Pes s pánem v autě

Vybíráte nové povinné ručení? Máme pár tipů, na co je dobré se zaměřit.

Povinné ručení je ze zákona dané a každý majitel vozidla musí mít své auto pojištěné, jinak mu hrozí poplatky za nepojištěnou dobu a pokuta. Vyznat se v široké nabídce a různých podmínkách není pro řidiče vždy snadné, proto představujeme pár tipů, které vám pomůžou s orientací v divokých vodách povinného ručení. 
Na trhu můžeme najít nabídky, které jsou v porovnání s ostatními výrazně levnější, nejeden řidič se v tomto případě může zaradovat, ale pozor, levnější neznamená lepší. Pokud berete povinné ručení jen jako nepříjemnou nutnost, nejspíš si koledujete o problémy. Vždy je důležité vědět, jaká rizika vaše pojištění kryje, jaký je limit, a tak dále. Proto se nezaměřujte jen na cenu, ale i na kvalitu poskytovaných služeb a další bonusy.
Základní typy povinného ručení mají nastavený nejnižší limit pojistného plnění, což se vám může hodně prodražit, pokud způsobíte dopravní nehodu a s ní i škody na majetku dalších osob. V rozšířených smlouvách bývá naopak  zahrnuto i pojištění proti přírodním živlům, nebo asistenční služba. Stejně tak pojištění v zahraničí, a tím je myšleno i na Slovensku, není součástí každé pojistky. 

U každé pojišťovny mohou být pro výpočet výše pojistného posuzována trochu jiná kritéria, obecně platí několik společných.

  • Výkon motoru auta, značka, stáří a obsah motoru
  • Věk řidiče a délka jeho řidičské praxe - nezkušení řidiči, nebo ti v důchodovém věku mohou být pro některé pojišťovny rizikovější
  • Bydliště - ve městech je vyšší riziko dopravních nehod
  • Účel provozování vozidla - k podnikání, pro soukromé účely, apod.

U některých pojišťoven se můžeme setkat až s dvaceti různými kritérii, která posuzují, ta mají vliv na cenu povinného ručení. Proto, vlastníte- li vozidlo s velkým výkonem motoru, které je nové, počítejte s vyšší cenou, než je tomu u starších aut. 

Při výběru nového povinného ručení si nezapomeňte také ověřit, jestli vaše pojišťovna neposkytuje slevu na havarijní pojištění ke sjednané smlouvě o povinném ručení. Spočítat si výhodnost u těchto nabídek vůči krytým rizikům a limitům se vám může výrazně vyplatit. Stejně tak jiné možnosti připojištění.

Pokud nepojišťujete vaše první vozidlo, ale v minulosti jste již měli nějaké povinné ručení sjednané, pohlídejte si výši bonusů za období bez nehod.

Vliv na cenu pojištění má také frekvence placení, pokud zvolíte čtvrtletní splátky, na konci roku zaplatíte více, než v případě, že vybere splátky jednou ročně.

Každá pojišťovna nabízí trochu odlišné produkty s jinými podmínkami a výhodami. Trik je v tom, věnovat povinnému ručení čas a kombinovat různé nabídky, možnosti připojištění tak, aby se vám výsledná smlouva vyplatila nejen finančně, ale aby pokryla i všechna rizika. Zkusit to můžete například v nezávazné kalkulaci ZDE.

Nevíte si rady s výběrem pojištění nebo potřebujete pomoct při sjednání?
Vždy Vám rádi pomůžeme!