Elektromobily: Trendy výstřelek nebo nevyhnutelná budoucnost?


Elektromobily:
Trendy výstřelek, nebo nevyhnutelná budoucnost?
 

Na první pohled se může zdát, že elektromobily jsou vlastně taková ekologická extravagance. Obecně je totiž rozšířen názor, že vozy této třídy jsou předražené a běžný provozovatel automobilu by mohl mít hluboko do kapsy na jejich pořízení. Výměnou spalovacích motorů za elektrické, ale jednoznačně chráníme životní prostředí, což je aktuálně nejdiskutovanějším globálním tématem. Jaká je realita provozu elektromobilu?

Abychom si na úvod rozšířili obzory, vrátíme se o pár desítek let do minulosti. Elektromobil totiž vlastně není novým fenoménem. Naopak, první elektromobily byly vyvinuty ještě před érou spalovacích motorů. V letech 1832-1839 sestrojil skotský podnikatel Robert Anderson první elektrický kočár. Asi se moc nedalo hledět na pohodlí a rychlost, ale i tak se řadí mezi první elektromobily. Od té doby vlastně až do konce 19. století docházelo v této oblasti k neustálému pokroku. Například v roce 1871 byl vytvořen první elektromotor. V roce 1899 překonal belgický závodník Camille Jenatzy v autě poháněném elektrickou pohonnou jednotkou tehdy magickou rychlostní hranici - 100 km/h.

Ve 20. století převzali vládu motory spalovací, jejichž výhody spočívaly v jednodušších a levnějších technologických řešeních, rychlejším doplňování paliva a delším dojezdu. Lze konstatovat, že i dnes většina těchto argumentů hraje proti elektromobilům. Nicméně existují i nové – aktuální aspekty, které se dnes při provozu automobilů zohledňují a zohledňovat budou. A právě díky nim by se ekologická auta mohla stát budoucností provozu na silnicích a automobilismu celkově.

Dobíjecích stanic je stále málo – přesto jich ve větší městech najdeme několik..

Elektromobily mají řadu výhod, které jistě ovlivňují poptávku i samotnou výrobu.

 • Nižší výdaje na údržbu a servis vozidla – například nebudete muset vyměňovat olej nebo olejový filtr.
 • Levnější provoz než u vozů se spalovacím motorem.
 • Jízda elektromobilem je ekologičtější a šetrnější k ovzduší.
 • Elektromotor v autech je značně tišší.
 • Jednodušší ovládání díky automatické převodovce.
 • Firmy mohou využít evropské dotace pro elektromobily.

Vozidla na elektrický pohon sice mají spousty výhod, ale jejich dokonalost vyvažují také body, které lze označit za nevýhody.

 • Lithium-iontová baterie v elektromotoru je špatně dostupná a její výroba nákladná.
 • Dobíjecích stanic v České republice je v roce 2022 necelých 700.
 • Dojezd elektromobilu je u novější modelů pouze 400 km, což je oproti autům se spalovacím motorem stále velmi málo.
 • Dobíjení je dlouhé a může trvat i hodinu.
 • Dostupnost elektromobilů je stále malá a jejich cena je vyšší.
Nevíte si rady se sjednáním?
Najděte si nejbližší pobočku a navštivte svého pojišťovacího poradce.

 
Spočítejte si autopojištění online
Na našem webu si můžete online spočítat, na kolik vás přijde autopojištění od Allianz.

 

Elektromotor má i přes své nesporné přednosti stále mnohá omezení a čeká ho ještě dlouhá cesta k dosažení kýžené dokonalosti. Nejdůležitějším a zároveň nejtěžším úkolem konstruktérů je vymyslet lepší baterie, které by umožnily cestovat na dlouhé vzdálenosti. Jedná se o technologický počin generující obrovské náklady, a tak není divu, že průkopníci tohoto odvětví a nejmódnější výrobci (jako je například Tesla), si svých vynálezů velmi cení.

Dlouhou cestu čeká také vybudování potřebné infrastruktury a sítě dobíjecích stanic, které již úspěšně započalo ve větších městech.

Můžeme však s jistotou předpokládat, že poptávka po tomto typu vozu není dočasnou anomálií, ale trvalým trendem. Je těžké přehlédnout technologický skok, který toto odvětví za poslední desetiletí udělalo. Elektromobilů bude jistě přibývat, jejich baterie budou účinnější, a protože si koncerny začnou silněji konkurovat, můžeme očekávat i pokles cen.

Fronty na dobíjení budou nejspíš delší, zato však levnější.

Můžete si přečíst také článek o zajímavostech elektromobilů, který jsme zveřejnili dříve.