Zajímavosti o elektromobilech

Zajímavosti o elektromobilech

V posledních letech zažívají elektromobily velký úspěch nejen v zahraničí, ale také u nás. Samotné vozy jsou stále dostupnější a zlepšuje se také jejich výkon, dojezdová vzdálenost, nabíjecí infrastruktura nebo možnost servisu. Nedílnou součástí je také povinné ručení.
Elektromobil je auto, které není poháněno klasickým spalovacím motorem, ale elektromotorem a jako zdroj elektrické energie slouží nabíjecí akumulátor. Místo benzínových pump řidiči navštěvují nabíjecí stanice, nebo mohou využít také obyčejnou zásuvku doma. Doba nabíjení je ale podstatně delší, než tankování na benzínce. Dojezdová vzdálenost totiž závisí na kapacitě akumulátoru. 
Dobíjení elektromobilu
Málokdo ví, že historie elektromobilů sahá až do roku 1835 (přibližně 50 let před prvním vozem se spalovacím motorem), kdy profesor Sibrandus Stratinghem sestavil vůz poháněný elektrickým proudem. U nás se o rozvoj zasloužil František Křižík, v roce 1895 sestrojil první elektrické auto na našem území.

Mezi jednu z nesporných výhod patří výše provozních nákladů, která se pohybuje velmi nízko, vzhledem k tomu, že cena elektřiny s přibývajícím přírodními zdroji klesá, na rozdíl od ceny fosilních paliv. V průměru vyjde cena provozu na 1 Kč / Km.

Stejně tak servis je v tomto případě velmi nízkou položkou, protože oproti spalovacím motorům, jsou ty elektrické mnohem jednodušší a vykazují méně technických závad.

Ekologie je dalším významným důvodem, proč roste obliba elektromobilů. Nejen, že jsou vozy šetrné k přírodě, ale výhody mají i pro majitele. Nezapáchají, nekape z nich olej a jejich chod je velmi plynulý a tichý.

Menší nevýhody mohou být spojeny s dojezdem, který se odvíjí od kapacity baterie a od možnosti nabíjení na cestách. Například v Praze už jsou dobíjecí stanoviště dostupné velmi jednoduše, stejně tak je nabízí většina benzínových stanic po celé republice.

Velmi podstatná je pořizovací cena, která bývá vyšší, než u klasických aut se spalovacím motorem. I to se odvíjí od jednotlivých modelů a dnes již není problém najít elektrický vůz za přijatelnou cenu a při poměru pořizovací ceny a následných provozních nákladů vychází investice do elektromobilu výhodněji.

I přesto, že prodeje elektrických aut tvoří stále menší část celkového trhu, do budoucna s jejich rozšiřováním počítají nejen výrobci, ale také pojišťovny.

Koupě těchto vozů už není jen rozmarem lidí s většími příjmy a ekologických aktivistů, naopak, rozšíření těchto aut můžeme očekávat spolu se stále dostupnějším systémem nabíjecích stanic, výhodného parkování a výhodných pojistek. 

Nevíte si rady s výběrem pojištění nebo potřebujete pomoct při sjednání?
Vždy Vám rádi pomůžeme!