Skladování pneu

Vyplatí se nákup ojetých pneu?

Móda nákupu ojetých pneumatik se k nám dostala před pár lety, největší boom už sice pominul, ale stále je ještě spousta motoristů, kteří nakupují pneumatiky v nejrůznějších bazarech. Existuje velké množství prověřených obchodníků, kteří nabízejí kvalitní zánovní zboží, stejně tak je pro každého řidiče důležité, aby dokázal u ojetých pneumatik posoudit jejich stav a ve snaze ušetřit tak nedošlo k přesnému opaku, nebo dokonce k ohrožení životů na silnici kvůli nehodám způsobených poškozenými pneumatikami.

Jak jistě většina řidičů tuší, nákup ojetých pneumatik je v mnoha případech pouze nárazová úspora financí. Takové pneu se opotřebují mnohem rychleji a jejich životnost se, oproti novým, zkrátí o zhruba dva roky z původních pěti let. Proto vždy vybírejte pneumatiky, jejichž stáří je do dvou let. Na pneumatice můžete stáří kontrolovat na označení DOT WWYY, kdy WW je údaj označující týden a YY rok.

U ojetých pneumatik navíc nemůžete znát jejich 100% historii. Taková pneumatika nemusela být používaná správně, či případně mohlo dojít k nekvalitní a neprofesionální opravě po nějakém poškození. 

Sklad pneu

Životnost nové pneumatiky je v mnoha případech až třikrát vyšší, než u těch použitých, což se projevuje také u nákladů na údržbu, včetně času stráveného v servisu, a jiné.

Také je důležité pneumatiky při používání pravidelně kontrolovat, u těch z druhé ruky to platí dvojnásob. Při provozu může docházet k různým změnám, které mohou mít někdy až fatální následky. Pokud byla pneumatika již nějak skrytě poškozená, velmi těžko se poté dokazují příčiny kolapsu a prodejci už nikdo nepotvrdí, že vám prodal vadnou ojetou pneumatiku, která mohla předtím dlouhodobě jezdit například podhuštěná, nebo naopak mohla být obutá na dlouhodobě stojícím automobilu.

Pokud uvažujete o nákupu ojetých pneumatik, nezapomeňte si zjistit co nejvíce informací o prodejci – například odkud zboží pochází, doložení stáří pneumatik a podobně. Další zkušenosti a informací můžete zjistit v nejrůznějších internetových diskuzích a fórech. 

Nevíte si rady s výběrem pojištění nebo potřebujete pomoct při sjednání?
Vždy Vám rádi pomůžeme!