínat ani na další příčiny, jako jsou požáry, výbuchy, povodně, vodovodní škody a vandalismus. Allianz umožňuje pojištění cenných předmětů až do jejich plné hodnoty. Nejen sběratelé, ale každý majitel cenných předmětů by si měl pořídit jejich seznam a samozřejmě je také vyfotografovat. To v případě nepříjemností ulehčí práci nejen pojišťovně, ale i policii. "Tyto doklady by měli sběratelé uložit mimo pojištěnou domácnost, ideálně v bezpečnostní schránce nebo alespoň u příbuzných," doporučuje mluvčí Allianz Václav Bálek.


Allianz pojišťovna, a. s.,
je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijní společnosti, a. s. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.

Pro další informace, prosím, kdykoliv kontaktujte:

Václav Bálek
tiskový mluvčí
Allianz pojišťovna

605 203 447
vaclav.balek@allianz.cz


Mirek Mazáč
specialista komunikace
Allianz pojišťovna

731 696 405
mirek.mazac@allianz.cz

 

nahoru