Kolik skutečně stojí roční provoz auta?

Kolik skutečně stojí roční provoz auta?

Víte, jaké jsou vaše skutečné roční náklady na provoz auta? Nebo plánujete koupit nový vůz, ale nemůžete se rozhodnout mezi ojetinou a novým modelem? V dnešním článku se vám pokusíme přiblížit, kolik vás může skutečně ročně stát váš vůz a případně na co si dát pozor, aby tyto náklady byly co nejnižší.
Mnoho řidičů se před nákupem vozu domnívá, že cena vozu a spotřeba jsou základními údaji pro počítání nákladů, respektive toho, zda si mohou daný vůz dovolit, či nikoli. Většina z nich tak zapomíná na fakt, že nákupem vozu placení skutečně teprve začíná a že skutečná cena provozu auta závisí na úplně jiných položkách. Mezi ty patří:
Žena ve voze
Pravidelný servis vozu, četnost a cena se odvíjí od stáří vozu, jeho typu, najetých kilometrech, a dalších veličinách. Pokud máte nový vůz, může být jeho pravidelný servis v autorizované provozovně součástí kupní smlouvy. V opačném případě si před nákupem ojetého vozu zjistěte, jaký je jeho technický stav a pokuste se s pomocí odborníků odhadnout, jaká bude náročnost na případné provozní opravy a dejte pozor, na jeho původ - ověřte si, zda vůz není kradený.
Druh a kvalita paliva také představují velký rozdíl u výsledné roční ceny. Pokud máte nový vůz, který je náročnější na kvalitnější palivo, počítejte také s vyššími náklady, stejně tak je tomu u spotřeby (jak snížit spotřebu paliva při provozu si můžete zjistit ZDE). Výrazný rozdíl v pořizovací ceně vozu a následných nákladech hraje také to, zda vaše auto jezdí na dieslové palivo, či na benzín.  
Nákup provozních kapalin a jejich výměna jsou každý rok výraznou položkou jdoucí z vaší peněženky. Nejen pravidelná výměna oleje, ale i nemrznoucí směsi, brzdové kapaliny a vody do chladiče mohou znamenat výrazné rozdíly u starších a nových vozů, u jejich ceny, a další. Proto si před nákupem nového, či ojetého vozu, zjistěte, jaké má nároky na provozní kapaliny a jaké budou vaše investice.
Letní a zimní pneumatiky a jejich pravidelná obměna jsou pravidelnou a často velmi vysokou položkou. Cena nových i ojetých pneumatik se odvíjí od druhu auta, od nároků na dezén a kvality materiálu. Také styl vaší jízdy ovlivní, jak často budete muset do nových pneumatik investovat a v neposlední řadě počítejte také s cenou odborného přezutí v pneu servisech.
Povinné ručení a havarijní pojištění jsou pravidelným, každoročním výdajem. Obecně platí, že čím méně najezdíte, tím větší je průměrná cena provozu vašeho auta na km. Protože povinné ručení má v mnoha případech stejnou cenu bez ohledu na najeté kilometry. Některé pojišťovny dnes již nabízí možnost platit za povinné ručení podle najetých kilometrů, proto, pokud jezdíte málo, zkuste využít této možnosti. Jinak se cena povinného ručení a havarijního pojištění odvíjí od stáří vozu, jeho obsahu, spotřeby, atd. Nezapomeňte na jeho výhodnost, ne vždy vám nejlevnější pojištění skutečně ušetří náklady v případě nehody. 
Cena náhradních dílů může s vaší peněženkou pořádně zamávat. Cena se liší samozřejmě tím, zda používát k opravě origninální díly, ale v případě nového vozu vyšší třídy roste s jeho cenou také cena náhradních dílů. Rolu zde hraje také tajé značka vozu a tedy i dostupnost náhradních dílů. Je- li vaše auto od zahraničního výrobce, který u nás není příliš dostupný, počítejte s tím, že bude nutné pořizovat orignální náhradní díly a nejspíše i za vyšší cenu.

Mytí a údržba auta může a nemusí být výraznou položkou. Náklady počítejte podle toho, jakou péči věnujete svému autolaku a jak často jezdíte do myčky. A dalším pravidelným výdajem, bez kterého se dnes již neobejde skoro žádné auto je nákup dálniční známky.

Vždy tedy dobře vybírejte a počítejte, než k nákupu vozu přistoupíte. Vyhnete se tak nemilému překvapení, až se vám začnou hromadit účtenky za servis, nové pneumatiky, a další. Nezapomínejte, že vám pravidelné nižší výdaje za kvalitní pojištění či servis můžou ušetřit i desítky tisíc korun v případě nehody či technické závady. 

Nevíte si rady s výběrem pojištění nebo potřebujete pomoct při sjednání?
Vždy Vám rádi pomůžeme!