Domácí nabíjení elektromobilu se stává stále běžnější záležitostí. Nabízí komfort, flexibilitu a v neposlední řadě i úsporu financí. Kdo má možnost nabíjet doma, nemusí v běžném provozu vozidla prakticky nikdy k veřejné nabíječce. Navíc můžete využít výhodnějších tarifů pro nabíjení elektromobilů nebo levnější noční proud.
V zásadě máte dvě možnosti, jak svůj elektromobil doma nabíjet. Základní, ale ne příliš efektivní metodou je nabíjení z běžné zásuvky (běžnou 230 V zásuvku lze využít, ale vícefázová 16 A zásuvka je efektivnější). To má sice výhodu v tom, že nepotřebujete žádné další vybavení a auto si pomalu nabijete přes noc, ale zato se s ním pojí několik nevýhod. Nabíjení probíhá velice pomalu a také hrozí bezpečnostní riziko. Zejména u starších nemovitostí může nabíjení způsobit přehřátí kabelů, které nejsou na takto vysoký přenos energie stavěné. To může v nejhorším případě způsobit i požár. Problémové je i použití prodlužovacích kabelů – ty standardní rovněž nejsou navrženy pro přenos tak velkého množství energie a zahřívají se.
Druhou variantou je koupě wallboxu - zařízení vyrobené speciálně pro nabíjení elektromobilů. Jedná se o nástěnnou nabíjecí stanici, která se instaluje napevno do garáže nebo parkovacího stání. Nabízí nejvyšší komfort a rychlost nabíjení. Pokud navíc propojíte systém s fotovoltaickými panely a baterií, máte vyhráno. Pro instalaci wallboxu je ale potřeba elektrikář a elektroinstalace domu musí být na vyšší zátěž připravena. Přečtěte si více o wallboxech a možnosti jejich pojištění v našem článku.
Wallbox:
- Jsou rychlé a bezpečné.
- Umožňují nabíjení různým výkonem (od cca 3,7 kW do 22 kW). Čím vyšší výkon, tím kratší doba nabíjení.
- Cena wallboxu se pohybuje od 15 do 60 tisíc korun.
Nabíjení ze zásuvky:
- Nepotřebujete žádné další příslušenství.
- Lze využít běžnou zásuvku i třífázovou zásuvku.
- Je pomalé a může představovat bezpečnostní riziko (přehřátí kabelů).