Povinná výbava osobního vozidla

Povinná výbava osobního vozidla v Evropských zemích

S rozvojem osobní a nákladní silniční dopravy v Evropě přišla postupem času také potřeba stanovit pravidla ohledně povinné výbavy, která zaručí řidičům bezpečí v případě nouze nebo nehod. Její seznam není harmonizován napříč zeměmi a ani v rámci EU, každý stát si tak určuje sám, co musí řidiči na jeho silnicích nutně vozit s sebou. A tato nařízení musí respektovat také návštěvníci dané země.

Obecně platí, že si ve většině evropských států vystačíte s tím, co nařizují česká pravidla silničního provozu – tedy s lékárničkou, výstražným trojúhelníkem a reflexní vestou. Zejména vestu či vesty je vždy vhodné mít po ruce v kabině. Některé země vyžadují trojúhelníky dva, případně nařizují mít reflexní vesty pro celou posádku vozidla. Mezi specifickou výbavu nad rámec té české patří například sněžné lopatky nebo hasicí přístroje, případně sada náhradních žárovek do světlometů, pokud nejsou typu LED nebo xenonové. Ve voze vám samozřejmě nikdy nesmí chybět náhradní kolo i s nářadím, případně sada na opravu pneumatik, což je spíše věc zdravého rozumu, než předpisů.

Pozor si dejte při cestování s karavanem nebo obytným vozem, pro ně často platí specifická nařízení kvůli typu vozu nebo hmotnosti, která může přesáhnout standardní limit 3,5 tuny pro osobní vozidla. V některých zemích také potřebujete speciální výstražnou značku nebo tabuli a nosič jízdních kol, umístěný v zadní části vozu. Ta má podobu šrafovaného čtverce v červeno bílé kombinaci, pořídíte ji i v České republice za několik stokorun.

V Albánii je povinné mít ve vozidle výstražný trojúhelník a lékárničku, zatímco hasicí přístroj je doporučený pro osobní vozy a povinný pro nákladní vozy a autobusy.
V Bulharsku je povinné mít ve vozidle výstražný trojúhelník, hasicí přístroj a lékárničku.
Dle pravidel silničního provozu musí mít osobní vozy v Belgii na palubě výstražný trojúhelník a reflexní vestu. Lékárnička je pouze doporučená, stejně jako hasicí přístroj.
Povinně musíte vozit v autě lékárničku, výstražný trojúhelník a výstražné vesty pro kohokoliv, kdo v případě nehody nebo poruchy opustí vůz mimo obydlenou oblast.
Při jezdění v Dánsku je u osobního vozu vyžadován pouze výstražný trojúhelník (a druhý pro karavan), výstražné vesty a lékárnička jsou pouze doporučené.
V pobaltské zemi musíte povinně vozit lékárničku, výstražný trojúhelník, výstražnou vestu pro každého kdo z vozu vystoupí v případě nehody a také hasicí přístroj. Zimní pneumatiky jsou nutné od 1. prosince do konce února, ale povinnost může platit dle aktuálních podmínek na silnicích.
Ve Francii je povinné mít ve vozidle výstražný trojúhelník a reflexní vestu pro všechny pasažéry, zatímco lékárnička a hasicí přístroj jsou doporučené. Zimní pneumatiky musíte mít v zimních měsících pokud je silnice pokryta sněhem, námrazou či ledem. Povinný alkoholtester byl zrušen před několika lety.
Je povinné mít ve vozidle náhradní žárovky (nevztahuje se na LED světla nebo xenonové světlomety), výstražný trojúhelník (dva pro vozidla s přívěsem – například karavanem) a lékárničku. Reflexní vesty v Chorvatsku jsou povinné pro vystupující z vozidla. V zimních měsících musíte mít v autě lopatku na sníh a sněhové řetězy.
V Itálii je povinné mít ve vozidle výstražný trojúhelník a reflexní vestu pro vystupující z vozidla, zatímco lékárnička je doporučená. Zimní pneumatiky musíte mít od 1. listopadu do 15. dubna, ve Val d´Aosta již od 15. října.
Povinně se neobejdete bez hasicího přístroje, lékárničky, výstražného trojúhelníku a výstražných vest, případně nouzových světel pro případ nehody.
Pravidla silničního provozu přikazují vozit s sebou lékárničku, výstražný trojúhelník, hasicí přístroj a výstražnou vestu pro řidiče a posádku, pokud z vozu vystupují mimo obydlenou oblast. Zimní pneumatiky jsou povinné od 1. prosince do konce února, ale povinnost může platit dle aktuálních podmínek na silnicích.
Reflexní vesta je povinná pro vozidla registrovaná mimo Lucembursko, musíte s sebou vozit také výstražný trojúhelník.
V Maďarsku je povinné mít ve vozidle výstražný trojúhelník, reflexní vestu pro všechny pasažéry a lékárničku, zatímco hasicí přístroj je doporučený. Zimní pneumatiky musíte mít zimních měsících na silnicích, u nichž je odpovídající dopravní značení.
Je povinné mít ve vozidle výstražný trojúhelník, reflexní vestu musí mít pouze vozidla registrovaná v Německu nebo zahraniční firemní vozidla. Lékárničku zde také musí mít pouze vozidla registrovaná v Německu, je však doporučená. Zimní pneumatiky jsou povinné pokud je na silnicích sníh nebo led, v některých úsecích musíte povinně nasadit i sněhové řetězy. Pozor, od roku 2024 nejsou za zimní pneumatiky považovány ty s označením M+S.
Při cestách v Nizozemí je povinné mít ve vozidle pouze výstražný trojúhelník.
V Norsku je povinné mít v osobním autě varovný trojúhelník a bezpečnostní vestu. Bezpečnostní vesta musí být uložena na snadno dostupném místě pro řidiče, tedy nikoliv v kufru, doporučeno je mít v autě bezpečnostní vestu i pro všechny další cestující. Pozor, bezpečnostní vesty musí splňovat evropskou normu EN471 (fluoreskující žlutá, oranžová nebo červená a vybavena reflexními pruhy). Řidičům obytných vozů nebo aut s karavanem se doporučuje mít schválený hasicí přístroj, aby se vyhnuli možné diskusi s místní policií. 
Je povinné mít ve vozidle výstražný trojúhelník, reflexní vestu pro všechny vystupující z vozidla a hasicí přístroj, zatímco lékárnička je doporučená. Zimní pneumatiky nejsou v Polsku vyžadované, pouze doporučené.
Na portugalských silnicích musíte mít ve vozidle povinně alespoň jednu výstražnou vestu a výstražný trojúhelník. A pozor, místní policie nerada vidí špinavá auta, z nichž je špatný výhled na okolní provoz.
V Rakousku je povinné mít ve vozidle výstražný trojúhelník a lékárničku (povinná v původním balení, ideálně schválená rakouským autoklubem ÖAMTC), zatímco reflexní vesta je povinná pro řidiče a doporučená pro pasažéry. Zimní pneumatiky jsou povinné od 1. listopadu do 15. dubna pokud na silnici panují zimní podmínky.
V Rumunsku je povinné mít ve vozidle výstražný trojúhelník, lékárničku a hasicí přístroj. Reflexní vesty by měla mít posádka vozu pokud z něj vystoupí po nehodě nebo technické závadě, jinak jsou povinné pouze pro vozidla nad 3,5 tuny.
Na cestách osobním autem v Řecku musíte mít povinně ve vozidle výstražný trojúhelník, lékárničku a hasicí přístroj. 
Povinnou výbavou osobního auta na Slovensku je reflexní vesta (i pro pasažéry), výstražný trojúhelník a lékárnička, zatímco hasicí přístroj je povinný pro vozidla přes 3,5 tuny a pro ostatní je pouze doporučený. Zimní pneumatiky jsou povinné pokud panují zimní podmínky.
Povinná výbava v osobním autě ve Slovinsku zahrnuje výstražný trojúhelník, reflexní vestu, lékárničku a sadu náhradních žárovek pro světla. Zimní výbavu musíte mít od 15. listopadu do 15. března, pokud na silnici panují zimní podmínky. Jedná se buď o obuté zimní pneumatiky nebo letní pneumatiky a sněhové řetězy. Pokud ani jedno z uvedeného nemáte, můžete dostat pokutu až 125 euro nebo 417 euro, když z tohoto důvodu způsobíte dopravní komplikace.
V Srbsku zahrnuje povinná výbava auto lékárničku, reflexní vesty pro vystupující z vozidla, sadu náhradních žárovek do světel (neplatí pro LED a xenonové světlomety) a varovný trojúhelník. Doporučuje se také mít v autě hasící přístroj. Zimní pneumatiky musíte mít v zimních měsících na kolech hnané nápravy.
U osobního auta ve Španělsku je povinné náhradní kolo s nástroji pro jeho výměnu, alespoň jedna reflexní vesta (i když jsou doporučeny dvě, zejména pro spolujezdce), a dva varovné trojúhelníky. Ty ale musí mít pouze vozy registrované v této zemi – pokud máte auto z půjčovny, ověřte si, zda je jimi vybaveno. Hasicí přístroj je povinný jen pro vozidla táhnoucí přívěs, ale je doporučený pro ostatní vozidla. Lékárnička a baterka nejsou povinné, ale jsou doporučené. Zimní pneumatiky nejsou povinné, ale pokud jedete do horských oblastí (např. Sierra Nevada nebo Cerdanya), hodí se alespoň řetězy.
V této severské zemi s sebou musíte povinně vozit pouze výstražný trojúhelník. Nutností jsou také zimní pneumatiky od 1. prosince do 31. března. Pokud v tomto období táhnete přívěs, měl by být také vybaven zimním obutím. Ostatní výbava je pouze doporučená: žárovky do světel, hasicí přístroj, lékárnička i reflexní vesty.
Ve Švýcarsku musíte povinně mít pouze výstražný trojúhelník, ale na dostupném místě přímo v kabině vozu. Zdravotnický balíček, reflexní vesta a hasící přístroj jsou pouze doporučeny. Zimní pneumatiky musíte mít pokud na silnici panují zimní podmínky, sněhové řetězy jsou povinné v místech označených danými dopravními značkami.
Dálnice v noci

Pokud jezdíte napříč Evropou se psem, nezapomeňte si zařídit mikročip, pas zvířete, potvrzení o očkování a v některých státech (například Švédsko či Finsko) i čerstvé vyšetření na vzteklinu. Jinde po vás budou chtít odčervení nebo ošetření proti klíšťatům. Důkladně si prostudujte zakázaná plemena v jednotlivých státech, kupříkladu do Chorvatska nesmíte se psy různých bull plemen. Zvíře musí být převáženo s odpovídajícím zajištěním, v podstatě jako objemné břemeno. Musíte mu zamezit ve volném pohybu uvnitř vozidla, například speciálním nástavcem bezpečnostního pásu, klecí nebo mříží v zavazadlovém prostoru.

Pozor si dejte na používání palubních kamer, které jsou v některých zemích zakázány, nebo při zveřejnění jejich záznamu musíte rozmazat registrační značky vozidel a obličeje osob. Určitá moderní vozidla mají integrovanou autokameru a jejich palubní elektronika uzpůsobí její užívání dle místních nařízení.

Povinná výbava osobního vozidla se liší v různých evropských zemích. Obecně platí, že ve většině evropských států si vystačíte s tím, co nařizují česká pravidla silničního provozu – tedy s lékárničkou, výstražným trojúhelníkem a reflexní vestou. Některé země vyžadují trojúhelníky dva, případně nařizují mít reflexní vesty pro celou posádku vozidla. Mezi specifickou výbavu nad rámec té české patří například sněžné lopatky nebo hasicí přístroje, případně sada náhradních žárovek do světlometů.
Pozor si dejte při cestování s karavanem nebo obytným vozem, pro ně často platí specifická nařízení kvůli typu vozu nebo hmotnosti, která může přesáhnout standardní limit 3,5 tuny pro osobní vozidla. V některých zemích také potřebujete speciální výstražnou značku nebo tabuli a nosič jízdních kol, umístěný v zadní části vozu.
Pokud jezdíte napříč Evropou se psem, nezapomeňte si zařídit mikročip, pas zvířete, potvrzení o očkování a v některých státech (například Švédsko či Finsko) i čerstvé vyšetření na vzteklinu. Jinde po vás budou chtít odčervení nebo ošetření proti klíšťatům. Důkladně si prostudujte zakázaná plemena v jednotlivých státech. Zvíře musí být převáženo s odpovídajícím zajištěním.
Pozor si dejte na používání palubních kamer, které jsou v některých zemích zakázány, nebo při zveřejnění jejich záznamu musíte rozmazat registrační značky vozidel a obličeje osob. Určitá moderní vozidla mají integrovanou autokameru a jejich palubní elektronika uzpůsobí její užívání dle místních nařízení.