Kam na výlet autem?

Kam na výlet autem? Tipy na zajímavé cíle
a jak cestovat bezpečně

Pro výletníky mají cesty autem stále své obrovské výhody. Ano, v dnešní době se sice můžete dopravit daleko vlakem či letadlem, nebo na kratší vzdálenosti na kole a veřejnou dopravou. Ale flexibilita na čtyřech kolech má vlastně samé výhody – nemusíte rezervovat jízdenky nebo letenky, hledat jízdní řády, nebo se dopředu bát počasí. Máme čas a je hezky? Jedeme: Na den, odpoledne, prodloužený víkend! Připravili jsme pro vás výběr zajímavých tipů pro výlety s dětmi ipro dospělé, za sportem i poznáním, v Čechách i na Moravě.
Město vzdálené zhruba 30 kilometrů od Prahy nabídne hned několik zajímavostí pro malé i velké. Navštívit zde můžete renesanční zámek, pivovarské muzeum přímo ve funkčním pivovaru s restaurací, nebo nedaleké arboretum Fakulty lesnické a dřevařské. Okolní lesy lákají k procházkám, třeba po naučné stezce údolím řeky Šembery nebo poblíž Jevan po NPR Voděradské bučiny.
Renesanční zámek Kostelec nad Černými Lesy, Zdeněk Fiedler, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Renesanční zámek Kostelec nad Černými Lesy, Zdeněk Fiedler, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Zdejší hvězdárna je lákavým a zajímavým cílem nejen pro milovníky astronomie, najdete u ní i největší dalekohled v České republice a astronomické muzeum. Z kopce, na němž stojí, jsou také úžasné výhledy do krajiny. To vše lze spojit s procházkou po přírodě.
Za návštěvu stojí historické centrum i Muzeum Českého krasu, odpočinek a zábavu pro děti najdete na Městské hoře. Je zde výběh s medvědy, několik dětských hřišť, obří skluzavka i rozhledna. V blízkém okolí můžete navštívit Koněpruské jeskyně, lesopark Knihov a hrady Žebrák a Točník.
Zde si na své přijdou hlavně milovníci aut, kteří zamíří do krásného muzea Škoda Auto za historií a technikou, ale pozornost si zaslouží i historické centrum v okolí Staroměstského náměstí. Nejen děti budou nadšené ze syslí louky v severozápadní části města, kde narazí na stovky roztomilých a krotkých zvířátek, stejně tak jako na velké hřiště.
Už jen samotné historické centrum stojí za celodenní návštěvu, ale ve městě Husitů toho najdete mnohem více. Přímo na Žižkově náměstí nesmíte vynechat úžasně pestré Husitské muzeum, zvláště v parných dnech se vyplatí zúčastnit se prohlídky zdejších podzemních chodeb. Děti jistě zaujme Muzeum Lega, větší návštěvníky třeba Muzeum hudby. Na krásnou vycházku se dávyrazit podél řeky Lužnice, kam se můžete vydat i s dětským kočárkem. V blízkém okolí najdete také vodopády a vodní kaskády.
Auto můžete zaparkovat ve Špičáku a vyvézt se lanovkou na stejnojmennou rozhlednu, od níž se dá více méně z kopce pokračovat k Černému a Čertovu jezeru, ležícím v nadmořské výšce přes 1000 m n.m. Na kole se můžete vydat ze Špičáckého sedla po Jezerní cestě a dál, milovníky adrenalinu pak oprávněně láká Bikepark Špičák s traily různých obtížností. Přírodních i historických krás je v okolí bezpočet, výlet sem se vyplatí minimálně na prodloužený víkend.
Město nedaleko hranic s Německem má nádherné centrum plné historických památek a mimořádně zajímavé podzemí, které projdete ve speciálních oblecích a částečně i ve vodě. Okolí je pak poseto prvorepublikovými bunkry, proto vyrazte na Naučnou stezku čs. opevnění a do Pevnostního areálu Slavonice s ukázkou obranné linie, palebnými průseky a rekonstruovanými objekty. Aby děti nepřišly zkrátka, vezměte je na zdejší NS Pohádkovým lesem a u Bejčkova mlýna do minizoo.
Náměstí Míru ve Slavonicích: Txllxt TxllxT, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Náměstí Míru ve Slavonicích: Txllxt TxllxT, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Ať už si sem uděláte výlet autem na den, víkend nebo zde strávíte dovolenou, jihočeské rybníky a jejich krásná okolní příroda jsou zárukou parádního relaxu. Kulturní vyžití najdete na řadě místních zámků – Kratochvíle, Červená Lhota, přímo v Třeboni nebo Stráži nad Nežárkou s obsáhlou expozicí o životě slavné operní pěvkyně Emy Destinnové. 
Pohoří podél naší západní hranice se táhne po délce 80 kilometrů, proto v něm najdete spoustu zajímavostí především přírodního výletnického rázu. V krajině se nachází rašeliniště, lady, pastviny i louky, narazíte zde i na zaniklé vesnice po odsunu obyvatelstva a uzavření hraničního pásma. Výlet si můžete udělat na Kurzovou rozhlednu z počátku minulého století, pojmenovanou po jednom ze zakladatelů Klubu českých turistů.
Na rozdíl od turisty přeplněných Karlových Varů najdete v „Mariánkách“ komornější atmosféru, méně davů, více klidu a také mnoho zajímavostí v okolí. Až si projdete promenády a ochutnáte prameny, vydejte se na geologickou stezku na severním okraji města s ukázkami hornin a vystoupejte na Výšinu Bedřicha Viléma na Žižkově vrchu. S dětmi lze doporučit návštěvu parku Boheminium se zmenšeninami významných tuzemských staveb.
 Zpívající fontána v Mariánských Lázních

Zpívající fontána v Mariánských Lázních, Ajemmirek, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Až se projdete po historickém centru, zamiřte třeba do zdejšího Retromusea, které prezentuje design a životní styl v ČSSR období 60. až 80. let. nebo na hrad, jehož historie sahá až do 12. století. V létě se dá ubytovat v okolních kempech a užít si koupání ve vodních nádržích Jesenice nebo Skalka. Výlet si můžete udělat do Františkových Lázní, v nichž jste z Chebu autem za méně než deset minut.
Vesnice v Jizerských horách je ideální základnou pro turistiku, cyklistiku a výlety autem do nedalekých měst Jablonec a Liberec. V jejím okolí se můžete vydat na mnoho rozhleden (přímo nad ní stojí Královka), skrze zdejší lesy se pak dá skvěle jezdit na kole i s dětmi nebo s kočárkem. Pohyb v přírodě si můžete zpestřit hledáním místního fenoménu – pomníčků, k nimž se vždy váže nějaký zajímavý příběh.
Královka, Huhulenik, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Královka, Huhulenik, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Zdejší železniční skanzen vás poučí o mnoha zajímavostech ohledně dráhy z dob minulých, od drezín přes osvětlení až po dobovou čekárnu i dopravní kancelář. Dojet sem můžete autem nebo historickým vlakem z Ústí nad Labem. Ve vesnici najdete také Muzeum v přírodě s historickými budovami a sezonními tematickými programy o životě v dobách minulých.
Zámek z 16. století vám ukáže soukromé komnaty císaře Ferdinanda V. a také unikátní výtah z roku 1870. Součástí areálu je barokní hospodářský dvůr. Za obhlídku jistě stojí i místní kulturní památka – trosky bývalého kapucínského kláštera.
Zde se neobejdete bez návštěvy renesančního zámku, který je na seznamu světového dědictví UNESCO. Centrem města vede stezka po stopách místního rodáka, skladatele Bedřicha Smetany, na níž se dozvíte řadu zajímavostí nejen z mistrova života. Nakonec se můžete vydat na 10 kilometrů vzdálenou rozhlednu Kozlovský kopec, kde na vás čekají úchvatné výhledy do krajiny.
Zámek Litomyšl, Lehotsky, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Královka, Huhulenik, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Udělejte si výlet autem za auty: Ve zdejším regionálním muzeu se nachází expozice Muzeum českého karosářství, která vám ukáže skvosty československého automobilového designu, především zdejší slavné karosárny Sodomka. Rovněž autem můžete navštívit jeden z mnoha okruhových dnů nebo amatérských závodů na závodní trati hned za městem.
Autem pohodlně dojeďte do Velké Úpy, nechte se vyvézt lanovkou k Portášovým boudám a vpusťte děti do světa fantastických prolézaček, skluzavek a interaktivních dřevěných soch. Můžete zaparkovat také u Spáleného mlýna směrem Horní Malou Úpu a vydat se do kopce k atrakcím pěšky. Ratolesti se zde zabaví celý den, na cestu zpátky si můžete půjčit koloběžky. 
Toto malebné město v Moravskoslezském kraji je turisty oblíbené pro svou historii a kulturu. Zřejmě největším lákadlem je Trúba, zřícenina hradu ze 13. století s vysokou kamennou věží, odkud je nádherný výhled na město a okolní krajinu. Další atrakcí je Šipka, jeskyně, kde byly nalezeny neandrtálské relikvie. A konečně, nesmíte minout místní specialitu - Štramberské uši, sladké pečivo, které je důležitou součástí místní tradice.
Skvost Beskyd, který je známý zejména svým Valašským muzeem v přírodě. Tento živý skanzen představuje tradiční lidovou architekturu a zvyky Valašska. Za zmínku stojí také Jurkovičova rozhledna na hřebeni Pusteven, která nabízí nádherný výhled na okolí. Výlet si můžete udělat i na samotnou horu Radhošť s kaplí sv. Cyrila a Metoděje – buď pěšky do kopce, nebo autem popojedete k lanovce Pustevny.
Rožnov pod Radhošťem, Valašské muzeum v přírodě

Rožnov pod Radhošťem, Valašeské muzeum v přírodě, E. Píchalová.
Malebná vesnice je proslulá díky monumentálnímu hradu Hukvaldy, jedné z největších hradních zřícenin v zemi, a rodnému domu Leoše Janáčka, slavného českého skladatele, který je nyní muzeem. Okolní přírodní parky a lesy nabízí nádherné možnosti pro pěší turistiku a cyklistiku.
Nejvýznamnější památkou je Rotunda sv. Kateřiny s unikátními freskami. Dalším lákadlem je Znojemský hrad a podhradí s romantickými výhledy na řeku Dyji. Dětem se bude líbit podzemí ve stylu bludiště s postavami v kostýmech, dospělí zase na prodlouženém víkendu ocení místní pivovar v samotném srdci města s vyhlášenou restaurací.
Jedno z nejkrásnějších a nejzajímavějších krasových území v České republice je skvělým výletním cílem pro malé i velké. Jeho hlavní atrakcí jsou nádherné jeskyně - Punkevní jeskyně s propastí Macocha nebo Balcarka s bohatou krápníkovou výzdobou. Návštěvníci mohou také vyrazit na výlety po naučných stezkách, například kolem Suchého žlebu.
Krápníky v jeskyni Balcarka, Doronenko, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Krápníky v jeskyni Balcarka, Doronenko, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Nádherný krajinný komplex, který je na seznamu UNESCO. Oblast je známá svými historickými památkami, jimiž jsou Lednický zámek s rozsáhlým parkem a Minaret, odkud je skvělý výhled na krajinu. Valtický zámek je další perla areálu s velkolepou architekturou. Oblast také nabízí množství cyklostezek vedoucích vinicemi, kde se můžete zastavit a ochutnat místní moravská vína.
Městu se říká také Hanácké Benátky díky úzkému spětí s vodou a jeho kráse. Centrum je tvořeno památkovou zónou s historickým náměstím Přemysla Otakara, na němž najdete třeba krásnou radnici s vysokou věží. Skvostem je místní pivovar, který nabízí prohlídku svých prostor i muzea pivovarnictví a možnost uvařit si vlastní pivo v minipivovaru. V Litovli najdete ideální základnu pro výlety po Litovelském Pomoraví.
Zhruba dvacet kilometrů západně od Zlína najdete krásné město se zámkem a zámeckým parkem, proslulé svými židovskými památkami. K těm patří staletí starý hřbitov a Šachova synagoga. Na hlavním náměstí Dr. Edvarda Beneše a v jeho okolí se nachází památné domy, autem si pak můžete udělat výlet na nedaleký vrch Hostýn s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a rozhlednou.
Město známé svou nádhernou architekturou a kulturním dědictvím. Zámek Kroměříž s přilehlou zahradou je zařazen na seznam UNESCO, je jeho hlavní atrakcí. Zámecká zahrada je dokonalým příkladem barokní zahradní architektury, zatímco Květná zahrada oslní svou rozmanitostí rostlin. Kroměřížské podzemí nabízí netradiční pohled na město a jeho historii, například díky modelu města a nalezeným historickým artefaktům.
Arcibiskupský zámek v Kroměříži, Radim Holiš, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 CZ, via Wikimedia Commons

Arcibiskupský zámek v Kroměříži, Radim Holiš, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 CZ, via Wikimedia Commons
  • Nezapomeňte si zkontrolovat platnost povinného ručení nebo havarijního pojištění. V případě, že se na výletech hodláte věnovat sportovním aktivitám, je moudré sjednat si připojištění.
  • Rovněž je vhodné přesvědčit se o technickém stavu auta – zda má nafouknuté pneumatiky na předepsané hodnoty, dostatek kapaliny do ostřikovačů a paliva.
  • Před jízdou po dálnici ověřte platnost své dálniční známky. Jinak hrozí pokuta.
  • Pro sebe a pasažéry (zvláště děti) si zabalte svačinu a dostatek tekutin. Na výletě vyhládne a dehydrataci jistě nechcete riskovat.
  • Před delší jízdou na výlet s dětmi nezapomeňte na zábavu na palubě – hry, omalovánky, případně telefony či tablety i s nabíjecími kabely do auta.