Autosedačky: Vše o bezpečnosti dětí v autě

Autosedačky: Vše o bezpečnosti dětí v autě

Věděli jste, že síla nárazu je několikrát větší, než hmotnost pasažérů a při běžné rychlosti 50 km/hod. to odpovídá pádu z třetího patra? V moderní době je pro většinu z nás přeprava automobilem samozřejmostí, a to se týká také dětí. Rodiče je mohou vozit každý den do školky či školy, na kroužky nebo k lékaři. Součástí těchto cest jsou také autosedačky.
Pravidla používání autosedaček u dětí jsou vymezena v zákoně o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb. Autosedačky jsou zde nazývány obecně jako “zádržný bezpečnostní systém” a pro všechny řidiče osobních automobilů platí povinnost využívat autosedačky pro všechny děti, které jsou menší než 150 cm a lehčí než 36 kg. Pro dítě v autě předpisy neuvádějí hraniční věk pro používání autosedaček, ale pouze minimální výšku a váhu, kterou musí dítě splňovat. Při nedodržení těchto předpisů hrozí řidiči připsání 4 bodů a pokuta do výše 2 000 Kč, případně správní řízení s pokutou 1 500 až 2 500 Kč. 
Děti v autě

Existují také vyjímky, kdy lze dítě vozit na sedadle bez zádržného systému, ty jsou také ošetřenyy v zákoně a není jich mnoho. Jedná se o následující případy:

  • V autě již cestují dvě menší děti s autosedačkou a pro třetí (od tří let věku) není možné z nedostatku místa autosedačku připevnit. V takovém případě musí být dítě usazeno tak, aby bylo zabezpečeno pásem. Jízda by měla trvat nezbytně dlouhou dobu.
  • Když zdravotní stav dítěte neumožňuje využití autosedačky.
  • Když dané vozidlo patří k bezpečnostním sborům a jedná se o konání služební povinnosti (hasiči, policie, horská služba, apod.)
  • Když se jedná o vozidla zabezpečující svoz a rozvoz dětí do škol či školek, sportovních kroužků, apod. Takové vozidlo musí jet maximální rychlostí 70 km/h.

Vyjímky tedy existují, ale nezapomínejte, že jsou jasně specifikované.

Víte, co je homologace? Jedná se o oficiální potvrzení udělované výrobcům dětských sedaček jako známka kvality a bezpečnosti. Proto při výběru vždy dbejte na to, aby měla nová sedačka tento certifikát. Na trhu se pohybuje velké množství dětských sedaček za různé ceny, ale ty levnější nemusí být dostatečně bezpečné a nakonec můžete přijít o více, než pár investovaných stovek. Dobrý prodejce vám také ukáže, jak můžete vaši novou autosedačku umístit a správně upevnit.

Kvalitní autosedačka musí zajišťovat správnou polohu a uchycení dítěte, proto bývá výrobci doporučováno, vybírat autosedačku i s dítětem.  Při montování autosedaček dodržujte pokyny výrobce a postupuje výhradně podle návodu. Nezapomeňte také deaktivovat airbag, pokud je to součást vybavení vozu v místě autosedačky.

Jedinečný upevňovací systém, kterým může být vybaven váš vůz. Jedná se o speciální konstrukce ve voze k montáži sedačky pomocí třmenů a smyslem je snížit riziko zranění u dětí. Proto při výběru sedačky i auta myslete na to, že kromě homolagace by měl být součástí také tento systém.

Koupě autosedačky nemusí být vždy věda, pokud najdete kvalitního výrobce a prodejce, určitě vám poradí nejen s nákupem, ale také s upevněním, případně údržbou.

Nevíte si rady s výběrem pojištění nebo potřebujete pomoct při sjednání?
Vždy Vám rádi pomůžeme!