Jak připravit auto na letní bouřky?


Jak připravit auto na letní bouřky?
 

Předpokládáte, že letní počasí nemá na váš vůz stejný vliv jako zima (viz. článek dummy Jak připravit auto na zimu)? Teplé období vás přitom může překvapit řadou specifických podmínek - od silného deště, který snižuje viditelnost, až po bleskové povodně a krupobití.
Letní teploty způsobují, že se vaše vozidlo více zahřívá, takže chladicí systém musí pracovat intenzivněji. Pneumatiky se mohou přefouknout, když se vzduch rozpíná, a horké počasí má vliv i na větší opotřebení hadic, řemenů a dalších dílů na bázi pryže nebo plastů.

S ohledem na tyto faktory je dobré se kromě dummy autopojištění rovněž ujistit, že je váš vůz připraven zvládnout letní bouřky, k tomu vám pomohou následující body.

Když se spustí liják, stěrače čelního skla jsou klíčem k udržení viditelnosti během jízdy. Přesto se stěrače opotřebovávají, když se guma oddělí nebo se kovové části přestanou pohybovat.

Neriskujte, že vám během deště přestanou stěrače fungovat, jak mají, a raději je každý měsíc zkontrolujte a průměrně jednou za šest měsíců sadu vyměňte. Doplňte také kapalinu do ostřikovačů, jinak stěrače nebudou schopny setřít nečistoty a zbytky na čelním skle.

Vedle stěračů jsou další součástí viditelnosti během bouřky vaše světlomety. Pokud jsou žárovky přepálené nebo se jas světlometů snížil v důsledku nahromaděné vlhkosti v interiéru, nechte světlomety zkontrolovat a případně opravit.

Pneumatiky jsou místem kontaktu vašeho vozidla s vozovkou. Během bouřky mohou rozhodovat o tom, zda zůstanete v klidu, nebo se dostanete do aquaplaningu a ztratíte kontrolu nad vozidlem. Chcete-li své pneumatiky připravit na letní počasí:

  • Ujistěte se, že jsou správně nahuštěné. Vyšší teploty mohou způsobit rozpínání vzduchu, čímž se zvyšuje riziko prasknutí pneumatiky.
  • Zkontrolujte, zda není guma poškozená, zda netěsní a zda není hloubka dezénu poškozená. Pro dostatečnou trakci je potřeba minimálně 3 milimetry běhounu.
  • Vyměňte zimní nebo sněhové pneumatiky za celoroční sadu vhodnější pro dané počasí.
Ačkoli se obvykle zaměřujeme na vnější skla kvůli viditelnosti, svou roli hraje i interiér. Zde se může hromadit vlhkost a mlha, zejména pokud máte na povrchu vrstvu nečistot a mastnoty. Na začátku sezóny důkladně vyčistěte vnitřní sklo, aby se při aktivaci rozmrazování během bouřky mlha a vlhkost odstranily.
Příchod bouřky by neměl být prvním okamžikem, kdy v této sezóně použijete klimatizaci. Včas vyzkoušejte klimatizaci a ujistěte se, že ventilační otvory stále vyfukují studený vzduch. Také si poslechněte, zda se neozývají podivné zvuky, a podívejte se, zda jste nezaznamenali únik kapaliny. Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, nechte klimatizaci opravit dříve, než se teploty skutečně zvýší.
Kontrolu špatně dostupných částí vozidla nechte raději na vašem mechanikovi.
Lak může poškodit a přivolat rezavění řada faktorů souvisejících s letním počasím, od mízy stromů, ptačího trusu a pylu až po vystavení UV záření - a to ještě před příchodem první větší bouřky.

Chcete-li lak ochránit, začněte sezónu tím, že z vozu smyjete všechny zimní nečistoty, včetně soli a špíny posbírané ze silnic. Poté nechte celý povrch profesionálně navoskovat, aby byl chráněn proti povětrnostním vlivům.

Pro parkování najděte místo ve stínu - mimo dosah větví stromů -, abyste mohli vozidlo zaparkovat a snížili tak vystavení UV záření. Vzhledem ke škodám, které mohou způsobit některé letní bouřky, nechávejte vůz během sezóny co nejčastěji zaparkovaný v garáži.
Pokud budete muset evakuovat oblast, což se může stát při očekávané velké povodni, ujistěte se, že má vaše auto dostatek kapalin, které vám pomohou zvládnout cestu. Před každou bouří zkontrolujte kvalitu a množství oleje, převodovky, posilovače řízení, brzdové kapaliny, chladicí kapaliny a kapaliny do ostřikovačů. V případě potřeby je nechte doplnit nebo vyměnit.
Nevíte si rady se sjednáním?
Najděte si nejbližší pobočku a navštivte svého pojišťovacího poradce.

 
Spočítejte si autopojištění online
Na našem webu si můžete online spočítat, na kolik vás přijde autopojištění od Allianz.