Nová pravidla na silnicích

Nová pravidla na silnicích: Co nového pro řidiče v roce 2022?

S novým rokem přichází také nová nařízení a změny v pravidlech na silnici i mimo ni. Kromě změn v bodovém systému nebo předjíždění cyklistů jistě zaslouží pozornost také například elektronická  zelená karta  . O novinkách pro řidiče v roce 2022 se můžete dočíst v našem článku.
Od začátku nového roku 2022 musí řidiči motorových vozidel dodržovat při předjíždění cyklistů dostatečný boční odstup. Ten je stanoven na 1,5 metru, zatímco na pozemních komunikacích, kde je nejvyšší povolená rychlost maximálně 30 km/h, činí pouze 1 metr.
Cyklista
Pokuty za neoprávněnou jízdu ve vyhrazeném jízdním pruhu – například pro autobusy městské hromadné dopravy a vozidla TAXI – mohou od nového roku ukládat také strážníci obecních a městských policií bez součinnosti Policie České republiky.
Dne 30.12.2021 zveřejnilo Ministerstvo financí na svém webu svůj názor, že zelenou kartu je při silniční kontrole možné předložit nejen ve fyzické ale také v elektronické podobě. Toho můžou mj. využít klienti s aplikací MojeAllianz, ve které kromě náhledu na své smlouvy naleznou také všechny dokumenty včetně zelené karty  . Jedná se o rozhodnutí Ministerstva financi v jedné konkrétní věci, tedy bez záruky, že stejný přístup bude akceptovat i Policie ČR.
Při neoprávněném stání na parkovacím místě vyhrazeném pro osoby se zdravotním postižením se vedle standardní pokuty budou od začátku roku 2022 nově zapisovat i dva body do bodového hodnocení řidičů. Stejně tak se zvyšuje postih za zneužití parkovacího průkazu pro osoby se zdravotním postižením.
Strážníci městské, státní a celní policie mohou nově při silniční kontrole žádat, aby řidič vozidla uhradil nedoplatek pokuty za dopravní přestupek z minulosti. Při odmítnutí může hlídka vozidlo odstavit, zadržet registrační značku vozidla nebo nasadit botičku. Pravidlo se vztahuje nejen na majitele vozidla, ale také na provozovatele. Aby k uplatnění novely došlo, musí se jednat o pravomocnou pokutu z minulosti, tedy ne čerstvě uloženou pokutu při aktuální silniční kontrole. Zákon se tak snaží zaměřit na nízkou vymahatelnost pokut u cizinců.
Nevíte si rady s výběrem pojištění nebo potřebujete pomoct při sjednání?
Vždy Vám rádi pomůžeme!